Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi…
Dzień Papieski obchodzony w polskim Kościele rzymskokatolickim od roku 2001 jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II oraz popularyzacji jego nauczania.
Ustanowiony (27 lipca 2005r.) przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra.
Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności, Fundacja objęła ponad 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski.
Podczas obchodów Dnia Papieskiego, we wszystkich polskich parafiach, podejmowane są różnorodne inicjatywy oraz zbierane pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Dzień Papieski zaczyna już wykraczać poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia zamieszkująca m.in. Australię, Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, a nawet Kazachstan.
Każdy Dzień Papieski można rozpatrywać w kilku aspektach/wymiarach:
W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie św. Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z obecnym Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencjach. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są Msze Święte w intencji Papieża, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu św. Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami.
W przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim: nagrodę TOTUS. Dniu Papieskiemu towarzyszy także kilkadziesiąt innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski, który w ubiegłych latach odbywał się najczęściej na Placu Zamkowym w Warszawie, natomiast obecnie rokrocznie miejsce ulega zmianom.
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności
z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych
z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast.
Jak co roku, również nasza szkoła włączyła się w zbiórkę na ten szczytny cel. Koordynatorami i inicjatorami akcji byli harcerze i harcerki 36 Drużyny Wielopoziomowej „Świętokrzyska Brać” W daniach 8-10 października, podczas przerw, prowadzili kiermasz ciast przygotowanych przez rodziców naszych uczniów.
Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na konto fundacji, a o wysokości zebranej kwoty poinformujemy w osobnym poście.