Szanowni Państwo!
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej.
Mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. Każde dziecko, już od najmłodszych klas, może przyjść do biblioteki i samo wybrać książkę do czytania.
Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza. Zwracamy się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Pod koniec kwietnia bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”
Głównym celem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu.
Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie obcowania z książką zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do czytania nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Jest na to sposób: czytajmy dzieciom!
Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze.
Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem. Wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami
i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, i to nie tylko
z tym dzieckiem maleńkim, czwartoklasista też chętnie posłucha książki czytanej przez mamę
lub tatę, a dobrze czytający pierwszoklasista chętnie pochwali się przed rodzicami swoimi umiejętnościami. Można więc słuchać wykonując jednocześnie swoje czynności domowe.
15 - 20 minut dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy.
Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji…. i nic nie kosztuje. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom i dorosłym.
Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.
Z wyrazami szacunku
Nauczyciele bibliotekarze