Zapewne każdy z nas z niecierpliwością czeka na zasłużony odpoczynek podczas Wielkiej Majówki.
Ale oczywiście pamiętamy również o istocie tego czasu.
To przecież ważne dla nas Polaków daty:
- 1 maja Święto Pracy - międzynarodowe święto klasy robotniczej, ludzi pracy. Obchodzone od 1890 roku. Święto wprowadzono w 1889 dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku robotników na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
- 2 maja Dzień Flagi - został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
- 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Konstytucja, a tak właściwie Ustawa Rządowa została uchwalona podczas obrad Sejmu Czteroletniego, 3 maja 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.
Konstytuja chwalona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego została zaprojektowana w celu zlikwidowania wadliwego systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Jak co roku, w naszej szkole, pamiętaliśmy, aby podkreślić wagę tych wydarzeń.
Z tej okazji, 30 kwietnia, w sali gimnastycznej, odbyła się uroczysta akademia.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.
Po oficjalnym powitaniu zebranych, przez Dyrektor Szkoły p. Jolantę Żaczek, obejrzeliśmy montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez uczniów klas I-IV.
Młodzi artyści dostarczyli widowni wielu wrażeń i wzruszeń. Nie zabrakło pięknych recytacji, tańca i oczywiście śpiewu, które mówiły o wartościach, tak bardzo ważnych dla nas Polaków.
Ruch, muzyka, słowo, z pewnością poruszyły we wszystkich poczucie wspólnoty, polskości, o czym na co dzień zdarza się nam zapominać.
Na szczególną uwagę zasłużyły, nasze kochane przedszkolaki, które już na początku z ogromnym zaangażowaniem odśpiewały nasz hymn, a później przez cały czas bardzo spontanicznie i żywiołowo reagowały na wszystko, co dzieje się na scenie.
Kończąc uroczystość, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii, życząc udanego odpoczynku w tym czasie.