SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 9 listopada 2018 r., w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łącznej odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody stulecia rozpoczęły się przemarszem całej społeczności szkolnej na czele z pocztami sztandarowymi oraz proporcem drużyny harcerskiej do miejscowego kościoła i udziałem we mszy świętej.
Po powrocie do gmachu szkoły miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej w holu szkoły dla upamiętnienia tak ważnych wydarzeń, a ufundowanej przez społeczność szkolną.
Dalsza część uroczystości przeniosła się do sali gimnastycznej, gdzie o godz. 11.11. wprowadzono sztandary szkoły i wspólnie odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach w akcji MEN „Rekord dla Niepodległej”.
Następnie, głos zabrał Pan Dyrektor Maciej Mądzik, który przywitał przybyłych gości: Wójta Gminy Łączna, Pana Romualda Kowalińskiego, przedstawiciela kuratorium Oświaty wizytatora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Pana Piotra Gajka, radnych z Gminy Łączna, ks. Jana Marczewskiego, emerytowanych nauczycieli, uczniów, nauczycieli oraz rodziców.Przygotowana część artystyczna oprócz wierszy i piosenek zawierała tańce: polonez wykonany przez uczniów klas pierwszych, taniec orłów wykonany przez uczennice z klasy Vb, taniec z flagami przygotowany przez uczennice z klasy Va. A uczniowie klasy Ib wykonali taniec Pociąg przez Polskę. Całość uświetniły pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali Pan Dyrektor i zaproszeni goście, którzy podziękowali uczniom i nauczycielom za piękne i wzruszające widowisko.
Młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: stulecie niepodległości
MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły również pamiętają o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dnia 8 listopada klasy 1 - 3 wyruszyły ulicami Łącznej w Marszu Niepodległości pod hasłem "Od Kościuszki do Piłsudskiego".
Maluchy przeszły do budynku Urzędu Gminy i zaprosiły Wójta Gminy Łączna - Pana Romualda Kowalińskiego oraz sekretarza Urzędu Gminy Pana Mirosława Kopytek do wspólnego marszu.
Do roześmianych maluchów z flagą Polski oraz małymi chorągiewkami przyjaźnie machali przechodnie, a przejeżdżający kierowcy ciężarówek głośnymi klaksonami solidaryzowali się z małymi patriotami.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: marsz niepodległości
KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY!
8 listopada br., w naszej szkole odbyły się zajęcia czytelnicze pod hasłem "Kto ty jesteś? Polak mały!".
Spotkanie zorganizowano aby uczcić stulecie odzyskania niepodległości poprzez czytanie wierszy patriotycznych, poświęconych miłości do Ojczyzny, sławieniu jej piękna i tradycji.
Chętni uczniowie z klas IIa, IIb i IIIa zaprezentowali wiersze autorstwa Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Edmunda Wasilewskiego, Czesława Janczarskiego.
Spotkanie odbyło się w podniosłej atmosferze, a zakończono je wspólną recytacją utworu Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka” znanego jako "Kto Ty jesteś? Polak mały!” Uczniowie z uwagą słuchali prezentowanych utworów, włączając się w ten sposób w obchody pięknego święta Stulecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: Kto Ty jesteś? Polak mały!
DLA NIEPODLEGŁEJ
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łącznej włączył się w ogólnopolską akcję sadzenia "Dębów Niepodległości".
Uroczystość posadzenia drzewek odbyła się w dniu 7.11.2018 r. i zgromadziła społeczność szkolną: dyrekcję, nauczycieli, uczniów i harcerzy. W ten sposób upamiętniono ten szczególny jubileusz naszej Ojczyzny.
Ta wyjątkowa uroczystość była jednym z wielu działań jakie realizowano w szkole w ramach projektu "Oblicza patriotyzmu".
Posadzenie dębów poprzedziło głosowanie, w którym uczniowie wybrali nazwy dla trzech drzewek. "Piłsudski"; "Paderewski"; "Witos".
Nazwiska tych postaci, ważnych dla naszej państwowości, umieszczono na pamiątkowych tablicach.
Narodowe Święto Niepodległości to przede wszystkim święto Wolności. To dlatego już kilka dni wcześniej, a nie tylko 11 listopada 2018 roku, myślimy o wszystkich tych, którzy swoim życiem i postawą przyczynili się do tworzenia Niepodległej.
Jesteśmy pewni, że tak jak te dęby, trwać i rozwijać się będzie nasza pamięć o polskich przywódcach i naszych przodkach, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości 100 lat temu.
Mamy nadzieję, że przypisywane tym drzewom przymioty siły, potęgi i długowieczności będą jednoczyć nas w trosce o wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: dla Niepodległej
Z UŚMIECHEM W NIEPODLEGŁEJ
Życie w wolnej, niepodległej Polsce jest powodem do szczęścia i radości wszystkich Polaków.
I to właśnie postanowiliśmy zaakcentować, inicjując 24 października br. ogólnoszkolną akcję pod hasłem "Z uśmiechem w Niepodległej ".
Uczennice trzecich klas gimnazjum przez cały ten dzień dbały o to, by każdy uczeń i pracownik szkoły nosił "znaczek radości".
Te szczęśliwe, radosne, śmieszne minki na naszych ubraniach niemal u każdego wywoływały uśmiech na twarzach. I o to właśnie nam chodziło!
Akcję koordynowały panie Ilona Michta i Małgorzata Pawelec, ale najszerszy uśmiech należy się dziewczętom, które zrobiły promujący ten dzień plakat oraz rozdawały znaczki.
Doceńmy to, że żyjemy w niepodległym, demokratycznym kraju, częściej się uśmiechajmy i bądźmy szczęśliwi, czego Wam i sobie życzymy.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: z uśmiechem dla Niepodległej
KU NIEPODLEGŁEJ
W roku 2018, Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości.
Z tej okazji, 2 października, naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna REKONSTRUKTO z Lublina prezentując występ ,,Ku Niepodległej".
Prowadzący przypomnieli krótko historię Polski. Następnie, zaprezentowali broń oraz umundurowanie charakterystyczne dla poszczególnych zrywów niepodległościowych. Przybliżona została postać Józefa Piłsudskiego.
Nasi uczniowie mieli również możliwość udziału w występie.
Taka niecodzienna lekcja stanowi dowód na to, że historia może być ciekawa i pasjonująca. Wszystko zależy tylko od tego, jak zostanie opowiedziana…
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: ku Niepodległej
97 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO, OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
27 września 2018 roku, w naszej szkole odbyły się zajęcia biblioteczne, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz uczczenia 79 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Trzecią okazją są również obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Spotkanie odbyło się z udziałem uczniów klas siódmych i ósmych. W pierwszej części przedstawiono zgromadzonym okoliczności powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz założeń programu głośnego czytania.
W dalszej części, uczennice Izabela Kałuzińska i Aleksandra Trzpiot z kl. VIIIb, odczytały fragmenty książki „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera, w której autor opowiada o bohaterskich wyczynach grupy polskich pilotów w bitwie o Anglię w 1940 roku.
Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za aktywny udział w spotkaniu. Zachęcamy do poznawania sylwetek naszych bohaterów narodowych, ludzi „zwyczajnych - niezwyczajnych”.
Zachowujmy pamięć o nich, bo dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: Dzień Głośnego Czytania
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
20 września br., uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, IIIA, III B gimnazjum oraz VIII a i VIII b szkoły podstawowej wyjechali na wycieczkę do szczególnego miejsca: Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz - Birkenau.
Po przyjeździe na miejsce, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy a następnie wraz z przewodnikami udaliśmy się pod bramę ze słynnym napisem "ARBEIT MACHT FREI", skąd rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum.
Przewodnicy, którzy nas oprowadzali, byli bardzo skrupulatni w swych opowieściach i przedstawili szczegółowo wygląd dnia każdego więźnia, opowiadali jaki był jego harmonogram, co mieli robić, jakich zakazów i nakazów przestrzegać, gdyż właściwie ich życie opierało się na samych obowiązkach, przy praktycznym braku przywilejów.
Najbardziej cyniczne w tym wszystkim było to, w jaki sposób przeciwdziałali Niemcy panice ludzi mających tu trafić i utrzymywali ich w przeświadczeniu, że jest to tylko forma chwilowa. Dlatego informowali wytypowane rodziny o tym, że muszą zostać przesiedleni, gdyż miejsce, w którym mieszkają będzie wykorzystane do innych celów. Zmuszano ich do zakupienia nawet biletów kolejowych, które oczywiście były tylko podróbką - falsyfikatem.
Wszystko było dokładnie przemyślane i uspokajało Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów Europy, co do dalszego losu. Na początku nikt nic nie podejrzewał, gdyż oprawcy dbali o to, by wieść o tym, co naprawdę dzieje się w Oświęcimiu nie wyszła poza jego mury. Ponadto była to pierwsza faza wielkiego procesu, podczas której Niemcy się bogacili przejmując dobytki owych rodzin.
Ogromne wrażenie na wszystkich wywarł blok nr 11, zwany "blokiem śmierci". To tam zginął min. św. Maksymilian Maria Kolbe. W sądzie, który również miał tam swoje miejsce, dzień w dzień "sędzia" skazywał kilkadziesiąt ludzi na karę śmierci, i na jej wykonanie czekało się właśnie w bloku jedenastym.
Kiedy akurat danego dnia liczba osób skazanych na śmierć nie była zbyt duża, to wykonywano egzekucje w umywalni, która jest po drodze do "ściany śmierci", gdyż tam łatwo było pozmywać rozbryzgniętą krew. W tym bloku przeprowadzono również, pierwszą próbę uśmiercenia grupy jeńców radzieckich gazem - cyklon B.
Po około 2 godzinach zwiedzania udaliśmy się ponownie do autokaru, aby przejechać do Brzezinki. Ogrom tej części obozu wywarł na wszystkich potężne wrażenie. Widok ruin komór gazowych i krematoriów oraz wnętrza baraku mieszkalnego dla dzieci pozostawił ślad w naszej pamięci na bardzo długo.
Następnie, po krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy do Krakowa, gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki obejrzeli film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa "
Wizyta w Oświęcimiu i Krakowie zrobiła na wszystkich uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie i pobudziła do głębokich refleksji, zwłaszcza w kontekście obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: wycieczka do Oświęcimia