BIEŻĄCE WYDARZENIA
... To było wiele lat temu, w wigilię Bożego Narodzenia.
Leżałem cichutko w swoim łóżku. Starałem się nie szeleścić pościelą i oddychałem powoli, tak by nic nie zmąciło panującej wokół ciszy.
Wytężałem słuch w nadziei, że uda mi się usłyszeć dźwięk, którego zdaniem mojego bliskiego przyjaciela miałem nigdy nie usłyszeć - odgłos dzwoneczków sań Świętego Mikołaja…
Wszystkie dzieci na całym świecie z drżeniem oczekują na wizytę brodacza w czerwonym stroju. To, że przyjdzie jest więcej niż pewne, ale czy wśród łakoci i zabawek nie znajdzie się rózga, to już nie wiadomo…
Do naszego przedszkola znów zawitał Gość z dalekiej Północy, przynosząc moc podarków dla każdego dziecka.
Każda z grup w ramach wdzięczności zaśpiewała piosenkę lub powiedziała piękny wierszyk. Jeden z elfów powiedział mi w tajemnicy, że Mikołaj uronił łzę wzruszenia patrząc jak rozkoszne brzdące z przedszkola śpiewają i recytują.
Mamy to jak w banku, że za rok zawita do nas znów, parkując swoje sanie, zaprzężone w dziewięć reniferów, napędzanych biopaliwem w postaci chrobotka i marchewek, pozostawionych przez dzieci całego świata.
Fanom motoryzacji możemy zdradzić, że lśniące sanie Mikołaja osiągają prędkość 9255,6km/s.
Dla zainteresowanych zakupem tego cuda zapraszamy do dilera do Rovaniemi na Biegun Północny. Albo po prostu napiszcie do niego w przyszłym roku, kto wie może elfy zmajstrują Wam taką limuzynę ;-)
A co do dzwoneczków i ich magicznego dźwięku, życzymy Wam, żebyście zawsze je słyszeli, a wiara w Świętego Mikołaja nigdy nie zgasła.
Większość moich przyjaciół na początku słyszała magiczny dźwięk dzwonka, ale w miarę upływu lat stali się głusi na jego melodię.
W pewne święta ucichł on nawet dla mojej siostry Sary. Jednak ja, choć zdążyłem już dorosnąć, wciąż słyszę dźwięk srebrnego dzwonka.
Słyszą go tylko ci, których prawdziwa wiara nigdy nie gaśnie...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dyskotekowy błysk, deszcz konfetti, muzyczne hity z satelity, tak mniej więcej miał się Bal Andrzejkowy w wykonaniu Przedszkolaków.
Tegoroczne Andrzejki upłynęły pod znakiem świetnej zabawy, w otoczeniu iście bajowej scenerii. Przepiękna dekoracja wykonana prze Panią Ewelinę z najmłodszej grupy nadała prawdziwie imprezowego sznytu i atmosfery rodem z Harry’ego Pottera.
Wszystkie grupy przedszkolne bawiły się przy dziecięcych hitach, nabierając siły podczas poczęstunku, a ten był wręcz królewski, czego tu nie było, chyba tylko owoców morza ;-)
Po wszystkim (a nawet i w trakcie trwania imprezy) można było zajrzeć w przyszłość i poznać imię swojej przyszłej wybranki/wybranka, zawód (kto tam chętny - przyjmujemy już zapisy na NFZ, okazało się, że będzie kliku lekarzy, a i rośnie konkurencja Magdzie Gessler ).
Wróżby okrasiło kilka tematycznych zabaw, i cóż koniec… Przytaczając słowa Konstantego Gaszyńskiego:
„Schowaj, matko, suknie moje,
Perły, wieńce z róż,
Jasne szaty, świetne stroje,
Nie dla mnie to już.
Czas adwentu, to czas wyciszenia i oczekiwania, ale zaraz, zaraz, tylko kilka niedziel i… Sylwester, a wtedy… nic nas nie zatrzyma ;-)
A wszystkich ciekawskich zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W gwoli przypomnienia, żebyście nie musieli przeszukiwać przepastnych zasobów Internetu, przypomnę zeszłoroczne informację na temat Dnia Pluszowego Misia.
Zwłaszcza, iż nasza strona przeszła delikatny lifting.
Zapewne pamiętacie historie o amerykańskim prezydencie Teodorze Roosevelcie, który podczas polowania ułaskawił małego niedźwiadka, i to wydarzenie zostało uwiecznione w postaci grafiki w „The Washington Post” przez Clifforda Berrymana?
Rysunek stał inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który stworzył misia imieniem Teddy, i chyba właśnie jemu możemy zawdzięczać misiomanię na całym świecie.
Wiadomo, że po drodze jeszcze pojawił się miś o bardzo małym rozumku znanym jako Kubuś Puchatek i kliku innych.
Natomiast na naszym rodzimym podwórku możemy się pochwalić Misiem Uszatkiem, który „ululał” do snu już niejedno pokolenie.
Święto Pluszowego Misia obchodzimy od 2002 roku.
W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnoświatowych obchodów. Wszystkie przedszkolaki przyłączyły się do akcji.
Każdy przyniósł swojego pluszowego przyjaciela. Były zabawy, wykonywanie prac plastycznych, śpiewy i opowieści o mięciutkich ulubieńcach.
Swoją drogą zastanawiam się czy to nie dziwne, że Dzień Pluszowego Misia przypada akurat kilka dni przed Mikołajem? Przypadek? Nie sądzę - jak mawia Kevin McCallister ;-)
Wszak każdy wie, że najlepsze Misie są z fabryki Świętego Mikołaja...
A wszystkich ciekawskich zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Wizyta klas 1-3 w skarżyskim MCK nastroiła na wizytę również i przedszkolaków. Co prawda, podzielili się na dwie tury.
Grupy 3 i 4 pojechały właśnie na „Śpiącą Królewnę”, gdzie mogli obejrzeć tę uwspółcześnioną wersję bajki braci Grimm, zdecydowanie mniej straszną, bardziej skupiającą się na tej dobrej stronie człowieka.
Aktorzy łódzkiego Teatru Polskiego „Kultura” poprzez grane przez siebie postaci, zwrócili uwagę na fakt, iż dobro i uprzejmość zawsze się obronią oraz, że zawsze warto kierować się właśnie tymi wartościami w życiu.
Z czym mam nadzieję zgodzą się najstarsi przedszkolacy.
Dwie młodsze grupy (1 i 2) miały okazję zobaczyć spektakl „Przygody Kota” inspirowany bajką o przygodach Kota Filemona wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora.
Perypetie sprytnego kota bawiły naszych najmłodszych widzów, a także zwracały uwagę na to, iż konflikt pokoleń to bzdura, a zarówno młodzi, jak i doświadczeni wiekiem, mogą się od siebie wiele nauczyć.
Wszystkich ciekawskich zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ile razy zastanawialiście się, patrząc okno: Co mi przeszkadzał upał we wrześniu?
No ja właśnie mam ten sam problem.
Kiedy spoglądam w okno i widzę, że pogoda pozostawia naprawdę wiele do życzenia, chętnie cofnęłabym się do wrześniowych upałów, na które tak narzekałam.
Na szczęście sposób na jesienną szarugę znalazła Pani Ewelina wraz z najmłodszą grupą przedszkolaków.
Owocowe szaszłyki, które przygotowali, przeniosły ich w iście karaibskie klimaty. Zapachy i aromaty, które unosiły się w sali (i nie tylko) od razu każdego przeniosły w wakacyjne klimaty.
Te pyszności były wykonywane w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Przedszkolaki miały okazję poznać owoce, których wcześniej nie znały, poćwiczyć małe paluszki, wykonując szaszłyki oraz wziąć udział w świetnych zabawach.
Uśmiechnięte buźki są dowodem iż pomysł na zajęciach była strzałem w dziesiątkę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Jak co roku nasze przedszkole jest bogatsze o nowe dzieci. Tym razem nie było inaczej.
Grupa maluszków weszła w przedszkolny świat pod czujnym i macierzyńskim spojrzeniem obu Pań: Ewy Litwińskiej i Eweliny Nowakowskiej, czyli brygady EE (proszę nie mylić z szalonymi wiewiórami z brygady RR ;-) )
Obie Panie wnoszą inną jakość do grupy, tutaj spotyka się tradycja z nowoczesnością, na czym korzystają Wasze dzieci.
Kiedy minął już najbardziej krytyczny czas, a Wasze pociechy z kwilących maleństw przemieniły się w no co tu dużo ukrywać, w prawie starych wyjadaczy, nadszedł czas na pasowanie.
Ta wiekopomna chwila miała miejsce 29 października, po kilku tygodniach intensywnych przygotowań.
Wyjątkową chwilę uświetniły obie Panie Dyrektor: Pani Jolanta Żaczek oraz Pani Agnieszka Odzimek.
To one mogły obejrzeć wyjątkowe przedstawienie, bogate w tańce, śpiewy oraz recytację krótkich wierszyków, aby następnie pasować bohaterów dnia na Przedszkolaków.
Po oficjalnej części (gdy każdy odetchnął z ulgą, że wszystko się udało) można było zacząć poczęstunek, na który czekały nasze małe Przedszkolaki oraz na wspólne zabawy na dywanie z… Panią Dyrektor Jolantą Żaczek i Panią Wicedyrektor Agnieszką Odzimek.
Tak, tak są dowody na to ;-)
My ze swojej strony gratulujemy Państwu fajnych dzieciaków, które tak pięknie rozkwitają pod opieką Pani Ewy i Pani Eweliny. Dziewczyny robicie to dobrze!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Okres jesienno-zimowy nie nastraja nas zbytnio optymistycznie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, iż jest to czas wzmożonych infekcji i przeziębień.
Sami wiemy, że chyba nie ma nic gorszego niż: piątkowy wieczór, dziatwa śpi, my relaksujemy się na kanapie w miłym towarzystwie Netlflixa, a tu nagle z pokoju dziecka/dzieci słychać… kaszel (ten, który nie zwiastuje niczego dobrego).
Oczywiście jesteśmy w ciemnym lesie, bo do lekarza dostaniemy się w poniedziałek (przy dobrych wiatrach), a na myśl o ośmiogodzinnym pobycie na pogotowiu dostajemy migotania przedsionków. A gdyby tak zapobiegać? Witaminy, trany, probiotyki? No właśnie, probiotyki, te naturalne, w które bogata jest na przykład kapusta kiszona.
Podając za portalem medonet.pl: „Kapusta kiszona zawiera witaminę C, magnez, potas i wapń. Jest także świetnym źródłem witaminy A, E oraz K. Z uwagi na obecność bakterii kwasu mlekowego, powstających w procesie fermentacji, jest produktem bardzo zdrowym, zalecanym w profilaktyce chorób układu pokarmowego i dla zachowania właściwej flory bakteryjnej jelit. Jest również źródłem błonnika pokarmowego, co szczególnie przydatne jest dla osób odchudzających się lub cierpiących na zaparcia. Błonnik pozwala również obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób serca.”
No i tutaj znów wkraczają do akcji panie z maluchów, a konkretnie pani Ewelina, która mając na uwadze dobro swych podopiecznych, uznała, że wspólne kiszenie kapusty jest świetnym pomysłem na wspólną… zabawę.
Wszystkie składniki zostały przyniesione przez panią Ewelinę, a małe rączki zostały zaangażowane do pracy.
Robota parła do przodu niczym w chacie Boryny ;-)
Oczywiście obyło się bez klasycznego kiszenia kapusty nogami, a i tak było sporo frajdy!
Każdy otrzymał do domu słoiczek własnoręcznie ukiszonej kapusty. Na pohybel chorobom!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Słowa sir Davida Attenborough: Młodzi ludzie - oni się troszczą. Wiedzą, że to jest świat, w którym będą dorastać, w którym spędzą resztę swojego życia. Ale myślę, że to bardziej idealistyczne. Oni naprawdę wierzą, że ludzkość, gatunek ludzki, nie ma prawa niszczyć i psuć, bez względu na wszystko… mają ogromny wydźwięk, w kontekście wizyty leśników w naszym przedszkolu.
Ogrom wiedzy, jaką nam przekazali Państwo oraz uświadomienie jak ważna jest przyroda i dbałość o nią, tworzą doskonałe podwaliny dla świadomości ekologicznej naszych dzieci.
Przedszkolaki sporo dowiedziały się o zwyczajach zwierząt leśnych, o tym jak można o nie dbać, zwłaszcza w nadchodzącym sezonie zimowym.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Wiadomo, że owoce są bardzo zdrowe, nie trzeba nikogo o tym przekonywać.
Jednakże, każdy z nas ma na koncie jakąś warzywną traumę z dzieciństwa, do której nie chciałby wrócić.
Ale, zanim porzucimy myśl o zdrowych warzywach, pomyślmy o sałatce z brokułów, pomidorków, jajek, okraszonej sosem czosnkowym (coś co tygryski lubią najbardziej)… No więc:
Brokuł jest bogatym źródłem błonnika, antyoksydantów oraz witaminy C, K, B6, B2, E i A.
Pomidor: witaminy A, witaminy C i K, a także duże ilości witaminy B6, kwasu foliowego i tiaminy. Czosnek: znajdziemy w nim wszystkie witaminy z grupy B, a także witaminę C, A i D. Coś jeszcze? Nic tylko zajadać! Teraz nam pozostaje przekonać nasze dzieci i jesteśmy w domu.
Czy słyszę śmiech? Chyba tak. Ale spokojnie mamy od tego swoich ludzi, którzy wykonają za Was brudną robotę…
I tak oto cała na biało wchodzi pani Ewa, jedna z wychowawczyń najmłodszej grupy, która przeprowadziła z dziećmi interesujące zajęcia, uświadamiająca maluchy, o tym jak ważne jest jedzenie warzyw, nomen omen posiłkując się tacą pięknych warzyw.
Również najstarsza grupa skorzystała z możliwości poznania jakie dobrodziejstwa niosą ze sobą warzywa.
Więc jak usłyszycie w domu: mamo! Gdzie jest moja marchewka, to nie bądźcie zdziwieni...
A teraz zparaszamy do obejrzenia zdjeć w naszej galerii
W naszej szkolnej bibliotece, na ścianie jest motto „Kto czyta książki żyje podwójnie” Umberto Eco. Słowa te mają szczególna moc w dzisiejszych latach, kiedy „sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci”.
Kiedy ze smutkiem zauważamy, iż książki wypierane są przez smartfony, tablety oaz platformy streamingowe.
Może właśnie dlatego nasze przedszkole przyjęło zaproszenie od Gminnej Biblioteki Publicznej na Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, mając na uwadze dobro dzieci.
Nasze Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania fragmentów utworów Jana Brzechwy oraz wziąć udział w zabawach, zapoznając się z funkcjonowaniem biblioteki.
Miła atmosfera, przesympatyczne Panie Bibliotekarki stanowią doskonałą bazę wyjściową dla kształtowania przyszłych czytelników wrażliwych na piękno literatury.
Wszystkich ciekawskich zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Mamy Dzień Strażaka? Mamy! Mamy Dzień Chłopaka? Mamy! Dzień Górnika (Barbórka) Mamy!
A Dzień Przedszkolaka? No pewnie!
Więc to nas do czegoś zobowiązuje, prawda? Musi być imprezka!!!
Smakołyki (kto by tam liczył kalorie!) skutecznie dodają sił w pląsach i zabawach.
Przedszkolaki robią sobie zdjęcia w foto-budce, uwieczniając radosne chwile w objęciach przyjaciół.
Wszyscy jak jeden mąż świętują, całe przedszkole! Dziś nie ma ponuraków! Dziś wszyscy cieszą się, tańczą, skaczą, bo przecież jest napisane w „Poradniku młodego zielarza” co się robi:
...Biegać, skakać, latać, pływać,
W tańcu w ruchu wypoczywać
Biegać, skakać, latać, pływać,
W tańcu w ruchu wypoczywać
Biegać, skakać, latać, pływać
W tańcu w ruchu wypoczywać...A my rady Pana Kleksa bierzemy głęboko do siebie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dzień Kropki, o co to w ogóle chodzi z tym świętem? Czyżby Kropka była tak ważną personą, że aż doczekała się swojego święta?
Otóż nie Drodzy Państwo! Kropka jest symbolem, symbolem wiary we własne siły, w swoją kreatywność i nieograniczoną wyobraźnię.
Musimy cofnąć się w czasie o dwadzieścia lat, kiedy to Peter H. Reynolds wydaje książkę pod tytułem „The dot” (Kropka), opowiada historię małej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swój talent plastyczny, na szczęście na swej drodze spotyka świetną nauczycielkę, która rozbudza w niej talent, a raczej wiarę we własne możliwości.
Nasza mała bohaterka tworzy swe pierwsze dzieło, właśnie Kropkę, która staje się inspiracją dla kolejnych dzieł.
Spektakularny sukces wydawniczy tej pozycji literackiej, rozbudził w pewnym amerykańskim nauczycielu misję, aby świętować Dzień Kropki, pomysłem zaraził inne szkoły, a obecnie cały glob 15 września obchodzi święto kreatywności, wyobraźni i wiary we własne możliwości.
Również i my przyłączyliśmy się do świętowania, zakładając tego dnia ubrania w kropki, wykonując prace plastyczne z motywem kropki.
Więc niech mała Vashti będzie symbolem tego, że da się, że potrafimy, że nasza wyobraźnia jest nieograniczona, nieważne ile mamy lat...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
Mówiliśmy już kiedyś o tym, że czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju naszych dzieci. Pamiętacie, prawda?
No właśnie. Ja znów o tym, ale z racji tego, iż jest to temat, który nikomu się nie nudzi (zwłaszcza nam w przedszkolu), uznaliśmy, że warto kuć żelazo póki gorące.
W sumie to Panie z drugiej grupy tak uznały. Postanowiły, iż wprowadzą do dwóch najmłodszych grup innowację „Poznajemy świat z Kicią Kocią”, opracowany przez panią Jolantę Wasilewską.
Innowacja ta ma na celu zaszczepienie miłości do czytania wśród najmłodszych, a Kicia Kocia wydaje się do tego najlepszym kompanem, przyjacielem, który wprowadzi we wspaniały świat czytelnictwa.
Jak pisze pani Jolanta w założeniach swojej innowacji: „jest ona ważnym źródłem wiedzy o otaczającym świecie […] rozwija kompetencje społeczne dziecka […] poznaje różne wartości, jednocześnie tworząc system własnych wartości.
Obserwując bohaterów książkowych, dziecko uczy się rozpoznawać emocje, nazywać je, co ułatwia rozpoznawanie i nazywanie swoich emocji.”
Pani Dagmara i Pani Ilona, podjęły wyzwanie i co miesiąc będą realizować zadania, które zakłada innowacja, opierając się o książeczki „Kicia Kocia”: „Kicia Kocia w przedszkolu”, „Kicia Kocia na placu zabaw”, „Kicia Kocia w mieście” itd.
Będziemy o tym informować, a raczej chwalić się osiągnięciami Waszych dzieci. Tak więc zaglądajcie do naszego drogiego pamiętniczka (chciałam powiedzieć na stronę ;-) ) i śledźcie nasze poczynania.
A tym czasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Artykuł zaczerpnięty ze strony: https://dziecisawazne.pl/
Niuniuś jest już przedszkolakiem! I choć bardzo lubi swoje przedszkole oraz Panią Madzię, rozstanie z rodzicami nie zawsze jest dla niego łatwe. Na szczęście mama zna magiczną sztuczkę, która za każdym razem koi serce Niuniusia.
Dziś do przedszkola przyszedł Maluch, ale… nie chce się bawić ani gotować zupy z trawy, tylko cichutko płacze. Co się dzieje z Maluchem? I kto mu pomoże?
Dorośli oddają swoje serca miłości, rodzinie, przyjaźni, a komu oddaje swoje serce przedszkolak? Oczywiście bliskim, których kocha, którym ufa i z którymi czuje się związany.
Najczęściej są to rodzice, ale w zależności od okoliczności mogą to być również dziadkowie, ciocia, wujek lub niania. Małe dzieci trzymają się blisko osób, którym oddały serce, wierząc, że są ich bezpieczną bazą - otoczą opieką, ochronią, podmuchają na skaleczone kolano, utulą i ucałują.
Kiedy wkraczają w wiek przedszkolny (w okolicach czwartego roku życia), powoli przygotowują się do wyjścia spod bezpiecznych skrzydeł rodziców i próbowania nowych rzeczy.
Jest to również czas, kiedy intensywnie poznają świat i zdobywają pierwsze samodzielne doświadczenia społeczne. Dorośli zakładają, że dzieci idą do przedszkola po to, żeby usamodzielnić się i nawiązać przyjaźnie z innymi dziećmi. Z czasem tak właśnie się stanie, jednak po drodze czeka je kilka wyzwań. Pierwsze, z którym będą się mierzyć, to rozłąka z rodzicami. Dla małego serduszka taka rozłąka bywa trudna do zniesienia.
Nie ma się co dziwić, że małe dzieci wtedy płaczą, tęsknią, smucą się czy złoszczą. Z ich perspektywy wygląda to tak, jakby nagle zgubiły się w gęstym lesie – las wydaje się ekscytującym miejscem, bardzo chcą go eksplorować, wszystko jest w nim nowe, nieznane i ciekawe, a jednocześnie zagrażające i przytłaczające, bo są w nim same. Wtedy w ich serca wkrada się niepokój: kto wskaże bezpieczną ścieżkę? kto ochroni w razie niebezpieczeństwa? kogo chwycić za rękę w chwili niepewności?
Bez mamy i taty u boku pierwsze tygodnie (a czasem miesiące) w przedszkolu to burzliwy czas, pełen sprzecznych emocji: chęci i rezerwy, radości i lęków, zapału i niepewności.
Nie jest łatwo bawić się i rozwijać, kiedy w sercu szaleje burza. I choć my, dorośli, wiemy, że prędzej czy później wszystko się ułoży, dzieci potrzebują czasu, wsparcia i nieustannych dowodów naszej miłości. Dlaczego? Ponieważ mogą poczuć się przez nas opuszczone, a każda trudna lub długotrwała rozłąka zagraża więzi, którą z nami budują. Ponieważ potrzebują czuć, że wciąż są dla nas ważne, jedyne, ukochane i mieć pewność, że na koniec dnia będziemy czekać na nie z otwartymi ramionami. Adaptacja do przedszkola nie jest więc adaptacja do nowego miejsca, grupy dzieci ani rytmu przedszkolnego, jak może wydawać się dorosłym. To wszystko przyjdzie z czasem.
Adaptacja przedszkolna (a więc dostrojenie się, dopasowanie) jest przede wszystkim adaptacją do regularnej rozłąki z rodzicami. I jeśli w ten sposób na nią spojrzymy, stanie się dla nas jasne, że jej podwaliną jest bezpieczna więź, którą dziecko zbudowało z rodzicami, a także - co równie ważne - życzliwe zaproszenie do budowania nowej, wspierającej relacji z opiekunem przedszkolnym, pod którego skrzydłami pozostanie dziecko.
Jasnym stanie się również fakt, że im młodsze dziecko, im bardziej niedojrzały jego układ nerwowy, im słabiej rozwinięta więź z rodzicem, tym trudniejsza może być dla niego rozłąka i adaptacja. Zaakceptowanie nowej sytuacji (rozłąka), budowanie nowej relacji (opiekun przedszkolny) i emocjonalne dostrojenie do nowych okoliczności (nowe miejsce oraz obecność innych dzieci) to proces wymagający i długotrwały.
Kiedy wszystko jest nowe i pierwsze każdy z nas potrzebuje czasu i energii, żeby się odnaleźć – nawet dorośli! Jak ułatwić sercu przedszkolaka ten proces? Przede wszystkim odwołać się do naturalnych u dziecka instynktów więzi i rytuałów wzmacniających jego więź z nami. Tak, by zyskało absolutną pewność, że mimo fizycznego rozstania na kilka godzin, sercem wciąż jesteśmy blisko siebie. Spójrzmy, jak robią to rodzice Niuniusia. Rodzice Niuniusa, wiedzą, że każde dziecko potrzebuje oddać swoje serce zaufanemu opiekunowi, który w pewny, czuły i troskliwy sposób będzie prowadził je przez pierwsze lata życia.
Wiedzą również, że Niuniuś potrzebuje czuć fizyczną i emocjonalną bliskość z nimi, by zbudować bezpieczną więź, czyli zapuścić solidne korzenie zapewniające mu zdrowy rozwój.
To naturalne instynkty więzi Niuniusia, więc rodzice starają się odpowiadać na nie przez pełne miłości codzienne zachowania (rytuały), które nie dość, że ułatwiają Niuniusiowi budowanie więzi, to jeszcze sprawiają, że opieka nad nim staje się prostsza i wzmacnia ich rodzicielskie poczucie kompetencji. Jednym słowem, wszystko się układa, Niuniuś rozwija się zdrowo, podąża za rodzicami, a rodzice czują, że robią dobrą robotę oraz że trafiło im się najlepsze dziecko na świecie. Wspaniale, prawda? Kiedy nadchodzi czas pójścia do przedszkola, rodzice nie rzucają Niuniusia na głęboką wodę („Popłacze i się przyzwyczai”), nie obciążają go własnymi lękami („On sobie nie da rady. Ta nauczycielka go nie lubi”), ale wspierają go, wzmacniając jego poczucie wartości, więzi i przynależności do rodziny („Widzimy cię, znamy i wierzymy, że razem damy radę”).
Mama budzi Niuniusia pełną bliskości zabawą - jest i śmieszna rymowanka, i łaskotki, i całusy oraz pełne miłości poranne powitanie. Czyż to nie wzmacniające uczucie, kiedy ktoś bliski codziennie cieszy się na twój widok? Atmosferę troski i zażyłości podkręca tata podający śniadanie głodnemu Niuniusiowi, pomoc w ubieraniu oraz tajemniczy liścik w plecaku (wszystko to zachowania wzmacniające relację, czyli rytuały więzi).
W ten sposób potrzeba więzi zostaje zaspokojona z nadmiarem, a uwaga Niuniusia skierowana jest nie na rozstanie z rodzicami, ale na czas, kiedy znów będą razem - zagrają wtedy z tatą w piłkę! Naturalny niepokój Niuniusia przed drzwiami przedszkola zostaje ukojony rysunkiem o magicznej mocy, a oczy Niuniusia skierowane są w stronę Pani Madzi - wspaniałej nauczycielki, z którą łączy Niuniusia sympatia do zielonych skarpetek (kolejne rytuały wzmacniające więź).
Pani Madzia odgrywa w tej historii bardzo ważną rolę. To ona pod nieobecność rodziców staje w miejscu opiekunki i przewodniczki, to ona zaprasza Niuniusia (oraz inne dzieci) do budowania z nią przyjaznej relacji, by ułatwić rozłąkę z rodzicami i oddanie się pod jej opiekę w przedszkolu. Tak jak w domu, tak i w przedszkolu dzieci potrzebują odpowiedzialnych dorosłych, za którymi będą podążać. Kiedy w tej roli próbujemy obsadzić inne przedszkolaki z grupy, wynikną z tego same kłopoty (małe dzieci nie są gotowe na to, by opiekować się innymi dziećmi i brać za nie odpowiedzialność). Ponieważ żeby adaptacja przedszkolna się powiodła, nasz Niuniuś przedszkolak musi mieć szansę chwilowo zastąpić więź z rodzicem więzią z innym bezpiecznym zaufanym dorosłym.
Rówieśnicy przedszkolni nie są w stanie zaoferować sobie nawzajem bezpiecznej i stabilnej więzi zastępczej. Czytając historyjkę w tej książce, można odnieść wrażenie, że Niuniuś przeszedł już adaptację i jest zaprawionym przedszkolakiem - to celowy zabieg. Wiem, że wiele dzieci czytających serię o Niuniusiu utożsamia się z głównym bohaterem, jego emocjami i zachowaniem, dlatego też przejmująco trudne emocje, łzy i tęsknotę umiejscowiłam poza doświadczeniem Niuniusia (a jednak w polu jego obserwacji), oddając je Maluchowi.
Chciałam w ten sposób dodać odwagi, nadziei i otuchy czytelnikom przedszkolakom oraz ich rodzicom.
Ta książka pokazuje idealną wręcz adaptację Niuniusia oraz zachowanie jego rodziców i nauczycielki. Oczywiście wszyscy wiemy, że dni idealne zdarzają się w życiu raczej rzadko, a mimo to codziennie staramy się z całych sił, by każdy kolejny dzień był dobry.
Chwała nam za to! Dzięki tym staraniom serca naszych dzieci wypełniają się miłością, dobrocią i poczuciem, że świat przyjaźnie wyciąga ku nim rękę. Czyż to nie najlepszy prezent na czas rozłąki?
Autorka: Aga Nuckowski
Redaktor naczelna NATULI Dzieci są ważne. Terapeutka Gestalt, pedagog i filolog. Współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko". Inicjatorka wielu działań na rzecz dzieci w Polsce i poza nią. Mieszka na wyspie na środku Pacyfiku.
Mija czas, mija czas, czas pogania stale nas…
Cóż nie ukrywam, że czuję lekki smutek za wakacjami, które już się kończą… Lipiec minął leniwie, niespiesznie… Ale sierpień, ech… ledwie minął pierwszy, a dziś już, no sami wiecie…
Niemniej, lato było łaskawe, pogoda dopisywała, lazur Bałtyku koił wzrok, mazurskie jezioro delikatnie kołysało łódką, a szczyty Tatr majaczyły w tle, przeglądając się w Morskim Oku.
Tymczasem ta część przedszkolaków, która jeszcze nie zaczęła wypoczynku, bądź już go skończyła, spędzała miło czas w naszym przedszkolu.
A było co robić: warsztaty z zrobienia mydełek z przemiłą panią Moniką Obarą, która potrafiła wyczarować prawdziwe cuda, wspólne zabawy na placu zabaw, spacery, gry, no i oczywiście nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni z dziećmi, z przedszkola w Goździe, które gościły u nas właśnie w lipcu.
Teraz czas wakacji dobiega końca, ale każdy z przedszkolaków wraca z naładowanym akumulatorkiem, gotowy do zdobywania nowych umiejętności.
Nowych Przedszkolaków witamy z otwartymi ramionami i trzymamy kciuki, za stawianie pierwszych, niepewnych kroków. Ale przecież będzie dobrze! Kto jak nie Wy? A tak w ogóle to:
... jeszcze tylko: Wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i... Wakacje, znów będą wakacje. Na pewno mam rację, wakacje będą znów….
Iiiii ruszyli! Żwawym krokiem weszli w życie przedszkola.
Na początku było trochę łez, tęsknoty, niezrozumienia dla nowej sytuacji, ale teraz po miesiącu adaptacji, chyba już wiedzą o co chodzi. Chodzi o… dobrą zabawę! A jakże!
No bo po co przychodzi się do przedszkola? Żeby świetnie się bawić, zdobywać nowe umiejętności, nawiązywać znajomości i przyjaźnie.
Początki dla obu stron były zapewne trudne (mam na myśli oczywiście rodziców i ich pociechy, bo przecież panie to starzy wyjadacze i z niejednego pieca chleb jadły ;-)), nieznane twarze, nowe otoczenie i zasady, do których się należy stosować.
Za drzwiami zostaje ukochana mama/tata/babcia również pełni obaw: jak to będzie? Czy ich ukochany skarb będzie nadal taki sam?
Będzie, ale dojrzalszy o nowe, nieznane sobie umiejętności i bogatszy o nowe możliwości. Kiedyś przeczytałam takie świetne słowa, które mnie, również rodzicowi, otworzyły oczy na moje dzieci: Statki bezpieczne są w porcie, ale przecież nie po to buduje się statki…
Więc Drodzy Rodzice… proszę korzystać z ciepłej kawy, ciszy i chwili spokoju, a my zajmiemy się resztą...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Koniec roku szkolnego sprzyja temu, by atmosfera nieco się rozluźniła i można było się wybrać na wycieczkę.
Wobec tego grupa I i II wybrały się na wycieczkę do Lisowa do Zoo „Leśne Zacisze”, natomiast grupy III i IV wybrały się do Świętokrzyskiej Zagrody Kultury „Harmonia” w Hucie Szklanej.
Najmłodsze dzieci mogły cieszyć się towarzystwem rozmaitych zwierząt oraz możliwości korzystania z palcu zabaw. „Leśne Zacisze otrzymało status ogrodu zoologicznego w 2016 roku.
Pierwsze w (2002 roku) zawitały tu konie, kozy, kurki liliputki. Każdego roku zwierzyniec powiększał się, powstawały nowe zagrody, woliery i alejki. Zasadzone drzewa i krzewy stały się azylem dla mieszkających tu zwierząt.
Goście ogrodu podczas wycieczki zobaczą niemal czterdzieści gatunków ssaków, między innymi surykatki, zebry, serwale, lemury, a także trzydzieści siedem gatunków ptaków oraz imponujące gady. Od 2019 roku goście Leśnego Zacisza mogą oglądać imponującego mieszkańca ogrodu - lwa afrykańskiego.
Dzieci z grup starszych, wybrały się na interaktywny spacer po XIX-wiecznej świętokrzyskiej wsi. „Świętokrzyska Zagroda Kultury HARMONIA to interaktywna wystawa, która zaprasza na niezwykłą podróż przez życie w XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej.
To tu, poprzez losy bohaterów - Władzia i Mani, zwiedzający mogą zanurzyć się w rytmie dawnych dni, przeżywając zmieniające się pory roku w czterech zmysłowo zaaranżowanych salach.
Wystawa, dzięki nowoczesnym multimediom i interaktywnym stacjom, staje się prawdziwą maszyną czasu, pobudzającą wszystkie zmysły. Przekraczając progi sali, wkraczasz w świat, gdzie każda pora roku ożywa, ujawniając tradycje i obrzędy, które kształtowały życie wsi.”
Obie wycieczki wprowadziły dzieci w inny świat, który zapadł w ich pamięć i na długo zagości w ich sercach.
Wiecej informacji można znaleźć tutaj:
https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/rozrywka/swietokrzyska_zagroda_kultury_harmonia
https://swietokrzyskie.travel/informator_turystyczny/rozrywka/zoo_lesne_zacisze
A tym czasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ubiegły piątek (14 czerwca) przebiegł nam pod znakiem wizyty pani komisarz Anny Sławińskiej,
z Komendy Miejskiej ze Skarżyska - Kamiennej.Pani Komisarz przypomniała nam o zasadach bezpieczeństwa, jakich powinniśmy przestrzegać w wakacje.
Wszechobecny wakacyjny luz, może nieco przytępić nasz radar uważności, który powinien być wyostrzony, gdyż sami wiecie, co nasze pociechy potrafią, gdy poczują odrobinę wolności ;-) Dzieciaczki dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują na wakacyjnych wyjazdach, czy to nad morze, czy w góry czy po prostu w domowym zaciszu.
Chętnie odpowiadały na pytania naszego gościa, co pozwala wierzyć, iż dysponują odpowiednią wiedzą w tym temacie.
Niemniej krótka powtórka wiadomości, powinno uspokoić i nas i Was, że wszystko w te wakacje przebiegnie zgodnie z planem.
Z naszej strony możemy tylko życzyć i Wam i nam słonecznych dni, nieco chłodniejszych nocy, wzburzonych fal o białych grzywach, rozgrzanego granitu Tatr, spokojnej tafli mazurskiego jeziora i… tanich gofrów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ostatni dzień przed długim weekendem, przebiegał pod znakiem Dnia Dziecka, ten co prawda widniał w kalendarzu dopiero za kilka dni, ale my - zarówno Szkoła jak i Przedszkole świętowaliśmy wcześniej.
Przedszkole spędziło ten dzień na pikniku, dzieci rozłożone na kocykach korzystały z promieni słońca, pałaszując smakołyki przyniesione z domu, jak i te przygotowane przez Panie.
Kiedy brzuszki były już najedzone, przyszedł czas na harce: próby skakania w gumę (która mama pamięta wszystkie kroki: zero – jeden, raz – dwa, ja pamiętałam do trzeciego, ale wysokość gumy: kostki, kolanka, bioderka, paszki, szyjka, chyba pamięta się do końca życia), wspólne zabawy na trawie, rysowanie kredą na parkingu - dobrze, że samochody zostały nietknięte, bo niektórzy mieli taki rozmach, że paru felgom się dostało ;-)
Potem ruszyliśmy na atrakcje organizowane przez Szkołę.
Dzieciaczki były w mobilnym oceanarium, brały udział w loterii, za parę złotych mogły zdobyć pluszaka z odzysku i dać mu nowe życie w swoim domku.
Były tańce, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, plecenie warkoczyków i możliwość wysłuchania hitów w wykonaniu uzdolnionych, starszych koleżanek, tak zwanej młodzieży :-)
Po wyczerpaniu mnogości atrakcji, udaliśmy się na obiad i tam również zostaliśmy miło zaskoczeni: na deser były lody!!!
No tak to można żyć! Zdecydowanie Dzień Dziecka przebiegł w iście bajkowym stylu…. A potem poszliśmy do… ale to opowieść na inna okazję...
A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Gdy tylko dzieci z I i II grupy dowiedziały się, że w Urzędzie Gminy było fajnie i rozdawali cukierki, dogadały się między sobą i uznały, że tak to nie będzie!
Oni też idą! Po te cukierki!
My Panie zostałyśmy postawione pod ścianą i mówimy: Dobra, idziemy, nie krzyczcie tak! Ruszyliśmy. Tempo narzucone było niezłe, w iście sprinterskim stylu.
Cóż się dziwić, dzieci gnała wizja cukierków.
Kiedy po krótkim galopku dotarliśmy pod gmach Urzędu, powitał nas, a jakże nowo urzędujący Pan Wójt, pełniąc rolę przewodnika, wprowadził nas do siedziby Gminy.
Dzieci mogły podziwiać wnętrze, oswajając się ze strukturą urzędu.
Jednak prawdziwym creme de la creme była wizyta w gabinecie Pana Wójta, zwłaszcza, że pozwolił siadać na swoim fotelu!
Wszystkie dzieciaczki przymierzały się i wygodnie mościły w fotelu częstując się cukierkami z eleganckiej czary (nareszcie! ;-) )
Było bardzo sympatycznie i wszyscy czuli się mile widziani.
Na koniec dzieci dostały ołówki z logo urzędu i usatysfakcjonowane ruszyły w drogę powrotną, już nie tak żwawo, bo w małych brzuszkach ciążyły słodkości od Pana Wójta ;-)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Chyba nie ma granicy wieku, który pozwala nam wejść w świat Wielkiej Sztuki.
Myślę, że nawet im wcześniej, tym lepiej, poznać świat Wielkich Artystów, poznać proces tworzenia dzieła, zdecydować czy to co widzimy nam się podoba, czy może jednak nie - wolimy inny rodzaj doznań. Czy katharsis, którego chcemy doznać, poszukamy w innych rewirach Sztuki. No ale właśnie, najpierw musimy zacząć, a potem grymasić.
W ramach zajęć #piątekzesztuką ruszyłam do dzieci z albumem dr Aliny Białej, wykładowczyni naszego rodzimego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, temat tym bardziej było mi łatwo zacząć, ponieważ w sobotę 18.05 był Dzień Muzeów. Wspólnie oglądaliśmy dzieła znanych artystów między innymi:
- Mona Lisa Leonarda da Vinci
- Krzyk Edwarda Muncha
- Myśliwi na śniegu Petera Breugela Starszego
- witraż Bóg Ojciec - Stań się Stanisława Wyspiańskiego
Ostatnim obrazem, który mogliśmy się zachwycać były Słoneczniki Vincenta van Gogha. A jak wiadomo: van Gogh wielkim artystą był, (parafrazując słowa klasyka) grzechem byłoby nie wykonać własnej reprodukcji tego słynnego (i baaaardzo drogiego) obrazu.
Niestety stojąc w niemym zachwycie, patrząc jak dzieci doskonale sobie radzą z wykonaniem tego zadania, (zerkając oczywiście na ściągę w postaci obrazu, nie, nie to nie był oryginał) nie zrobiłam żadnego zdjęcia procesu twórczego.
Jedynie mogę w ramach przeprosin, zapewnić, że dzieła naszych małych van Goghów pięknie ozdobią domowe ściany :-)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Powiedzieć, że była moc wzruszeń, to jak nic nie powiedzieć.
Dzień Mamy i Taty świętowany w dwóch najmłodszych grupach był 24 maja, dwa dni przed Dniem Matki.
Na początku o występowała grupa I.
Było to ważne wydarzenie w życiu dzieci, ponieważ był to ich pierwszy samodzielny wytęp, bez bezpiecznej asysty starszych kolegów.
Przedstawienie było pod tytułem „Damy i Rycerze”. Patrząc na dobór kreacji młodych dam, miałam wrażenie, że uczestniczę w pokazie haute couture podczas Tygodnia Mody w Paryżu ;-). Dziewczynki pyszniły się cudownymi kreacjami, a chłopcy dumnie maszerowali w strojach rycerze, dla draki wymachując mieczami i tarczami.
Wspólne odśpiewanie piosenek upamiętniających ten wyjątkowy dzień, oraz wygłoszenie kwestii przez młodych adeptów sztuki teatralnej, wywołały łzy, nie tylko u rodziców, ale i u dzieci, czujących powagę sytuacji.
Przedstawienie wywołało salwy braw, były zasłużone buziaki i uściski dumnych rodziców.
Maluszki dzielnie przetrwały tę trudną próbę samodzielnego występu. Brawo Wy!
Grupa druga miała nieco łatwiej, miały już za sobą swój pierwszy Dzień Mamy i Taty, więc i stres był nieco mniejszy. Pszczółki wystąpiły z przedstawieniem o… biedronkach.
(Torby trzymane przez aktorów grających biedronkowych rodziców, nie były reklamą popularnej sieci sklepów, były gadżetem użytym na potrzeby przedstawienia ;-) )
Grupa niesfornych, biedronkowych dzieci, szykuje niespodziankę dla rodziców, pod ich nieobecność.
Snują szalone plany, którym towarzyszy śpiewanie piosenek. Kiedy mama i tata wracają, zostają zaskoczeni życzeniami i gromkim odśpiewaniem „Sto lat”.
Jako, że koniec wieńczy dzieło, Biedronki, o przepraszam Pszczółki ;-) wykonały taniec do utworu „Let’s twist again”, w ruch poszły: bioderka, kolanka, a nawet wymachiwanie spódnicami (dziewczynki) i zalotne przeczesywanie wyżelowanych włosów (chłopcy).
Niektórzy na widowni poczuli twista i nóżka chodziła, nie powiem ;-)
Wzruszeni rodzice otrzymali zasłużone prezenty, młodzi artyści - całusy i przytulasy.
Dzień był pełen wrażeń dla wszystkich…
Podejrzewam, że dla aktorów czekały w domach łakocie i inne atrakcje, nagradzający ich trud i stres…
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Kreowanie świadomości o odpowiedzialności za swoją Ojczyznę, powinno mieć miejsce dosyć wcześnie.
Dobrym miejscem do tego okazało się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
W upalny wtorek 21 maja, dwie najmłodsze grupy przedszkolne ruszyły na Dni Otwarte, właśnie na Bukówkę.
Od bramy wjazdowej jechaliśmy w eskorcie dwóch żołnierzy (ku zadowoleniu damskiej części wycieczki ;-) ) Po opuszczeniu autobusu, nasze kroki skierowaliśmy od razu do Sali Tradycji CPdMZ. gdzie mogliśmy poznać krótką historię jednostki oraz obejrzeć pamiątki przywiezione z misji zagranicznych przez naszych żołnierzy.
Największe jednak wrażenie zrobiła ściana Pamięci Poległych z nazwiskami i datami śmierci Bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, by ratować innych, w imię wyższych ideałów.
Mnogość nazwisk z Iraku, Afganistanu, Bałkanów, misji pokojowych krajów ONZ, uświadamiała nam, jak wiele marzeń i planów zostało przerwanych w jednej chwili.
Ta lista nazwisk nie była tylko suchymi faktami z wieczornych wiadomości, ale bolesną wyrwą naszego kraju i naszej armii.
Po opuszczeniu Sali Poległych, udaliśmy się na zwiedzanie jednostki, gdzie dzieci mogły obejrzeć pojazdy wojskowe, broń, sprzęt Patrolu Saperskiego oraz wyposażenie żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dzieci mogły próbować nawiązać łączność poprzez radiostację, wsiąść do pojazdów wojskowych, przymierzyć się do broni czy założyć maskę przeciwgazową.
Szereg atrakcji typowych dla dzieci: malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, zumba, kolorowanie tematycznych kolorowanek, zabawy w suchym basenie został zapewniony przez Panie z Klubu Wojskowego, działającego przy CPdMZ.
Wszystko to odbywało się w miłym towarzystwie żołnierzy i żołnierek, którzy nam towarzyszyli podczas zwiedzania Centrum.
Nasz udział w Dniach Otwartych, był możliwy dzięki uprzejmości Komendanta CPdMZ KIELCE płk Adama Włoczewskiego oraz taty jednego z naszych przedszkolaków, który jest oficerem służącym w jednostce.
Wisienką na torcie było zdjęcie przy rosyjskim śmigłowcu MI-24. Niektórzy już szarpali za drzwi, usiłując wejść do środka, na szczęście szybka interwencja, uniemożliwiła śmiałkowi zrealizowanie pomysłu, bo inaczej byłby niezły odlot ;-)
Cały pobyt w Centrum uświadomił i nam i dzieciom, z jak ogromnym poświęceniem i oddaniem wiążę się służba Ojczyźnie.
Kto wie, może komuś zaświtała w głowie myśl o służbie w armii, i chęć, by na okrzyk: Czołem Żołnierze! Odkrzyknąć: Czołem Panie Prezydencie!
Na chwilę obecną, na usta ciśnie się tylko jeden okrzyk: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Tradycyjnie, zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Gdy w czwartek, w dzień egzaminów ósmoklasistów, najmłodsza grupa wybrała się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, całe przedszkole było zelektryzowane tą wiadomością.
Nasze najmłodsze pociechy, jeszcze niedawno płaczące i troszkę nieporadne, ruszają w wielki świat.
Pod czujną opieką ukochanych Pań-Cioć: Ilony, Dagmary, Dorotki i nieodzownej Pani Marleny z młodzieżowej ;-) grupy pięciolatków, wybrały się w podróż pociągiem do Skarżyska-Kamiennej. Pierwsze swoje kroki skierowali na dworzec w Łącznej.
Samo wejście i zejście na wysoką kładkę przerzuconą nad szeregiem torów, było nie lada wyzwaniem, ale i atrakcją samą w sobie.
Kiedy nadjechał długo wyczekiwany pociąg, emocje sięgnęły zenitu, wspięcie się na pokład i zajęcie miejsc... (ja przy oknie, ja, ja!!!) i w drogę…
Widoki za oknem nadzwyczaj piękne, gdyż pogoda tego dnia była wyjątkowa, jak na zamówienie. Wiosna rozszalała się w pełni: błękit nieba przeplatał się z bielą pierzastych obłoków, a zieleń lasów i łąk z żółtymi plamami rzepaku.
Po krótkiej, acz intensywnej i bogatej w przeżycia podróży, maluszki dotarły na miejsce. Skarżysko - Kamienna jest ważnym miejscem na kolejowej mapie Polski.Warto dodać, iż nasz kraj jest drugim (zaraz za Austrią), państwem z tak doskonale rozwiniętą infrastrukturą kolejową.
Po pokonaniu kolejnej kładki, dzieciaczki dotarły do clue programu, otóż mogły podziwiać, stara lokomotywę, umiejscowioną, a jakże, przy dworcu. Słynna „Petucha” Parowóz Pt 47-13 został wyprodukowany w 1948 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Lokomotywa została zaprojektowana na bazie przedwojennego parowozu Pt 31. Parowóz pracował w Skarżysku - Kamiennej w latach 1986 - 1988.
Powrócił do Skarżyska w roku 2011, a po renowacji został ustawiony w obecnym miejscu. Parowóz należy do zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej.
Przebieg pracy parowozu:
15-10-1948 - Poznań
01-02-1362 - Bydgoszcz
02-04-1968 - Tarnowskie Góry
17-10-1969 - Toruń
08-05-1975 - Lublin
19-09-1986 - Skarżysko-Kamienna
07-01-1988 - Rozwadów
10-1988 - wycofany z eksploatacji
08-07-2011 - przewieziony do Skarżyska-Kamiennej
22-04-2012 - ustawiony na obecnym miejscu
Informacje zostały podane za stroną: mojeswietokrzyskie.pl
http://mojeswietokrzyskie.pl/zabytki/zabytki-techniki/124-skarzysko-parowoz-pt-47-13
Po obejrzeniu tego wyjątkowego reliktu przeszłości oraz wysłuchaniu ciekawostek na temat „Petuchy”, nastał czas powrotu do przedszkola i planowanie kolejnej eskapady…
Jak zwykle zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W czwartkowe przedpołudnie grupy III oraz IV, korzystając z pięknej majowej pogody, postanowiły wyruszyć na spacer.
Zapewne większa część dzieci miała nadzieję, że ich kroki zmierzają do Kafejki na lody, ale niestety... nie tym razem...
Zważywszy, iż pogoda jest ostatnio kapryśna niczym panna na wydaniu, nie ma co ryzykować z jedzeniem lodów. Obie grupy zawędrowały pod gmach Urzędu Gminy. Skoro już podeszli, pomyśleli, a może by tam zajrzeć? Co tam w ogóle się dzieje? O co chodzi?
Dzieci zostały bardzo miło przyjęte, oprowadzone po obiekcie i zapoznały się ze specyfiką pracy Urzędu (co pozwala myśleć, iż jest to Urząd przyjazny młodemu obywatelowi)
Dowiedziały się gdzie można złożyć dokumenty potrzebne do dowodu osobistego, gdzie uzyskać informację, dotyczącą śmieci i ich segregacji i wiele, wiele innych przydatnych rzeczy. Przewodnikiem był… sam Pan Wójt.
Chyba pozwolił troszkę pomyszkować po urzędzie i odpowiedział na kilka pytań, co pozwoliło dzieciom zrozumieć z jak wielką odpowiedzialnością wiąże się sprawowanie pieczy nad całą nasza Gminą.
Dzieci mówią, że wyglądał na ucieszonego tą wizytą, więc chętnie jeszcze wpadną do Urzędu, tym bardziej, że były cukierki...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Podejrzewam, że większość widziała film „Interstellar”.
Niesamowita opowieść Christophera Nolana, rozgrywająca się w kosmicznych przestworzach, rozpala wyobraźnię i człowiek zastanawia się, jakie to uczcie być tam - na górze.
Fani Stephana Hawkinga pewnie, by nam wiele mogli powiedzieć na ten temat.
Ale wróćmy na ziemię (dosłownie i w przenośni). Realizując blok tematyczny dotyczący wszechświata, pomyślałam, że fajnie byłoby mieć model układu słonecznego w sali.
Wiadomo, że taka przyjemność do tanich nie należy, więc należało wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie z dziećmi wykonać taki model.
W ruch poszły kule styropianowe, patyczki do szaszłyków (dobrze, że sezon grillowy w pełni), gąbka florystyczna, farby oraz lampki gwiazdki.
Dzieci podzielone na grupy, malowały planety na odpowiedni kolor. Efekt możecie podziwiać na zdjęciach.
Przez zabawę dzieci mogły poznać choć odrobinę tajemniczy wszechświat, no i możemy cieszyć się własnoręcznie przygotowanym modelem układu słonecznego.
Chyba, że czyjeś małe, niecierpliwe paluszki porobią kratery w planetach...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dnia 13 maja 2024r. grupa III i grupa IV odwiedziły siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Łącznej.
Dzieci miały możliwość zapoznania się z ciężką i odpowiedzialna pracą strażaka.
Wysłuchały opowieści o pracy strażaka, obejrzały samochód strażacki od środka, próbowały poprawnie zapiąć swoje koleżanki na desce ortopedycznej.
Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichurę drzewa.
Dziękujemy Druhom Ochotniczej Staży Pożarnej za zaproszenie do remizy strażackiej.
Życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
Kiedyś Wisława Szymborska użyła takich słów: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Podpisuję się pod tym obiema rękami. Czytanie pozwala nam przenieść się w czasie, w przestrzeni, przeżyć niezapomniane przygody.
Raz możemy walczyć z lordem Voldemortem, innym razem możemy wraz Borynami jeść ze wspólnej miski, a za jakiś czas będziemy detektywem ze skandynawskiego kryminału, próbującym rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia.
Literatura na przestrzeni wieków oferuje nam naprawdę szeroki wachlarz możliwości, a i literacka oferta naszych czasów jest niemniej bogata.
W książki możemy się zaopatrywać w księgarniach, antykwariatach (ach ten zapach...) czy w bibliotece. Tam prędzej natrafimy na białe kruki, których czasami usilnie, acz bezskutecznie szukamy.
No i tu dochodzimy do meritum sprawy, otóż nasza Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła nas na wspólne obchody Dnia Bibliotek.
Ochoczo udaliśmy się miłych Pań Bibliotekarek (dwie najmłodsze grupy) i tam wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji, dotyczącej zasad postępowania w bibliotece, a następnie wykonaliśmy własne zakładki, które nie pozwolą nam zapomnieć, gdzie zakończyliśmy lekturę naszej ulubionej książki. Korzystajmy więc z bibliotek, nie tylko od święta, ale zawsze gdy zechcemy miło spędzić czas, w towarzystwie najlepszego przyjaciela człowieka: książki...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Myślę, że każdy z nas przyzna rację słuszności oświeceniowej tezie „bawiąc uczyć”.
To właśnie poprzez zabawę, możemy wtłoczyć w małe, chłonne główki cenną wiedzę.
Podobnego zdania był zapewne pan, który odwiedził nas w ubiegły piątek i zaprezentował nam świetne doświadczenia z pogranicza fizyki i chemii.
styczność z suchym lodem (sic!), był nawet jeden mały śmiałek, który potrzymał mały kawałeczek na otwartej dłoni (cheapeau bas).
Powiem tak: działa się magia, dzieci były zachwycone, co z reszta jest widoczne na zdjęciach, tym bardziej, że pan miał wyraźne zacięcie pedagogiczne i podał nam całą wiedzę w przystępny i bardzo fajny sposób.
Ukoronowaniem całego pokazu było wykonanie zdjęć, można powiedzieć taka wisienka na torcie lub jakby powiedział znany sprzed laty piłkarz „truskawka na torcie” (fani i znawcy piłki nożnej wiedzą o kim mówię ;-)) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Pewnego dnia pomyślałam: A gdyby tak pomalować barwinkami na mleku?
Jak pomyślałam tak zrobiłam, przyniosłam wszelkie możliwe utensylia: mleko 3.2% (jak szaleć, to szaleć) barwniki, miskę (jedyną prawilną) i pipety - te już miałam w posiadaniu, dzięki uprzejmości miłych mam 😊Kiedy zaproponowałam „moim” dzieciom malowanie na mleku, były więcej niż zadowolone, pozostało nam tylko wybrać kolor barwinków.
Wiadomo, wybór padał na różowy, niestety, ręka mi zadrżała przy dozowaniu i powstał czerwony. Chłopcy postawili na zieleń i błękit.
Podaję przepis dla chętnych: w szklankach, w których była woda, wsypałam barwniki, w polskich proporcjach, czyli „na oko”, wymieszałam i już (kolorów możecie mieć ile dusza zapragnie).
W każdej szklance była pipeta, przygotowane roztwory wstrzykiwaliśmy pipetą do miski z mlekiem (cały karton), później na powstałe plamy kolorów, wstrzykiwaliśmy pipetą mleko (wcześniej odlane do szklanki, z osobną pipetą), patrząc jak na kolorowych kleksach powstają białe plamy. No i wreszcie mogliśmy podziwiać powstałe dzieło...
Osobiście uważam, iż z powstałego na mleku dzieła, nie powstydziłby się sam Wassily Kandinsky…
PS Pamiętajcie o rękawiczkach, barwniki bardzo lubią brudzić.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
9 kwietnia, przedszkolaki z grupy III odwiedziły bibliotekę szkolną.
Dla niektórych było to pierwsze spotkanie, stąd rozpoczęło się ono od zapoznania z zasadami korzystania z biblioteki.
Następnie dzieci wysłuchały wiersza pt. „Prośba książki do czytelnika”
Pani bibliotekarka zadawała dzieciom zagadki, których rozwiązaniem były postacie z bajek i pokazała księgozbiór znajdujący się w bibliotece.
Czas minął bardzo szybko, a na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek i zapowiedziały, że będą częstymi gośćmi biblioteki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
UFFFF... NARESZCIE... Nareszcie przyszła do nas Wiosna.
Straszna kapryśnica z niej w tym roku. Kazała na siebie czekać i znosić jej humorki. Ale już z nami jest.
Poczekajcie, wyjrzę przez okno... jednak przyszła…
Co prawda mości się, poprawia suknię, trefi warkocze, przeglądając się lustrze wody.
Nie to, że się chwalę, ale zasługa, że Wiosna wreszcie u nas jest, jest nasza.
Konkretnie wszystkich naszych Przedszkolaków, które z pieśnią na ustach przemierzały uliczki Łącznej, dzierżąc w dłoniach (konkretnie w dłoniach Pani Agaty) Marzannę (wykonaną przez niezawodne trio Pań z Maluszków: pani Ilonę, panią Dagmarę i panią Dorotkę).
Barwny korowód prowadzony był przez nieocenione: panią Beatę i panią Asię, a tyły osłaniały: Panie: Ewa, Ania, Ilona, Dagmara, Dorota, Marlena i Agnieszka.
Rozśpiewana grupa dotarła pod Bibliotekę, gdzie połączyła się z grupą przedszkolaków z Gozdu. Wspólnymi siłami doszliśmy pod siedzibę Urzędu Gminy, by tam wysłuchać od Pana Wójta zachwytów i otrzymać nagrodę w postaci cukierków ;-)
Nasza piękna Marzenna spłonęła na zawsze żegnając Zimę i witając Wiosnę…
Teraz tylko czekają nas długie słoneczne dni i lody…. Duuuużo lodów….
A my tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dziś był baaardzo senny dzień, wszyscy chodzili i ziewali, aby trochę się rozruszać i urozmaicić czas, postanowiliśmy zrobić eksperyment.
Czego potrzebowaliśmy:
- drożdże
- cukier
- pusta butelka (taka o pojemności 0,5 l)
- balon
- ewentualnie gumka recepturka
Do pustej butelki wkruszamy drożdże około 10 g (albo po prostu „na oko” ;-) ), wsypujemy 2-3 łyżeczki cukru, na szyjkę nakładamy balon, aby nie spadł, możemy zabezpieczyć gumką, jeżeli zachodzi taka konieczność, u nas nie było takiej potrzeby. Odstawiamy w ciepłe miejsce i…. czekamy aż czas zrobi swoje. Po upływie około 30 minut, balon zaczął pęcznieć (nie osiągnął jakiś spektakularnych rozmiarów, ale i tak byliśmy pod wrażeniem) możliwe, że urósłby jeszcze bardziej, ale czyjeś niecierpliwe rączki zaczęły go ściskać, albo raczej wiele, wiele rączek... Nie pozostawiliśmy butelki z balonem na noc z obawy przed bałaganem.
PS Bardzo lubię te niecierpliwe minki, a potem radość, kiedy eksperyment wyjdzie ;-) A całość można zobaczyć w naszej galerii
Co roku wszystkich rozgrzewa myśl o karnawale w Rio… Ale niestety Ameryka Południowa jest daleko…
Więc czemu nie zrobić swojego karnawału, tyle że w przedszkolu…
Ostatni piątek przed feriami był doskonałym momentem na pożegnanie karnawału w iście brazylijskim stylu.
Co prawda u nas nie było tancerek z pióropuszami, ale bogactwo strojów i przebrań przyprawiało o zawrót głowy.
Praktycznie były wszystkie postaci z bajek Disneya, kilka bohaterów z Marvela też by się znalazło i wiele, wiele innych.
Zabawa przebiegała w iście szampańskim nastroju, do tańca zagrzewały hity muzyki dziecięcej, ale kilka szlagierów disco polo też było ;-)
Niestrudzonych tancerzy chłodziły napoje, a sił do dalszych pląsów dodawały rozmaite przekąski. Teraz trzeba tylko czekać do następnego karnawału, a może kto wie, do końca postu…?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dwie najmłodsze grupy przedszkolne miały okazję obejrzeć w miniony poniedziałek (04.03) naprawdę świetne przedstawienie.
„Niezwykłe życie podwodnych zwierząt” to poruszająca opowieść o magii przyjaźni i czynienia dobra, które będąc najwyższymi wartościami na świecie są w stanie przezwyciężyć problem coraz częściej doskwierającej samotności.
Widzowie zostaną wprowadzeni w niesamowity świat podwodnych zwierząt. Czy ten świat okaże się podobny do naszego? O tym opowie m.in. Ośmiornica, która często „siedzi w sieci”. Dynamiczny przebieg widowiska, zabawne dialogi, bajkowe piosenki, piękne kostiumy, wspaniała scenografia i profilaktyczny charakter - wszystkie te elementy zapewnią intensywne przeżycia, zaangażują dzieci do aktywnego udziału w spektaklu i pozostaną na długo w pamięci.
Dzieci ewidentnie były oczarowane, (my też)
Spektakl przekazał wiele ważnych w dzisiejszych czasach wartości, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa czające się w sieci, na problemy ekologii i zamieranie więzi międzyludzkich.
Z pewnością barwne stroje bohaterów przedstawienia (stroje syren - piękne, że nie wspomnę o pelerynie Rekinki Inki…) rozbudził wyobraźnię naszych młodych widzów…Oby więcej takich przedstawień.
Opis przedstawienia oraz afisz teatralny zaczerpnięte zostały ze strony Teatru Polskiego Kultura: https://www.teatrpolskikultura.pl/ a my zapraszamy do obejrzenia zdjęć
P.S. Ilość i jakość zdjęć jest dość ograniczona. Zdjęcia były robione podczas przedstawienia tylko dzieciom.
Organizatorzy spektaklu prosili, aby nie robić zdjęć aktorom w czasie trwania przedstawienia, ich prośba została uszanowana. Lecz my i tak zapraszamy do ich obejrzenia w naszej galerii
W dniach 5 - 9 lutego 2024 roku, w naszej szkole, miała miejsce akcja biblioteki szkolnej pod hasłem „Tydzień kota z Kicią Kocią”.
Był to cykl zajęć czytelniczo - plastycznych, tematycznie związanych z serią książeczek Anity Głowińskiej, której bohaterką jest sympatyczna Kicia Kocia.
Wzięły w nich udział dzieci z grupy IV naszego przedszkola, które poznały różne przygody naszej bohaterki, pod kierunkiem Wychowawcy wykonały piękne, przestrzenne, kolorowe kotki. A każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kociej foto budce. Finałem „tygodnia” była wizyta w bibliotece szkolnej, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały portrety kotów, które utworzyły piękną galerię.
To był bardzo miły, a zarazem pouczający „koci” tydzień. A zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii
W poniedziałek, 5 lutego, gościliśmy w przedszkolu panów strażaków z OSP Łączna.
Celem wizyty była pogadanka na temat bezpieczeństwa w czasie zbliżających się ferii.
Panowie strażacy przedstawili dzieciom jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają jeżeli nie zachowają zasad bezpiecznej zabawy.
Mali słuchacze z zainteresowaniem słuchali następnie wywiązała się ciekawa i gorąca dyskusja.
Na koniec dzieci podziękowały gościom, obiecując, że po feriach wrócą całe i zdrowe.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ferie zbliżają się dużymi krokami, ale obecny czas chorób nas nie rozpieszcza...
Nasze pociechy są w domu teraz albo będą w domu podczas ferii. Tu pojawia się pytanie: co tu z nimi zrobić, jak zapełnić im czas, zwłaszcza kiedy wszystkie puzzle zostały ułożone, kolorowanki pokolorowane, lalki wyczesane, autka wypolerowane, dziadek z babcią wyeksploatowani, a Netflix już nie reaguje na Psi Patrol.
Być może mam rozwiązanie, może nie długotrwałe, ale na wypicie gorącej kawy i chwilę wytchnienia i ciszy powinno starczyć. Dwie zabawy….
Pierwsza:
Potrzebujecie płaski talerzyk, paczkę Skittlesów, ciepłą wodę. Układacie Skittlesy obok siebie, najlepiej po dwa z każdego koloru, i tak dookoła dna talerzyka, na środek wylewacie ciepłą wodę, ale cukierki nie mogą pływać, muszą być ledwie zanurzone i czekacie aż zadzieje się magia. A tak się stanie, efekt jest naprawdę WOW! Chwilę się czeka, aż powstanie tęcza, a Wy w tym czasie możecie się delektować kawą…
Ach byłabym zapomniała, możecie powiedzieć, że czekanie i obserwacja, powinny odbywać się w ciszy, bo inaczej eksperyment nie wyjdzie ;-)
Druga:
Przezroczyste, plastikowe pudełko, lampki choinkowe (co jak co, ale teraz mamy tego mnóstwo)
w kolorze białym ciepłym i kasza manna. Lampki wkładamy do środka pojemnika, zaświecamy, a na pokrywę wysypujemy kaszę. Et voila! Można malować paluszkami co tylko zamarzy się w tej małej główce.A w tym czasie, może by tak dokończyć wczorajszy serial na Netflixie? Z ciepłą kawką? A co tam raz się żyje!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej gaalerii
Dzień Babci i Dziadka to ważne święto.
To czas, kiedy możemy podziękować za czas, uwagę i miłość.
A jak to najlepiej zrobić? Przygotować przedstawienie, które uczci ich święto.
Znów wszystkie grupy przedszkolne wyszły na sceniczne deski, by o sobie przypomnieć.
Tym razem można było oglądać kompilację Jasełek oraz krótkiego programu artystycznego upamiętniające święta z dnia 21 i 22 stycznia.
Aktorzy dali z siebie wszystko, a mokre oczy babć i dziadków, były najlepsza recenzją talentów małych artystów...
Zaprazamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W roku 2023 obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
W związku z tym nasze przedszkole realizuje projekt pt. „Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych. Mikołaj Kopernik - na tropach nauki”.
W zeszłym roku szkolnym dzieci zapoznały się z postacią Mikołaja Kopernika jako Astronoma, dowiadując się o jego przełomowym odkryciu, zdobyły również wiedzę na temat Układu Słonecznego.
W tym roku szkolnym dzieci z grupy I i III poznają Mikołaja Kopernika w różnych odsłonach jako pisarza, poetę, prawnika, menagera, matematyka czy medyka.
Projekt cieczy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które z zaciekawieniem poznają życie wielkiego astronoma poprzez ciekawe zadania, prace plastyczne, pouczające filmy edukacyjne oraz interesujące piosenki i wierszyki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Podejrzewam, że słyszeliście o Elfie? O jego szalonych pomysłach i zadaniach? No więc właśnie… Ten mały gość ciągle czegoś od nas żąda i jeszcze bałagani! Ale w skrytości ducha myślę, że nasze dzieciaczki wprost uwielbiają jego psoty. Ostatnio zażądał pierniczków! Cóż było robić? Zakasaliśmy rękawy i do roboty!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Z racji zbliżającego się końca karnawału oraz świątecznego czasu, warto wspomnieć przedstawienie, które miało miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem.
Mianowicie chodzi o Jasełka w wykonaniu czterech grup przedszkolnych.
Opowieść o Narodzeniu Pańskim przygotowana przez najmłodszych, wywołała moc wzruszeń i stanowiła znakomite preludium do Świąt w gronie najbliższych nam osób.
Młodzi aktorzy po długim okresie przygotowań, dumnie stanęli na deskach teatru (w tym przypadku sali gimnastycznej, ale od czego jest nasza wyobraźnia) i dała popis artystycznej wirtuozerii.
Wszelkie (ewentualne) wpadki, były niczym wisienka na torcie, ukoronowaniem ciężkiej pracy tych młodych i odważnych ludzi.
Wycisnęli łzę z niejednego oka, wywołali uśmiech na twarzy, a nawet zadumę i tęsknotę za tymi, których z nami już nie ma...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
Pamiętacie tę reklamę Coca Coli? (artykuł nie zawiera lokowania produktu 😊)
Cerwone, amerykańskie ciężarówki jadące przez piękną, zimową krainę, a w tle leci piosenka „Coraz bliżej święta...”
Pamiętacie tę magię oczekiwania na przyjście Mikołaja? Zachwyt nad świątecznymi filmami, w których wnętrza domów są tak cudownie przystrojone, potęgując w nas tę tęsknotę?
Również i u nas pojawiła się taka niepowtarzalna atmosfera, rodem z krainy Świętego Mikołaja i hollywoodzkiego filmu.
Dzięki ciężkiej pracy Rady Rodziców powstało wyjątkowe miejsce, w którym zagościł długo wyczekiwana postać.
Święty Mikołaj, bo o nim oczywiście mowa, chyba czuł się jak u siebie w domu… Przedszkolaki chyba też… Chociaż ze zdziwieniem zauważyliśmy, że zazwyczaj te przebojowe, głośne i szalone dzieciątka były nadzwyczaj pokorniutkie…. Czyżby przyszedł czas na rachunek sumienia?
Ale spokojnie, żadnej rózgi nie było, tylko góra prezentów… i te szczęśliwe buzie, które można podziwić w naszej galerii
Szybko, zwięźle i na temat: super zabawa ze swoim dzieckiem…
Ja akurat bawiłam się z około dwudziestką, ale cóż to za fantastyczna i wdzięczna widownia!
Ale do rzeczy: znajdź jakiś duży słoik lub duży wazon, mój był z Ikei (ale pamiętaj, Ty tu u-rządzisz), wlej wodę, tak do ¾ wysokości, idź do łazienki i weź mężowi/partnerowi/nastoletniemu synowi piankę do golenia i wypełnij pozostałą przestrzeń w wazonie.
Następnie wlej do połowy szklanki wodę i wsyp trochę niebieskiego barwnika (to też robi wrażenie)
Teraz czas na pipetę (może być taka ze zużytego serum), pobierz trochę niebieskiej cieczy i wpuszczaj na piankę do golenia, ciecz przedostanie się przez piankę i stworzy wrażenie deszczu padającego z chmury...
Et Voilả! Naprawdę, te zachwycone miny warte były niebieskich rąk i brudnego dywanu…
Fajne te Nasze Dzieciaczki, nie? Z resztą, spójrzcie tylko na zdjęcia ...
Miła niespodzienka ze strony Klubu Seniora w Łącznej. Odwiedziny Pań Mikołajek w dniu Św.Mikołaja.
W grupie 4-latków dzieci otrzymały prezenty, a całość uzupełniła swobodna rozmowa dzieci z Mikołajkami i wspólne odśpiewanie piosenki o Mikołaju. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
To, że czytanie książek jest bardzo ważne, to jest wiadome, ale, że należy o tym przypominać to też wiadomo.
Dlatego też, odwiedziły nas (grupę I i II) pani z Gminnej Biblioteki Publicznej, żeby nam przypomnieć, jak bardzo ważne jest czytanie książek i jaką jest fascynującą podróżą w świat wyobraźni…
Naszemu spotkaniu towarzyszyło motto, które przyświeca Gminnej Bibliotece Publicznej „Kto czyta książki, żyje podwójnie” autorstwa Umberto Eco.
Panie z biblioteki odegrały przekonującą scenkę, jak nie należy zachowywać się w tak wyjątkowym miejscu (z rewelacyjną rolą pluszowego Misia !!!) oraz odczytały „Złotowłosą i trzy misie” (z apetycznie wyczytanego egzemplarza).
Wisienką na torcie było jednak rozbijane piniaty, poziom zaangażowania był naprawdę wysoki, życzyłabym sobie by był podobny podczas robienia szlaczków.
Kilka dni później odwiedziły nas Panie z naszej szkolnej biblioteki (niejako kontynuując dzieło swoich poprzedniczek) wraz z uczennicami ze starszych klas, gdzie zaprezentowały się z krótkim programem artystycznym, gdzie prym wiodły piosenki z filmowej wersji „Akademii Pana Kleksa”, zabawa była przednia...
Zaprazamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
UWAGA Proszę uważać podczas odbioru dziecka, na grasującego Elfa!
W grupie II, 1 grudnia, zamieszkał Elf Świętego Mikołaja! Robi różne psikusy i podrzuca różne zadania do wykonania w przedszkolu i czasami w domu.
Jest niezrównoważony, prawdopodobnie niskiego wzrostu, być może posiada długą czapkę (szlafmycę?) z dzwoneczkiem.
Obserwuje nas z ukrycia i knuje różne psoty („Przysięgam uroczyście, że knuję coś niedobrego”) Ma nawet zamontowane drzwiczki w naszej sali i tymi drzwiczkami podróżuje do krainy Świętego Mikołaja, i tam zapewne zdaje raport, kto łobuzuje.
Ale jak się okazuje, dzieci bardzo go lubią i bardzo się emocjonują, każdym listem pozostawionym przez Elfa. Z
właszcza dziś w Mikołajki, kiedy Elf zostawił liścik z życzeniami dobrej zabawy i torbą…. Kinderków i cukierków!!!!!
Co do zadań na weekend, jeżeli chcecie, by Elf zlecił im czyszczenie piekarnika, lub mycie okien, mrugnijcie dwa razy... Naprawdę nie powiem, że to Wasz pomył ;-)
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Andrzejki to zawsze okazja do świetnej zabawy…
Tym bardziej, że tej zabawie towarzyszy świadomość, że nadchodzi Adwent i następna zabawa tego typu odbędzie się dopiero w karnawale…
Dlatego poziom szaleństwa był wysoki. Najpierw były wróżby, gdzie dowiedzieliśmy się kto kim będzie w przyszłości lub jak będzie miał na imię przyszły partner/partnerka i wiele, wiele innych. Potem były tańce do przedszkolnych hitów (ale jednak to Zenek zrobił całą imprezę) i wreszcie poczęstunek, ilość przyjętych kalorii szybko została przerobiona na energię do kolejnej zabawy. Doprawdy dzieci to perpetuum mobile...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
„Dawno, dawno temu była sobie piękna królewna. Ktoś jednak rzucił na nią zły urok, którego moc mógł złamać tylko pocałunek prawdziwej miłości. Królewnę zamknięto w wieży, tej zaś strzegł okrutny smok ziejący ogniem. Wielu dzielnych rycerzy próbowało uwolnić nieszczęsną z samotni, jednak żadnemu się nie powiodło. Królewna czekała w smoczym zamczysku, w najwyższej komnacie, w najwyższej wieży, czekała na pierwszy pocałunek miłości…
Któż nie zna tego tekstu? Tekstu z najbardziej kultowej bajki, jaką niezaprzeczalnie jest „Shrek”. Niektórzy z polskich twórców teatralnych porwali się na to holllywoodzkie dzieło i postanowili przenieść na deski rodzimych teatrów, tworząc spektakl inspirowany bajką „Shrek”.
Skutek tychże poczynań mogły oglądać dzieciaczki z grup I i II. Czy im się podobało? To już musicie ich zapytać o wrażenia. Czy połączenie: jazda autobusem plus wyjście na spektakl było atrakcją samą w sobie? Z pewnością...
Zapraszamy do obejrzenia zdjeć w naszej galerii
Nasze Przedszkole brało udział w projekcie "BohaterON w Twojej Szkole 2023".
Projekt miał na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, promowanie postawy patriotycznej i popularyzującej historię Polski XX wieku.
Organizatorem projektu było Ministerstwo Edukacji i Nauki.
10.11.2023 r. w grupie III i IV odbyły się zajęcia „Lekcja bohaterstwa - Jak zostałem bohaterem".
Dzieci wysłuchały opowiadania Elizy Piotrowskiej, w którym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie.
Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.
09.11.2023 r. grupa III wzięła udział w akademii z okazji Święta Niepodległości - przedstawiając inscenizację piosenki - "Jestem Polakiem".
28.11.2023 r. odbyły się zajęcia w grupie III i IV - "Niebajka o Powstaniu Warszawskim". Przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek - wnuczka, w prosty sposób wyjaśnia dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą.
Pokazuje, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Zapraszamy do obejrznia zdjęć w naszej galerii
„Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody”... słynna maksyma, o której każdy z nas pamiętał na lekcji chemii (chyba :-) ale na szczęście całe przedszkole poznało ważność działania tej zasady, więc wszyscy jesteśmy bezpieczni.
Dwie młode chemiczki zapoznały nas z działaniem różnych substancji chemicznych. Naprawdę potrafiły robić cuda.
Mogliśmy oglądać jak substancje zmieniają kolor (lekcja eliksirów u profesora Snape’a, kłania się), jak powstaje słoniowa pasta do zębów (sama wyszła z kolby, słowo daję!), jak same substancje wzniecają ogień (czy jest na sali Strażak Sam?) i wiele, wiele innych.
Ale prawdziwym clue programu była para jak z lokomotywy, która powstała w zwykłej kolbie stożkowej! Chyba wszyscy poczuliśmy się jak na peronie 9 i ¾….
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Co roku. o tej samej porze świąteczna gorączka ogarnia wszystkich, i my (grupa III i IV) daliśmy się jej porwać i postanowiliśmy się udać do… fabryki bombek w Staszowie.
Byliśmy szalenie ciekawi, cóż to za małe elfy wykonują takie piękne świąteczne dekoracje…
Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu okazało się, że bombki robią nie elfy… a zwykli ludzie! Albo niezwykli! Bo to co oni robili z tymi bombkami... nie wierzyliśmy własnym oczom!
Najpierw dmuchali bombkę, potem ją srebrzyli, lakierowali i dekorowali!
A wszystkie te niesamowite kształty i zdobienia wymyśla znana i ceniona na całym świecie projektantka dr Lucyna Gozdek!
Mogliśmy się przejść ścieżką edukacyjną i obejrzeć wiele ciekawych rzeczy: kolekcję starych bombek, najnowsze trendy „bombkowe” (w tym sezonie królują fiolety i błękity) a nawet, uwaga! wejść do sali, która wyglądała jak wnętrze bombki! A „na deser” mogliśmy sami dekorować swoją świąteczną ozdobę!
Z pewnością wykonane przez nas ozdoby będą królować na naszych domowych świątecznych drzewkach, będą prawdziwą wisienką na torcie, to znaczy bombką na choince...
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ten materiał jest dla ludzi o mocnych nerwach…
Jeśli chcesz mieć duuuużo bałaganu, zrób to w domu.
Potrzebujesz: budyń (nie, nie ugotowany), balsam do ciała, miskę i kilka, bądź kilkanaście dzieciaczków, z energią godnej elektrowni atomowej….
A tak na serio, zabawa była przednia! Po wymieszaniu budyniu z balsamem do ciała, powstała cudowna, mięciutka piankolina, z którą można robić cuda! Wykrawać kształty, wyciskać wyciskaczem do czosnku i wiele, wiele innych, ogranicza Cię tylko wyobraźnia… Tylko ten bałagan… Ale jaki zapach unosi się w powietrzu…
Przepis - dla tych, którzy niczego się nie boją ;-)
2 budynie - koniecznie waniliowe (ZAPACH!!!)
balsam do ciała (najpierw zapytaj mamę o zgodę, nawet nie wiesz jak drogie skarby kryją łazienkowe półki)
Wszystko razem mieszamy w misce, proporcje? Jak mówiła babcia o cieście na pierogi: ile przyjmie, masa. Ma być mięciutka, nie za sucha bo będzie się kruszyć.
POWODZENIA!!!
Zapraszmy do obejrznia zdjeć w naszej galerii
Mały Miś na wielkie sprawy…
Któż z nas nie tulił się do pluszowego misia, będąc dzieckiem. Ile sekretów wysłuchało to małe mięciutkie uszko, ile łez osuszyło…
Każdy z nas - dorosłych, pamięta swego pluszowego przyjaciela z lat dziecinnych, tym większą radość odczuwamy, widząc jak nasze pociechy tulą się do swych ulubieńców.
Dlatego, w dniu jego święta 24.11, wspólnie całym przedszkolem uczciliśmy ten wyjątkowy dzień, w każdej grupie zrobiliśmy coś na cześć małego bohatera.
Były misie z kanapek, z gąbki do naczyń, piękne portrety, a każdy z przedszkolaków przyniósł swego ulubieńca…
Ale zaraz, zaraz skąd w ogóle wziął się miś?
Otóż jak podaje portal Wikipedia.pl w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka.
Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman.
Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta.
W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie.
Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a.
Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington. W 2002, w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.
A my dorośli pamiętamy o swych przyjaciołach z dzieciństwa...?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Każdy wielki sportowiec gdzieś, kiedyś zaczynał.
Kopał piłkę na osiedlowym boisku, jeździł starymi gokartami na torach kartingowych, czy ćwiczył grę w tenisa w pobliskim klubie, prowadzonym przez zaprzyjaźnionego pasjonata tenisa.
Każdy z nas miał wielkie marzenia o wielkiej karierze sportowej. Niektórym się udało, a raczej osiągnęli to swoją ciężką pracą. Ci wielcy sportowcy z pierwszych stron gazet, zaczynali być może tak jak my… Na sportowych olimpiadach.
Część naszej grupy IV, wzięła udział 14 listopada w III Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, w Hali Sportowej w Skarżysku-Kamiennej.
Olimpiada miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijania sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci, poznawania i przestrzegania zdrowej rywalizacji sportowej.
Bój był zaciekły, nie poddawaliśmy się, walczyliśmy z całych sił, stając w szranki z innymi dzielnymi Przedszkolakami.
Każdy z nas dawał z siebie wszystko, wiedząc, że gra toczy się o wysoką stawkę - nie, nie o nagrody, ale o honor, honor prawdziwego Przedszkolaka.
Czy wygraliśmy? Nie, ale zajęliśmy zaszczytne czwarte miejsce!!!
Czy wygraliśmy ze swoimi obawami i lękami, że będzie trudno? Z PEWNOŚCIĄ
Czy w naszym gronie są następcy Igi Świątek, Roberta Lewandowskiego czy Kamila Stocha?
O TAK
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Jak zająć brygadę małych łobuzów?
Czytaniem książeczki? Owszem, ale dziś to już było!!! Zabawą pt. Chodzi lisek koło drogi? Też już było!!! Kolorowanki? Nuuuda!!! Samodzielne zabawy na dywanie? No ile można?
Czym zainteresować pełne życia czterolatki? Hmm…? A może doświadczenie naukowe, z zakresu fizyki i chemii? Tak, to może się udać. Wystarczy tylko mąka ziemniaczana, woda, miska i… dużo niecierpliwych małych rączek.
Proszę Państwa, oto przed Wami: CIECZ NIENEWTONOWSKA.
Zajęcia z serii #sensorycznaśroda zakończyły się sukcesem Dzieci zapoznały się z czarodziejską cieczą, która poddana sile stawia opór i staje się twardą grudką, ale gdy puścimy ją wolno, płynie niczym woda. Po prostu magia…
Dla chętnych przepis:
2 pełne szklanki mąki ziemniaczanej, 1 ¼ szklanki wody, duża miska.
Mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, tak aby uzyskać jednolitą masę. Ciecz jest odpowiednia jeśli będziemy mogli zrobić z niej kulkę.
Dla zainteresowanych garść informacji (za stroną wikipedia.pl)
Płyn nienewtonowski- każdy płyn, który nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. W przeciwieństwie do płynu newtonowskiego, lepkość płynu nienewtonowskiego nie jest stała w warunkach izobarycznych, lecz zmienia się w czasie. Krzywa płynięcia (wykres zależności naprężeń stycznych od szybkości ścinania) takiego płynu nie jest funkcją liniową. W przypadku kiedy naprężenie styczne wzrasta mniej niż proporcjonalnie do wzrostu szybkości ścinania, jest to płyn nienewtonowski rozrzedzany ścinaniem. Natomiast kiedy naprężenie styczne wzrasta bardziej niż proporcjonalnie do wzrostu szybkości ścinania, jest to płyn nienewtonowski zagęszczany ścinaniem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Kim chcesz zostać, jak bedziesz duży? Policjantem!
Chyba każdy chłopiec chce zostać policjantem gdy dorośnie. Zapoznać się z tajnikami zawodu funkcjonariusza i zasadami bezpieczeństwa.
Więc aby spełnić te marzenia i wyszliśmy im naprzeciw, zapraszając funkcjonariuszkę Policji do przedszkola. Pani komisarz Anna Sławińska z Komendy Powiatowej w Skarżysku-Kamiennej przybyła do nas w czwartkowy słoneczny dzień 26 października.
Zarówno dzieci, jak i my dorośli dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji i fascynujących ciekawostek. Pani komisarz uwrażliwiła dzieci na temat ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym - jako pieszych i pasażerów samochodu. Jak w bezpieczny sposób poruszać się po chodniku, ze szczególnym uwzględnieniem sygnalizacji świetlnej oraz zwracając uwagę jak ważne jest poprawne wpięcie dziecka w fotelik samochodowy.
Dzieci były zadowolone z wizyty pani policjantki i wyraźnie uświadomione w kwestii swojego bezpieczeństwa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W tym roku Dzień Marchewki i Dzień Chłopaka wypadły... w tym samym dniu.
Jak inaczej można uczcić święto Chłopców, jak nie ciastem… A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i upiec ciasto marchewkowe? Wszak każdy wie, że każdy mężczyzna to prawdziwy łasuch…
Zakasaliśmy rękawy i wspólnie upiekliśmy ciasto. Małe rączki odmierzały, sypały, miksowały i podjadały :)
Czekanie baaardzo się dłużyło… Ale za to późnie...Tylko zdjęć z konsumpcji po prostu nie ma, bo nim aparat poszedł w ruch, zostały tylko okruszki i najedzone małe brzuszki… Dla tych błogich uśmiechów było warto. To nie jest nasze ostatnie słowo w kwestiach kuchennych.
Na następny #kącikkulinarny zapraszamy do słonecznej Italii. Ciao Bella!
PS Przepisem chętnie się podzielimy:
WYPOSAŻENIE Przepis na foremkę do pieczenia o wielkości około 22/22 cm.
SKŁADNIKI 200 g cukru (użyliśmy trzcinowy - 1 szklanka) 1 szklanka oleju (- 250 ml)
5 jajek (rozmiar L) 200g drobno tartej marchewki (mniej więcej 1 duża) 1 garść rodzynek
260g mąki pszennej (- 1 i 2/3 szklanki) 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 łyżeczka sody 1,5 łyżeczki cynamonu 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej skórka pomarańczowa (starta z jednej pomarańczy) lub aromat pomarańczowy (opcjonalnie) orzechy (opcjonalnie)
WYKONANIE
1. Cukier zmiksuj krótko z jajkami i olejem - możesz też wymieszać po prostu łyżką.
2. Mąkę przesiej przez sito razem z proszkiem do pieczenia, sodą i przyprawami.
3. Do jajek dodaj mąkę i wymieszaj.
4. Dodaj marchewkę oraz skórkę startą z pomarańczy (jeśli używasz), dodaj też bakalie jeśli chcesz, takie jak rodzynki, czy posiekane orzechy - wymieszaj.
5. Przełóż ciasto do foremki o wielkości około 22/22 cm.
6. Piecz w 180 stopniach (góra/dół) przez około 40-45 minut - do suchego patyczka.
7. Po upieczeniu ostudź, a wierzch posyp cukrem pudrem lub polej lukrem.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Przedzkolaki z grupy II „Pszczółki” biorą aktywny udział w projekcie pod nazwą „Staropolska Akademia Kopernikańska dla Najmłodszych”.
Projekt ma na celu kształtowanie u nauczycieli i dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym rozwoju kompetencji 4k, czyli kompetencji XXI w., które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w obecnej rzeczywistości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Nasze Przedszkole (grupa II, grupa III i grupa IV) zakwalifikowało się do udziału w projekcie Ministerstwa Zdrowia pod hasłem Zdrowe Dzieci.
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, personelu przedszkoli.
Na rodziców, nauczycieli, personel przedszkola czekają interesujące szkolenia, na dzieci ciekawe pomoce dydaktyczne oraz warsztaty, zajęcia z nauczycielami oraz mnóstwo zabaw ruchowych i badawczych związanych z szeroko rozumianym zdrowiem.
Jako Przedszkole promujące zdrowie, ochoczo przystępujemy do działania, jednocześnie zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu https://zdrowedzieci.com/
A tak oto nasze słodkie przedszkolaki z grupy II Pszczółki, świętowały Dzień Mamy i Taty.
Zapraszamy do obejrzenia występu
7 czerwca, grupy 5 i 6 latków obchodziły wielkie święto, a mianowicie Dzień Rodziny pod hasłem: „Kochamy Was całym sercem”
Uroczystość tą dzieci rozpoczęły od części artystycznej, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a następnie złożyły rodzicom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły upominki. Na zakończenie występu, ogromną furorę, zrobił układ taneczny do piosenki „Wednesday” wykonany przez dziewczynki.
Pogoda i Rodzice dopisały w stu procentach, a po części artystycznej dzieci i ich rodzice spędzali czas przy słodkościach przygotowanych przez samych rodziców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz zdjęć w naszej galerii
W ramach innowacji pedagogicznej pod hasłem Czytam bo lubię, w ubiegłym tygodniu w grupie pięcio- i sześciolatków został podsumowany konkurs plastyczny pt. „By się czytać chciało zakładkę zrób wspaniałą”
Zadaniem dzieci było zrobienie najfajniejszej, dowolnej zakładki do książki.
W grupie pięciolatków poszczególne miejsca zdobyli:
I miejsce Natalia Chrzęszczyk
II miejsce Zuzanna Zielińska
III miejsce Adam Stodulski
W grupie sześciolatków, byli to:
I miejsce Maja Domagała
II miejsce Agata Miernik
III miejsce Emilia Mioduszewska
Nagrody zwycięzcom wręczyła Wicedyrektor Szkoły p. Klaudia Przeorska, a były to kolorowe książeczki i drobne upominki. Dzieci były zachwycone nagrodami, a drobne upominki wspaniałą zabawą.
Tak sprzątają przedszkolaki z grupy 1 i 2.
W czasie sprzątania dzieci miały ogromną satysfakcję, że dzięki ich pracy nasza kochana planeta Ziemia będzie żyć dłużej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
21 marca, w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny, w naszym przedszkolu odbywały sie zajęcia z użyciem nowoczenych technologii.
Dzieci poznały dawne dzieła techniki i porównywały je z nowoczesnymi wynalazkami. Podczas tego dnia zostały zorganizowane zajęcia z języka angielskiego. Zabawom nie było końca: gry i zabawy z użyciem ekranu multimedialnego cieszyły się dużym zainteresowaniem. Atrakcją, która najbardziej zaciekawiła dzieci to "Kodowanie na dywanie".
Sposób łączenia klocków sprawiał, że dzieci tworzyły z nich różnorodne konstrukcje.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
21 marca to dzień bardzo wyczekiwany przez naszych najmłodszych uczniów i przedszkolaków.
Dzieci z czterech grup przedszkolnych oraz dzieci z klasy drugiej śpiewająco i z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych pożegnały dzisiaj na dobre zimę.
Marzanna spłonęła szybko, więc jest nadzieja, że równie szybko zawita do nas wiosna, czego sobie i wszystkim bardzo życzymy!!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej galerii
Dnia 6 marca, w naszym przedszkolu, odbyło się Piżama Party dla najmłodszych.
Tego dnia, dzieci z grupy III i IV przyszły do przedszkola w piżamach.
Dzieci wykonywały różne ćwiczenia ruchowe z poduszeczkami w roli głównej.
Otuleni kocykami i popcornem w ręku mogli poczuć się jak w kinie i obejrzeli film pt. "Kraina snów".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W ramach realizacji zadań innowacji pedagogicznej pt. Czytam, bo lubię, 6 marca br. grupy 5 i 6 latków naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach bibliotecznych pod hasłem: Czy znam swoją miejscowość, przeprowadzonych przez p. Agnieszkę Chrząszcz.
Najpierw dzieci wysłuchały czytanej przez p. Agnieszkę książki pt. Smok Maciuś poznaje okolicę, a później odbyła się pogadanka na temat obiektów charakterystycznych znajdujących się w naszej miejscowości.
Na zakończenie warsztatów poszczególne grupy dzieci wykonały mapę Łącznej z zaznaczeniem wcześniej omawianych elementów.
Wszystkie grupy zaliczyły zadanie na piątkę. Gratulujemy !!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dnia 22 lutego br. w przedszkolu odbyły się warsztaty tkackie.
Dzieci przedszkolne miały okazję zapoznania się jednym z najstarszych zawodów zawodem tkaczki. Poznały tajniki tego rękodzieła artystycznego.
Jest to wspaniałe dziedzictwo kulturowe, a dzieci były bardzo zaciekawione i szczęśliwe, że mogły poznać jego tajniki.
Zobaczyły jak powstają piękne ubrania, rzeczy i nie tylko z włóczki i wełny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
10 lutego br. w przedszkolu odbyły się Bał Karnawałowy.
Dzieci z czterech grup przedszkolnych pięknie prezentowały swoje kostiumy, opowiadając o swoich bohaterach.
Zabawa taneczna była jak zawsze bardzo udana.
Atrakcją były piękne makijaże twarzy. Już czekamy z utęsknieniem na kolejny bal
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W ramach lutowego modułu „Tradycyjnie czyli jak?” grupa 5- i 6latków naszego przedszkola uczestniczyła w spotkaniu z twórcami kultury ludowej zorganizowanym w Bibliotece Publicznej.
Na wstępie, pani Beata Kołda przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat naszej miejscowości i jej zabytków, a pani Monika Cwala opowiedziała legendę o powstaniu Świętego Krzyża i zapoznała dzieci ze sztuką ludową, tradycjami i obrzędami charakterystycznymi dla naszego regionu.
Dzieci oglądały drewniane zabawki, ubierały się w stroje ludowe, a na koniec spotkania uczestniczyły w warsztatach plastycznych - malowanie tekturowych koników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W ramach projektu czytelniczego „Magiczna moc bajek” w styczniu 5 i 6 latki realizowały zadanie pod hasłem Magiczne słowa i gesty.
Zadanie rozpoczęto od pogadanki na temat komunikacji bez użycia mowy.
Wyzwaniem dla dzieci był udział w grze Kalambury, w której same mogły się przekonać, jak to jest kiedy nie można używać mowy tylko ruchów ciała, gestów i rysunków.
Dzieci świetnie się bawiły i chętnie odgadywały pokazywane słowa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dnia 16 stycznia grupa 5 i 6 latków z naszego przedszkola była w Miejskim Domu Kultury w Skarżysku - Kamiennej na przedstawieniu pt. Przygody Sindbada Żeglarza.
Kolorowa sceneria, magiczna muzyka i dodatkowe ciekawe efekty przeniosły dzieci w fantastyczny świat, w którym wszystko może się zdarzyć.
Po długim napięciu i emocjach jakie trzymało nas przedstawienie, zadowoleni i rozmarzeni wróciliśmy do przedszkola.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W ramach realizacji zadań innowacji pedagogicznej „Czytam bo lubię” i współpracy z biblioteką szkolną, 5 i 6 latki uczestniczyły w baśniowych warsztatach przygotowanych przez panią Agnieszkę Chrząszcz.
Najpierw dzieci wysłuchały baśni „O dwunastu miesiącach”, a później dyskutowały o dobrym i złym zachowaniu bohaterów tekstu.
Atrakcją warsztatów była magiczna, stara walizka, z której dzieci wybierały różne ilustracje i symbole przedstawiające pory roku.
Wybrane elementy przyklejały na brystol tworząc przepiękne, kolorowe prace przedstawiające poszczególne pory roku.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W Święto Trzech Króli 6 stycznia przedszkolaki spotkały się w Kościele Parafialnym w Łącznej, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas wspólnego „Kolędowania”.
Cały Kościół przepełniony był śpiewem i radością płynącą ze wspólnego, rodzinnego kolędowania.
Zapraszamy do obejrzenia występu :)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dla przedszkolaków z naszej szkoły zorganizowano spotkanie z osobą niepełnosprawną. Był nią Pan Dariusz Łuczak.
Pan Darek ma wrodzoną niepełnosprawność ruchową.
Pracuje jako terapeuta w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.
Na wstępie Pan Darek opowiedział dzieciom o swojej niepełnosprawności i wytłumaczył różnicę między niepełnosprawnością, a złamaniem nogi.
Zaciekawione dzieci chętnie zadawały pytania, a on z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem odpowiadał na nie.
Często przestrzegał dzieci przed nieuważnym zachowaniem i przekazywał dobre rady. Między innymi pokazał pozycję „na żółwia”, którą można zastosować podczas spotkania z groźnym psem.
Nauczył dzieci zabawę „Zaufaj mu”, w którą bardzo chętnie dzieci chciały się bawić.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W tym świątecznym czasie do naszego przedszkola zawitali bardzo mili goście.
Były to panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łącznianki”
Na początku spotkania, pani Anna Ledwójcik opowiedziała o pracy i działaniu Koła, a potem pokazała i opisała wygląd stroju Gospodyń „Łącznianek”.
Opowiedziała również o zwyczajach bożonarodzeniowych jakie panowały i jak wyglądały dawniej. Pokazała choinkę ubraną w różnorakie ozdoby, wykonane przez panie z Koła Gospodyń.
Największym zainteresowaniem dzieci cieszyło się wykonywanie łańcucha na choinkę, czyli nawlekanie na nitkę słomki, a następnie złożonej w harmonijkę kolorowej bibułki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dnia 10 listopada w grupie I i II przedszkolnej odbył się Dzień Postaci z Bajek.
Pięknie przebrane dzieci oprócz wesołej zabawy, wysłuchały fragmentów znanych i lubianych bajek czytanych przez nauczyciela.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
30 listopada br. nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Na tę okoliczność przygotowano odpowiednia dekoracje holu w części przedszkolnej.
Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co je spotka w przyszłości. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe.
W salach dzieci brały udział we wróżbach: ustawianie butów w kierunku drzwi, przekuwanie serca, rzucanie butem za siebie, wróżby z talerzami, kubki przyszłości, wróżba z kolorami.
Całość spotkania umilił słodki poczęstunek, a podpatrywanie przyszłości zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wiele przeżyć i emocji, a przede wszystkim stal się okazja do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!!!”
Miękki... puchaty... i taki z łatką... 25 listopada, swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci: Pluszowy Miś. Również i nasze przedszkolaki pamiętały o tym baaardzo miłym święcie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi ...
Jak co roku w naszej szkole są przygotowywane paczki z upominkami dla wychowanków z Domu Dziecka w Skarżysku - Kam.
Przedszkolaki z gr III i IV także dołączyli do tego grona i przygotowali paczkę, która na pewno ucieszy dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
HO, HO, HO!!!
Wizyta Świętego Mikołaja to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w przedszkolu.
6 grudnia, już od rana przedszkolaki z gr. III i IV wyglądały z niecierpliwością tego wyjątkowego gościa, który przynosi tak wiele radości i spełniania marzenia najmłodszych. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki oraz otrzymały wspaniałe prezenty.
Ten niezwykły dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary...30 listopada w gr. III i IV zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Jest to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada.
Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż.
Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.
Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.Jednego możemy być pewni, że dały one naszym maluchom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa...29 listopada do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z agencji artystycznej "ART-KONCEPT" z przedstawieniem pt. "Koziołek Matołek". Przedszkolaki naprawdę świetnie się bawiły - wystarczy popatrzeć na zdjęcia :)
Nie zwlekaj proszę, bo szkoda czasu
I na wycieczkę ruszaj do lasu…
W czwartek 28 października, dzieci z gr. III i IV wybrały się na wycieczkę do „ Leśnej Klasy” w Nadleśnictwie Suchedniów.
Zajęcia prowadzone przez Panią Martę Ptak w ciekawy sposób przybliżyły dzieciom informację na temat zwierząt i drzew które można spotkać w lesie. Przedszkolaki pogłębiły swoja wiedzę na temat wyglądu i sposobu życia zwierząt w leśnych warunkach.
Dla urozmaicenia czasu spędzonego w „Leśnej Klasie”, dzieci otrzymały drewniane szablony grzybków oraz ołówki ze zwierzątkami.
Na koniec zajęć rozpalone zostało ognisko na którym dzieci z wielką ochotą piekły kiełbaskę i bawiły się przy ognisku.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Narysuję Ci na rączce:
Czerwone jabłuszko, zieloną gruszeczkę,
Czarne jagódki, żółtego banana.
Czyli zdrowe witaminki od samego rana!
Czwartek 23 września, był pysznym dniem w przedszkolu, ponieważ dzieci przygotowywały sałatkę owocową.
Na początku dzieci wysłuchały piosenki „Już owoców pełen kosz”, potem rozwiązywały zagadki o owocach. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce.
Zrobiona sałatka smakowała dzieciom wyśmienicie!!!
Zajęcia dostarczyły dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych, a umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą:)
Zaraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Z okazji dnia tego niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach. Jedną z nich jest właśnie Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września.
W tym dniu nasze przedszkolaki również świętowali, o czym świadczą baloniki :)
Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i mocno ich wyściskały.
Wszystkim chłopcom zarówno tym małym jak i dużym życzymy wielu uśmiechów i radości :)
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Dzień Przedszkolaka to ważna data
Nie tylko dla dzieci, lecz dla całego świata!
Dzieci są ważne każdy to powie,
Z nich kiedyś wyrośnie dorosły człowiek!
Więc wszystkim dzieciom małym i dużym
życzyć dziś chcemy długich podróży,
spełnienia marzeń, cudownych wrażeń,
mnóstwa radości i samych słodkości!
20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.
W naszym przedszkolu również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Na każdego czekało mnóstwo zabawy i radości. Dzieci brały udział w różnych zabawach, było także mnóstwo tańców i śpiewów.
Radość i uśmiechy świadczyły o wspaniałej zabawie!
15 września dzieci obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.
Tego dnia, bez wyjątku, nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami.
Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.
Tak jak nasza bohaterka, szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków.
Na koniec zajęć wyszliśmy na plac przedszkolny i każde dziecko malowało piękne kropki na kostce, było kolorowo i radośnie.
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Wrześniowe słonko uśmiecha się w koło,
W naszym przedszkolu jest gwarno i wesoło!
Serdecznie witamy po wakacjach naszych milusińskich i ich Rodziców! Szczególnie witamy małych przedszkolaków, którzy po raz pierwszy przekroczą próg naszego przedszkola. Życzymy wszystkim miłego i radosnego pobytu w przedszkolu
W karnawale wszyscy urządzają bale,
Więc my też!
Na balu bawiliśmy się doskonale!
Karnawał to czas radosnych zabaw i balów.
I w naszym przedszkolu odbył się bal, na który dzieci niecierpliwie czekały.
Na czas zabawy dziewczynki zamieniły się w księżniczki, motylki, wróżki, itp., natomiast chłopcy w rycerzy, supermenów i wiele innych postaci.
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wraz ze swoimi paniami w zabawach i pląsach, uśmiech nie znikał im z twarzy.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca nasi milusińscy z żalem opuszczali salę balową. Wspólna zabawa przyniosła im wiele radości
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Ekstremalny sport zimowy? MORSOWANIE... Kto odważny? U nas odważnych nie brakowało
A oto piosenka „Morsy” w wykonaniu naszych przedszkolaków.
Dnia 5 lutego, w II grupie przedszkolnej "Pszczółki" odbył się Bal Karnawałowy.
Dzieci wystąpiły w pięknych kolorowych kostiumach. Na balu pojawiła się Piratka, Księżniczka, której przed złym Smokiem strzegło aż pięciu Bohaterów. Z odległego kosmosu na zabawę dotarł również wietrzny Jowisz.
Dzieci miło spędziły czas przy dźwiękach skocznej muzyki i przy smacznym poczęstunku.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Kto ty jesteś? Polak mały…
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości przedszkolaki idąc w ślad za swoimi starszymi kolegami i koleżankami uroczyście celebrowały to ważne wydarzenie w historii naszego kraju.
Dzieci ubrane na galowo, z przypiętymi kotylionami, uroczyście odśpiewały hymn oraz obejrzały wytęp taneczny przygotowany przez starszych kolegów.
Wcześniej, przez kilka dni dzieci realizowały na zajęciach tematy przybliżające im symbole narodowe, oglądały filmy edukacyjne oraz wykonały prace plastyczne związane z tematyką patriotyczną (flagi, godła, kotyliony).
Wszystkie te działania miały na celu kształtowanie u dzieci poczucia przynależności narodowej oraz postawy patriotycznej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
W dniu Święta Dziadka i Babci
zamiast poczciwych kapci
od wnuków serdeczne życzenia:
Niech się spełnią Wasze marzenia!
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym.
Dlatego w podzięce za ich wielkie serce nasze przedszkolaki przygotowały piękne piosenki, które zostały nagrane.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem śpiewały piosenki. Przygotowali również prezenty, którymi obdarowali najbliższych.
Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom życzymy samych pięknym chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków. Zapraszamy do obejrzenia filmów:
Grupa II „Pszczółki” prowadzona przez p. Ilonę Przeorską i p. Dagmarę Wanat Ziomkiewicz uczestniczy w tym roku szkolnym w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna Moc Bajek”, realizując w każdym miesiącu działania mające na celu promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.
W projekcie poprzez różne formy działań (czytanie, rozmowa, burza mózgów, twórcze prace plastyczne, zabawy edukacyjne, inicjowanie akcji społecznych) poruszane są ważne zagadnienia takie jak: szacunek, piękno, dobro, solidarność, odwaga, tolerancja, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń i wiele innych. W ramach projektu zorganizowany został konkurs literacki, w którym wyróżnienie za wymyślenie imion dla pacynek z „Ptasiej Bandy” zdobyli Leon Ziomkiewicz i Oskar Ochab. Cieszymy się i gratulujemy pomysłów!
Zapraszamy do objrzenia zdjęć w naszej galerii
W dn. 17.02.2020r. przedszkolaki z gr. III i IV uczestniczyły w wyjeździe do Exbudu w Kielcach na przedstawienie teatralne pt. Shrek baśń o tolerancji w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Profilaktycznego Alert.
Dzieci na kilkadziesiąt minut przeniosły się w świat zaczarowanego Baśniogrodu, bardzo emocjonalnie reagując na przygody zielonej postaci Shreka oraz jego przyjaciół.
Teatralna uczta była dla przedszkolaków lekcją tolerancji oraz zachęty w wiarę we własne możliwości.
Zapraszamy do objerzenia zdjęć w naszej galerii
Bal w przedszkolu dzisiaj,
wyszły z szafy misie i proszą laleczki do miłej poleczki.
Mała, złota trąbka wyskoczyła z kątka,
tru tu tu” - powiada - „zatrąbię wam rada...Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to czas niezwykły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.
14 lutego, w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie.
Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spidermana, Batmana ...
Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci!!!
Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, pana Jacka Wójcika, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką.
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach.
Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
Zapraszamy do objerzenia zdjęć w naszej galerii
Kocham mocno Babcię, Dziadka
To nie żarty moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam
By sto latek żyli!
Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście.
W dniu 23 stycznia, na tą okazję, dzieci z gr. III i IV specjalnie przygotowały program artystyczny pt. Familiada - śpiewały piosenki, mówiły wiersze i tańczyły. A dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy ukochanych wnucząt.
Następnie dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie robione upominki.
Na koniec uroczystości goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Uściskom i radości nie było końca. To były naprawdę wyjątkowe chwile.
Zapraszamy do objerzenia zdjęć w naszej galerii
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas ferii zimowych w naszym przedszkolu, w grupach III i IV, w dniu 22 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji.
Pan Policjant przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii, omówił z przedszkolakami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu.Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic.
Dzieci otrzymały wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Poruszona została kwestia odpowiedniego stroju podczas pobytu na dworze w okresie zimowym, aby zapobiec niebezpiecznym odmrożeniom i chorobom, takim jak przeziębienie czy zapalenie płuc.
Nasi wychowankowie z uwagą słuchali o tym, co zrobić, by ferie zimowe bezpiecznie spędzić i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Teraz z pewnością unikną wielu zimowych niebezpieczeństw.
Zapraszamy do objerzenia zdjęć w naszej galerii
Dnia 16 grudnia przedszkolaki z gr. III i IV zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły świąteczne pierniczki.
Z pomocą pań, praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów - choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek.
Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.
Jak co roku, przedszkolaki z gr. III i IV wzięły udział w akcji Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka.
Akcja przeprowadzana była przez zbiórkę monet groszowych w dniach 1-5 grudnia.
Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Nasze przedszkolaki wykonały skarbonkę, ale to był dopiero początek. Dzieci zaangażowały swoje rodziny w zbieranie monet i przyniosły do przedszkola skarbonki, z których aż wysypywały się grosiki.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii