W tym roku, już po raz 27, Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować największą polską akcję ekologiczną „Sprzątanie świata - Polska”
Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”, wywodzącego się z Australii a zapoczątkowanego w 1989r. przez Ina Kiernana -australijskiego biznesmena i żeglarza.
Ruch Clean up the World” skupia blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Jego głównym celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Nie wolno zapominać, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinniśmy dbać.
Nie mamy innego. To my musimy o niego zadbać!
W Polsce, akcję zainicjowała w 1994r. pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka i szefowa Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne na terenie całego kraju.
Tradycyjnie, w trzeci weekend września, setki wolontariuszy: młodzież, dorośli i wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Wyszukują i w miarę możliwości usuwają dzikie wysypiska.
Działaniom tym towarzyszy cała gama innych inicjatyw: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp.
Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych ciekawą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
Tegoroczny finał akcji poświęcony jest plastikowi. Stąd hasło: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.
Jak pokazują badania, człowiek na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku: jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki itd., to tylko wierzchołek góry lodowej, która stale niebezpiecznie rośnie.
Jednocześnie, wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, wydaje się znikoma.
Dlatego trzeba się zastanowić, jak można zredukować swoje zużycie plastiku, a nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.
Nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling.
W dzisiejszych czasach trudno jest wyeliminować plastik z naszego codziennego życia, ale można znacząco zminimalizować jego szkodliwy wpływ.
W każdym gospodarstwie domowym należy dbać o prawidłową i odpowiedzialną segregację plastiku oraz rezygnację z niego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
PAMIĘTAJMY: Zwracając uwagę na oznakowanie opakowań i stosując się do poniższych najważniejszych zasad jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia:
- przechowujemy żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki oddajemy do recyklingu,
- nie używamy ponownie butelek PET
- nie podgrzewajmy w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol, nie wlewamy do nich gorących płynów i nie zmywamy w zmywarce.