W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie na wigilijnych stołach milionów Polaków już po raz 30. To dzięki harcerkom i harcerzom z ZHP dociera ono do każdego, kto chce je przyjąć.
Wszyscy chcieliśmy świętować tę okrągłą rocznicę w jak największym gronie w Zakopanem. Niestety rok 2020 okazał się dla nas rokiem wielkich i nieprzewidywalnych zmian.
Sytuacja epidemiologiczna, z jaką mamy obecnie do czynienia, spowodowała, że jako Sztab Betlejemskiego Światła Pokoju zdecydował, że tegoroczny Betlejemski Zlot odbędzie się tylko w formie online.
Przekazaniu światła towarzyszą ograniczenia, gdyż zdrowie i bezpieczeństwo harcerek i harcerzy jest dla nas wszystkich priorytetem.
IDEA AKCJI BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem - nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Pandemia nie przeszkodziła kontynuować tradycji zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju.
Wprawdzie warunki nie pozwoliły na podróż delegacji austriackiej do Ziemi Świętej, ale światło zapaliła dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem.
Dziewczynka przyjęła to zadanie z wielką radością. Moja rodzina i ja jesteśmy dumni, że staliśmy się częścią tej pięknej tradycji bożonarodzeniowej - powiedziała.
Lokalny kamerzysta Walid Kamar z Jerozolimy przewiózł Betlejemskie Światło z Betlejem do Tel Awiwu, skąd samolotem austriackich linii AUA zostało przewiezione do Austrii. W studiu ORF w Linzu Betlejemskie Światło Pokoju oficjalnie powitali 16 listopada szef kraju związkowego Górnej Austrii Thomas Stelzer i regionalny dyrektor ORF Kurt Rammerstorfen.
W tym roku, w czasach pełnych wyzwań, to światło pokoju będzie nie tylko ważnym symbolem Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim także znakiem ufności i wspólnoty -powiedział Stelzer.
HISTORIA BŚP
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.
Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.
PRZESŁANIE BŚP
Rok rocznie Przekazaniu Światła towarzyszy zawsze inne, nowe przesłanie. Przez kolejne lata były to:
1990r. brak hasła
1991r. brak hasła
1992r. Gwiazdo Betlejemska zaświeć na niebie mym
1993r. Wyjdź w świat, zobacz i pomóż, czyli działaj
1994r. brak hasła
1995r. Moja codzienna wędrówka
1996r. Byś światłem dla innych
1997r. Pokój z wami
1998r. Do światła dobro garnie się
1999r. rok jubileuszowy z Betlejemskim Światłem Pokoju
2000r. W Trzecie Tysiąclecie
2001r. Wy jesteście światłem świata
2002r. Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia
2003r. ...abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem
2004r. Betlejemskie Światło Pokoju - Światłością Świata, Europy, Polski
2005r. Jeden Świat - Jedno Światło
2006r. Jedno Światło - Jedno Przyrzeczenie
2007r. Stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem
2008r. Nieśmy płomień braterstwa
2009r. Wszyscy rodzimy się do służby
2010r. Ku przyszłości
2011r. Światło, które prowadzi
2012r. Odważ się być dobrym
2013r. Wyjdź z cienia - pokaż dobro
2014r. Pokój jest w nas
2015r. Zauważ człowieka
2016r. Odważnie twórzmy pokój
2017r. W Tobie jest światło
2018r. Światło, które łączy
2019r. Światło, które daje moc
HASŁO 2020
Światło służby
Droga młodego druha czy druhny do bycia świadomym członkiem ZHP rozpoczynała się od przygotowania do złożenia przyrzeczenia harcerskiego. Każdy z nas poznawał w tym czasie historie, bohaterów oraz przede wszystkim ideały, które przyświecają harcerzom. Kiedy uznaliśmy, że są to wartości, według których chcemy żyć, złożyliśmy przyrzeczenie harcerskie. W uroczysty sposób obiecaliśmy „całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce” oraz bliźnim, przestrzegając Prawa Harcerskiego.
Dobrowolnie wszystkie siły i całego ducha zdecydowaliśmy się oddać na posługę najwyższym ideałom - Bogu i Ojczyźnie - oraz dostrzegać osoby potrzebujące wsparcia. „Służba” to wymagające słowo, czasem wydające się niemodnym lub niedzisiejszym. Ale nie dla harcerza! To słowo, do którego ciągle trzeba wracać i patrzeć, jak realizuje wynikające z niego zobowiązania w swoim harcerskim życiu.
Przyglądać się harcerskiej służbie będziemy w blasku ognia z Grody Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć. (por. Mk 10,45)
Światło służby Bogu
Aby Dzieło Boże rozwijało się na ziemi potrzeba harcerskich rąk w bardzo konkretnych sytuacjach. Często jest to codzienna i niewidoczna służba, której nie da się bezpośrednio opisać. Może przybierać ona formę zmagania się ze słabościami czy skłonnościami do złego i grzechu. To także służba Kościołowi i jego członkom. To również praca nad sobą tak, aby własnym przykładem działania zainteresować i pokazać drugiemu, kto jest dla mnie źródłem wszelkiego działania.
Światło służby Polsce
Na kształt współczesnego harcerstwa mają wpływ dzieje naszej Ojczyzny w XX wieku, w które nierozerwalnie wpisało się harcerstwo.
Przez całą swoją, ponad stuletnią, historię polscy harcerze służyli Ojczyźnie tam, gdzie ich potrzebowała. Bieg wydarzeń spowodował, że młodzi harcerze, z ledwo co założonych drużyn, z bronią w ręku stanęli walczyć za Ojczyznę podczas wojny polsko-bolszewickiej. W roku stulecia Bitwy Warszawskiej z szacunkiem i dumą patrzymy na te pokolenia harcerzy. Później w odrodzonej Polsce przez pracę nad sobą i kształtowanie charakterów tworzyli elitę naszego narodu.
Zawsze, kiedy nastawał czas próby byli gotowi całym życiem pełnić służbę.
Światło służby bliźniemu
Historia Polski jest pisana każdego dnia. Przez małe gesty, lokalną harcerską pomoc, która pomnożona przez 110 tysięcy harcerzy zapisuje się na nowych kartach dziejów narodu. Możliwe, że przyszłe pokolenia patrząc na naszą służbę w 2020 roku też będą z niej czerpać wzorce. To my jako harcerze, zrozumieliśmy potrzebę chwili i stanęliśmy na wysokości zadania „niosąc chętną pomoc bliźnim”.
Kiedy nastał odpowiedni czas, wyszliśmy sprzed ekranów komputerów i komórek, dokąd przeniosła się nasza edukacja i praca. Ruszyliśmy do działania. Setki tysięcy uszytych maseczek, zakupy i posiłki przynoszone starszym, dystrybucja płynów odkażających to namacalny wyraz naszej służby bliźniemu.
Oprócz pandemii rok 2020 przyniósł także kataklizmy naturalne w Polsce. Zarówno podczas pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym, jak i powodzi na Podkarpaciu harcerze służyli lokalnej społeczności oraz pomagali strażakom i wojsku.
To jest właśnie służba harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Swoim działaniem i bezinteresowną pomocą harcerki i harcerze świecą przykładem i pełnią służbę Bogu, Ojczyźnie i bliźnim.
ks. phm. Filip Pajestka
kapelan Betlejemskiego Zlotu