Kto z nas nie marzy o wielkiej, szalonej miłości pozwalającej zatracić granice realności? Kielecki Teatr Tańca wskrzesza duchy romantycznych kochanków „Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Wszakże wszyscy tęsknimy za rzeczywistością, w której „czucie i wiara” przemawiają silniej niż „mędrca szkiełko i oko”.
W 2022 roku przypada rocznica wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza i w związku z tym stały się one 11. lekturą odsłony Narodowego Czytania.
„Ballady i romanse” powstały dokładnie 200 lat temu, ale do dziś opowiadają o ważnych tematach - miłości, życiu po śmierci, zbrodni i karze, zostały wydane w 1822 roku w Wilnie.
14 września 2022r. ich taneczną wersję w reżyserii Michała Znanieckiego, w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca zobaczyła młodzież z klasy VII i klas VIII.
Uczniowie zobaczyli nową odsłonę takich ballad jak ,,Świtezianka'' oraz ,,Lilije''. Niesamowitym tancerzom towarzyszył śpiew oraz nadająca spektaklowi tajemniczego charakteru - oprawa sceniczna wzbogacona o wizualne efekty multimedialne. W sposób poetycki w spektaklu przeplata się słowo, muzyka i taniec.
Uczniowie usłyszeli również kieleckiego artystę - Marka Tercza. Sztuka trwała niecałą godzinę, a po jej zakończeniu wszyscy uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Kolejna inscenizacja dawnych dzieł literatury polskiej? – to budziło wątpliwości. Po co otrzepywać z kurzu jakże archaiczne ballady wieszcza Mickiewicza?
Czy da się jeszcze zaskoczyć współczesnego widza takim tekstem? A jednak - spektakl przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca rozwiała wszelkie wątpliwości - wspaniałe, nietuzinkowe i zapadające w pamięć - takie były pierwsze komentarze uczniów tuż po jego obejrzeniu.