SERDECZNIE ZAPRASZAMY
OGŁOSZENIE
Informacje o odpłatności za obiady w maju 2023r. można znaleźć tutaj
DZIEŃ FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny zapraszają instytucje kultury. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.
Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi,ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.
Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa.Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.
Jeszcze więcej informacji na temat naszych barw narodowych można znaleźć tutaj
Uczniowie naszej szkoły również zaakcentowali pamięć i szacunek do naszych barw znarodowych. Na placu szkolnym utworzyli „żywe flagi”, a dziewczęta z klas piątych wykonały piękny układ choreograficzny z biało - czerwonymi szarfami. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
29 kwietnia jest obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Tańca.
Został ustanowiony w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute)
Datę święta wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810)
W tym roku, również uczniowie naszej szkoły, postanowili zaakcentować ten dzień, włączając się w ogólnopolską akcję Minsterstwa Edukacji i Nauki pod hasłem "Tańczę dla zdrowia"
Należy podkreślić, że taniec ma ogormnie znaczenie dla naszego zdrowia: rozwija sprawność fizyczną, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Uczy też wytrwałości i jednocześnie daje nam pewność siebie
Własnie dlatego dnia, wszyscy uczniowie wspólnie placu szkolnym zatańczyli dwa znane tańce integracyjne: Laïs-'t Smidje, znany bardziej jako Belgijka oraz Cotton eyed joe czyli Kowbojkę.
Już tydzień, wcześniej wszyscy wytrwale ćwiczyli podczas przerw, a efekt można obejrzeć klikając w poniższe linki:
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W poniedziałek, 24 kwietnia, w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy Ia.
Dzieci zostały zapoznane z Regulaminem Biblioteki i wypożyczyły pierwszą książkę.
W przepastnym księgozbiorze każdy znalazł coś dla siebie.
Ogłoszono także konkurs plastyczny pod hasłem By się czytać chciało, zakładkę zrób wspaniałą.
Wszystkim uczniom życzymy wspaniałej przygody z czytaniem!
WARSZTATY W OŚRODKU MYŚLI PATRIOTYCZNEJ I OBYWATELSKIEJ
Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja
Z tej okazji, 25 kwietnia, uczniowie klasy 3a naszej szkoły odwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach - miejsce pamięci i edukacji - by aktywnie uczestniczyć w zajęciach „Jaki znak twój? Polskie symbole narodowe“.
Warsztaty były dla nich lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.
6
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
To największe międzynarodowe święto ekologiczne. Zostało zainicjowane, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Zainwestuj w Naszą Planetę”.
Z okazji Dnia Ziemi w naszej Szkole zorganizowano akcję Sprzątanie Świata pod hasłem „Czyste Góry Świętokrzyskie” przy współpracy z Urzędem Gminy Łączna i Lokalną Organizacją Turystyczną "Góry Świętokrzyskie"
Uczniowie od przedszkolaka do uczniów klas najstarszych bardzo chętnie porządkowali plac przy szkole i okolice.
Jak co roku odbył się również Ogólnopolski Konkurs wiedzy ekologiczno-przyrodniczej EDI dla klas II-VIII. Uczniowie na zajęciach z przyrody i biologii szczegółowo omówili czynniki, które wpływają na postępujący ekologiczny kryzys naszej planety.
Ty też możesz pomóc planecie:
- Sadź drzewa wokół siebie
- W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom
- Załóż hotel dla owadów
- Zrezygnuj z koszenia trawnika
- Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu
- Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
- Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe
- Pamiętaj o segregacji śmieci
- Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach
- Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło
- Korzystaj z drewna i rób to odpowiedzialnie, wykorzystuj surowiec jak najdłużej, koniecznie pozyskiwany w sposób zrównoważony.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
CHWALIMY SIĘ :)
Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Kamil Kwiatkowski, zajął 2 miejsce w eliminacjach szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”
Konkurs odbył się 21 kwietnia 2023r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku - Kamiennej.
Jego organizatorem konkursu (jak co roku) jest Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku - Kamiennej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Starostwo Powiatowe.
W współorganizację włączyło się również Nadleśnictwo Skarżysko.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów dydaktycznych !!!
Więcej infirmacji można znaleźć tutaj
STAROPOLSKA AKADEMIA KOPERNIKAŃSKA DLA NAJMŁODSZYCH
W związku z 550 rocznicą urodzin naszego astronoma Mikołaja Kopernika uczniowie klas 1a i 2a biorą udział w zajęciach edukacyjnych, w ramach których poznali postać Kopernika jako człowieka o wszechstronnych talentach i zainteresowaniach.
Chcą przekazać wszelkie informacje o Mikołaju Koperniku i jego pracy, swym przyjaciołom z planety Kopernikana: Cosmosowi, Stelli i robotowi Astro Cattusowi.
Zajęcia będą trwały do grudnia 2023 roku.
Mamy nadzieję, że naszym kosmicznym znajomym przekażemy jak najwięcej wiadomości o naszym sławnym na całym świecie astronomie.
Postaramy się zdobyć dla naszej szkoły certyfikat Szkoły Kopernikańskiej.
Trzymajcie za nas kciuki !!!
ODKRYWAMY TAJEMNICE LASÓW
19 kwietnia 2023r. uczniów z klas 1-3 odwiedził niezwykły gość: Pani Ania z Nadleśnictwa Suchedniów, która zaprosiła maluchów na super zajęcia poświęcone polskim lasom.
Wszyscy dostaliśmy od Pani Ani książki z ciekawostkami o lesie. Co to jest las? Jakie są lasy w Polsce? Komu jest potrzebny? Co daje nam las? Co w lesie nam wolno, a czego nie wolno? Jak chronić się przed niebezpiecznymi mieszkańcami lasów?
Na te i wiele innych pytań staraliśmy się bezbłędnie odpowiadać. Pomagała nam w tym Pani Ania, z którą trudno było się rozstać i która zaprosiła nas do siebie na ciekawe zajęcia i na spacer po lesie. Na pewno skorzystamy!!!
Już nie możemy się doczekać!!!
2
WYCIECZKA DO SEJMU W WARSZAWIE
13 kwietnia, na zaproszenie Wiceministra Spraw Zagranicznych - pana Piotra Wawrzyka - uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP w Warszawie.
Zanim tam jednak dotarliśmy, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście.
Nasz przewodnik - pan Paweł Jarosz - w niezwykle ciekawy sposób przybliżył nam historie tego miejsca, a także opowiedział o najpopularniejszych legendach związanych z Warszawą.
Następnie udaliśmy się do siedziby Sejmu. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez pana Wiceministra i zaproszeni na obiad do sejmowej stołówki.
Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy zwiedzanie Sejmu.
Idąc podziemnym korytarzem oglądaliśmy wystawę dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych.
Następnie przeszliśmy na hol główny i obejrzeliśmy dwie tablice pamiątkowe.
Pierwsza z nich dedykowana jest posłom II Rzeczypospolitej, którzy zginęli walcząc o Polskę podczas II wojny światowej.
Druga tablica upamiętnia posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Niezwykłe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła sala, w której odbywają się posiedzenia Sejmu.
Mieliśmy okazję uczestniczyć przez chwilę w obradach, a uczniowie naszej szkoły zostali powitani przez Marszałka Sejmu pana Ryszarda Terleckiego.
Podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam pani Agnieszka Forma - dyrektor biura poselskiego pana Piotra Wawrzyka.
Wiceminister mimo wielu obowiązków znalazł czas na spotkanie z młodzieżą.
Z niezwykłym zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy, a także udzielał odpowiedzi na pytania uczniów.
Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz wspaniałą lekcję historii.
17
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PISARZEM
Uczniowie klasy IIIa, wzięli udział w konkursie literacko - plastycznym pod hasłem: I Ty możesz zostać pisarzem.
Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę szkolną w ramach obchodów XXXI Tygodnia Kultury Języka.
Oto lista laureatów:
I miejsce Antonina Domoradzka
II miejsce Amelia Obara
III miejsce Maja Matysek.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
ZAJĘCIA 12.04.2023r. Pomagamy naturze
12 kwietnia, dzięki zasobom pracowni szkolnej Laboratorium Przyszłości oraz uprzejmości i pomocy pani Ani Wojkowskiej-Klata z Nadleśnictwa Suchedniów, uczniowie klas Va, Vb i VIIa mieli możliwość samodzielnie wykonać budki lęgowe dla ptaków.
Na zajęciach, każdy z uczniów, dostępnymi narzędziami zrobił swoją budkę, którą oczywiście zabrał do użytku na własnym podwórku.
Pani Ani dziękujemy za materiały i wsparcie.
5
WYRWANI Z SIECI
14 kwietnia br. w sali gimnastycznej odbył się dwugodzinny słowno - muzyczny spektakl profilaktyczny na temat uzależnień behawioralnych oraz ich negatywnego wpływu na życie człowieka:
- relacje z innymi i funkcjonowanie w społeczeństwie (w szczególności w okresie dorastania)
- wyjaśnienie wpływu gier, Internetu i telefonów komórkowych na psychikę młodego człowieka
- zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z patologicznych treści przekazywanych przez mass media oraz omówienie potrzeby odpowiedzialnego korzystania z nich
- przedstawienie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego w celu rozwijania talentów oraz kształcenia zdrowych zachowań i wzorców
- popularyzacja muzyki niosącej pozytywne wartości społeczne
- opis mechanizmów stymulujących i programujących działanie mózgu
- odpowiedź na pytania: Jak mądrze korzystać z technologii? Jak nie zatracić się w cyberświecie?
Przedstawienie przeznaczone było dla młodzieży klas VI, VII i VIII SP w Łącznej oraz SP w Goździe.
FESTIWAL PIOSENKI DZIEŃ Z TWÓRCZOŚCIĄ JANA BRZECHWY
13 kwietnia w klasie trzeciej odbył się Festiwal Piosenki pod nazwą Dzień z twórczością Jana Brzechwy.
Uczniowie wypowiadali się na temat ich spotkania z poezją Jana Brzechwy, ekranizacji jego utworów m. in. filmów fabularnych, filmów animowanych, widowisk telewizyjnych, bajek audio oraz filmu dokumentalnego.
Przygotowano wystawę książek, a także tematyczny wernisaż prac dzieci ilustrujący ulubiony wiersz. Utwory muzyczne do tekstów Jana Brzechwy wykorzystano z zasobów internetu. Wykonawcami byli: Oliwia Biesaga, Aleksandra Dadziak, Małgorzata Górnik, Jan Kaniowski, Iga Lisowska, Amelia Obara, Maciej Przeorski, Jakub Sołyga. Zbiorowo wszyscy zaśpiewali piosenkę Leń.
Wspólna zabawa zakończona została quizem pod hasłem Znamy tytuły wierszy Jana Brzechwy.
Jury w składzie: p. Agnieszka Chrząszcz, p. Agnieszka Bojarska, p. Jolanta Góźdź przyznało:
l miejsce ucz. Małgorzacie Górnik za wykonanie piosenki Zoo - Dzik oraz duetowi Iga Lisowska, Zuzanna Wielgus za utwór Kaczka Dziwaczka
II miejsce zajęli: Jan Kaniowski, Maciej Przeorski, Jakub Sołyga w piosence Jak rozmawiać trzeba z psem
III miejsce przypadło dla Aleksandry Dadziak, Amelii Obary za piosenkę Witajcie w naszej bajce oraz Oliwii Biesagi i Silvi Radek za zaprezentowanie utworu Na wyspach Bergamutach
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody. Gratulujemy!!!
11
KOLEJNY SUKCES !!! AMELIA OBARA Z TYTUŁEM MISTRZA RECYTACJI
4 kwietnia, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku Kamiennej odbył się I Przegląd Artystyczny Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Zakochani, zaczytani w Mickiewiczu”
Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z powiatu skarżyskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 5-6 i klasy 7- 8 szkól podstawowych.
Celem konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży twórczości polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz rozwijanie talentów recytatorskich.
Każdy recytator był oceniany pod kątem doboru repertuaru, interpretacji utworu, pamięciowego opanowania tekstu, kultury słowa oraz artystycznego wrażenia.
Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani i prezentowali wysoki poziom, a zmagania uczniów oceniali jurorzy.
Amelia, uczennica naszej szkoły, przygotowała humorystyczny fragment z „Pana Tadeusza” i zyskała uznanie jury, zdobywając zaszczytny tytuł „Mistrza recytacji”
To kolejny sukces naszej uczennicy.
Gratulacje dla naszej Amelii! Życzymy kolejnych sukcesów!
10
OGŁOSZENIE
Informacje o odpłatności za obiady w kwietniu 2023r. można znaleźć tutaj
MAŁA, ZIELONA PLANETA
Niech moc będzie z nami!!!
29 marca, uczniowie klas młodszych wzięli udział w widowisku kulturalnym pt. „Mała, zielona planeta” poświęconemu tematowi ekologii.
Spektakl dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i pozytywnych przeżyć, przypominając jak ważny jest szacunek dla przyrody, dbałość o porządek i pilna pomoc Matce Naturze.
Aktorzy ze sceny teatru zachęcali wojowników natury do segregacji śmieci i dbania o moc natury.
Zaapelowali o odważne i zgodne współżycie z przyrodą, bo przecież każdy z nas ponosi odpowiedzialność za dobro wspólne Ojczyznę.
Tą „małą” czyli miejsce, w którym mieszkamy i żyjemy na co dzień, oraz tą „dużą" - między Odrą i Bugiem oraz „ta największą” czyli planetę, która od miliardów lat dzielnie wędruje wokół Słońca, ale z coraz większym trudem...
Migawki ze sztuki przedstawiają pokonanie Lorda Chaosu. Było naprawdę bardzo ciekawie i interesująco.
UWAGA UWAGA !!! ZNAMY JUŻ...
5 kwietnia, podczas apelu podsumowany został szkolny konkurs na ,,Eko - ozdobę wielkanocną”
Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna
Celem konkursu było pobudzanie aktywności artystycznej uczniów, stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych, powrót do tradycji wykonywania ozdób wielkanocnych.
Zadaniem konkursowym było wykonanie ozdoby wielkanocnej dowolną techniką. Preferowane było użycie materiałów naturalnych, ekologicznych.
Na konkurs wpłynęło wiele pięknych prac.
Organizatorzy postanowili nagrodzić dyplomami i nagrodami rzeczowymi aż 13 uczestników przyznając im ex equo pierwsze miejsce. I tak na najwyższym miejscu podium znaleźli się:
Zuzanna Dulęba III grupa przedszkolna
Natalia Salwa III grupa przedszkolna
Zuzanna Zielińska III grupa przedszkolna
Maja Domagała III grupa przedszkolna
Antoni Piwowar klasa Ia
Maciej Przeorski klasa IIIa
Lena Domoradzka klasa IVa
Nikola Niemiec klasa IVa
Zuzanna Bernatek klasa IVa
Julia Ziomkiewicz klasa IVa
Filip Bracha klasa IVa
Maja Mędak klasa Va
Kacper Matysek klasa VIIIa
Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, zostały zaprezentowane na Szkolnym Kiermaszu Wielkanocnym.
Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
6
KIERMASZ WIELKANOCNY
Piękne, własnoręcznie wykonane przedmioty zwiastujące wiosnę oraz rozmaite eko - ozdoby wielkanocne można było podziwiać podczas Szkolnego Kiermaszu Wielkanocnego, który odbywał się w dniach 29-31 marca w naszej szkole.
Kiermasz zorganizowany został przez pracowników biblioteki i świetlicy szkolnej.
Już kilka tygodni wcześniej uczniowie samodzielnie w ramach zajęć z plastyki, techniki i wraz z rodzicami wykonywali prace na kiermasz.
Efektem były przepiękne baranki, pisanki, kraszanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne i inne wyroby związane ze świętami wielkanocnymi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom zaangażowanym w to cieszące się dużym powodzeniem przedsięwzięcie.
Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na cel charytatywny.
3
Archiwum Aktualności