W marcu, w naszej szkole gościliśmy seniorów z terenu Gminy Łączna.
Tym razem ta wizyta miała inny charakter.
Nasi goście zasiedli w ławkach szkolnych w pracowni komputerowej i uczestniczyli w nietypowych zajęciach.
Zostały one zorganizowane, ponieważ Szkoła Podstawowa w Łącznej przystąpiła do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Nasza szkoła zgłosiła swój udział w projekcie i została przyjęta.
Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji było zaangażowanie swoich uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów, które dotyczyły bezpiecznego korzystania z Internetu.
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” to nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.
Projekt pozwala nie tylko wesprzeć osoby starsze w korzystaniu z nowoczesnych technologii, ale również wzmacnia zaangażowanie i empatię młodego pokolenia.
W ramach tej inicjatywy uczniowie z klasy 7a wspólnie z nauczycielami przeprowadzili warsztaty, podczas których seniorzy dowiedzieli się o potencjalnych zagrożeniach w Internecie.
Młodzi edukatorzy przestrzegali przed fałszywymi stronami internetowymi, których celem jest wyłudzenie danych osobowych lub pieniędzy, zostali również poinformowani o tym, jak uniknąć oszustwa „na wnuczka”, które zdarza się teraz coraz częściej.
W czasie zajęć, przeszkoleni wcześniej uczniowie znaleźli się w roli mentorów, którzy przekazywali wiedzę teoretyczną, ale również angażowali seniorów w ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy spotkania uczyli się, jak zakładać konto e-mail oraz jak tworzyć silne i bezpieczne hasła, które będą chronić ich dane w sieci.
Program każdego ze spotkań obejmował zarówno teorię, jak i praktyczne ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie umiejętności cyfrowych i bezpieczeństwa
Dzięki prowadzonym międzypokoleniowym ćwiczeniom Internet nie tylko stał się narzędziem do rozwijania zainteresowań, ale również przestrzenią budowania relacji i wspólnych doświadczeń.
Edukacja w tej formie pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb seniorów oraz wspiera ich aktywności zarówno intelektualne jak i społeczne.
Zaangażowanie młodych ludzi sprawiło, że seniorzy mogli poczuć się pewniej i bezpieczniej w wirtualnym świecie.
Dziękujemy wszystkim za aktywność i zaangażowanie - takie chwile pokazują, jak wiele możemy się od siebie nauczyć.