AKTUALNOŚCI
BOŻE NARODZENIE 2018
UROCZYSTA WIGILIA SZKOLNA
21 grudnia br. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta Wigilia Szkolna.
Całość rozpoczęła się przekazaniem przez harcerzy - na ręce Dyrekcji Szkoły - Betlejemskiego Światła Pokoju, przywożonego co rok z Zakopanego.
Uroczystość uświetniły jasełka w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły, klas zerowych przygotowanymi przez panie Wandę Dulębę oraz Joannę Klubę. Mali artyści wprowadzili wszystkich zebranych w niepowtarzalną i magiczną bożonarodzeniową atmosferę. Całości dopełniały kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez pana Jacka Wójcika.
Na zakończenie uroczystości, Pan Dyrektor, Maciej Madzik, złożył wszystkim obecnym świąteczne życzenia.
Do życzeń dołączyli się również obecni na uroczystości radni Gminy Łączna: Jolanta Żaczek oraz Mirosław Nyga.
OGŁOSZENIE O INFORMACJA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY
Dostarczania artykułów żywnościowych do stołówki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej.
wszystkie informacje znajdą Państwo w zakładce do pobrania
ŚWIĄTECZNA LOTERIA FANTOWA
W dniu 12 grudnia, w bibliotece szkolnej odbyła się Świąteczna Loteria Fantowa.
Każdy los wygrywał i kosztował tylko 3 złote. Fanty były przeróżne - poczynając od maskotek poprzez książki, artykuły szkolne, ozdoby świąteczne, a kończąc na biżuterii.
Ponadto każdy uczestnik loterii otrzymał gratis, który sam mógł wybrać. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem.
Zysk zostanie przekazany na potrzeby biblioteki szkolnej - zakup nagród na konkursy.
Pragniemy podziękować tym, którzy zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie: Gminnemu Oddziałowi TPD w Łącznej, uczniom, sponsorom i nauczycielom.
Zaś z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim serdeczne życzenia.
Opiekunowie biblioteki
AKCJA CHARYTATYWNA SZLACHETNA PACZKA
Po raz kolejny, nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka.
Szlachetna Paczka, to projekt społeczny, dzięki któremu młodzi ludzie: wolontariusze, Darczyńcy organizują pomoc przedświąteczną dla ludzi i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
W naszej szkole, w zbiórkę żywności, artykułów chemicznych włączył się aktywnie Samorząd Szkolny z jego opiekunkami: Barbarą Tomalską i Pauliną Grudniewską.
Przez cały tydzień, uczniowie, wychowawcy gromadzili wszystkie potrzebne produkty, które późnej zostały zapakowane i dostarczone rodzinie w potrzebie.
Całość zbiórki koordynowała pani Izabela Paszowska, pełniąca rolę Lidera Rejonu Suchedniów Szlachetnej Paczki.
1
SPOTKANIE EDUKACYJNE MŁODZIEŻY POWIATU SKARŻYSKIEGO
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS, uczennice naszego gimnazjum miały możliwość udziału, w spotkaniu edukacyjnym dla młodzieży szkolnej z powiatu skarżyskiego, w dniu 3.12.2018r.
Tematem przewodnim spotkania była profilaktyka HIV i AIDS, problem uzależnień oraz tolerancja dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS.
W drugiej części spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu multimedialnego „Razem przeciwko HIV/AIDS” dla uczniów klas gimnazjalnych i szkół średnich.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice III A gimnazjum: Natalia Góźdź i Ania Okienko, za co zostały nagrodzone drobnymi upominkami i książkami tematycznymi.
Konkursowe prace dziewcząt posłużą jako materiał poglądowy na lekcjach o tematyce HIV/AIDS.
DZIEŃ CZERWONEJ WSTĄŻKI
1 grudnia, w każdym zakątku ziemi, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
Jako społeczność szkolna utożsamiamy się z osobami chorymi lub zakażonymi oraz ideą przeciwdziałania tej przebiegłej i niebezpiecznej dla naszej cywilizacji chorobie.
„DZIEŃ CZERWONEJ WSTĄŻKI” w naszej szkole odbył się 5 grudnia br., a jego inicjatorkami były uczennice klasy III B gimnazjum z ramienia koła PCK: Maja Błaszkiewicz, Oliwia Dulęba, Kasia Łakomiec i Ola Żurawka - pod kierunkiem pani Ilony Michta.
Dziewczęta na ten dzień zrobiły gazetkę informacyjną n/t HIV i AIDS, a na znak solidarności z osobami obciążonymi tą chorobą uczennice rozdawały uczniom oraz pracownikom szkoły czerwone wstążeczki.
BAL MISIA USZATKA
29 listopada 2018 roku, w naszej bibliotece szkolnej odbył się Bal Misia Uszatka.
Było to przedstawienie połączone z zabawą ruchową zorganizowane dla dzieci z naszego przedszkola, w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Każdy uczestnik zabawy zabrał tego dnia ze sobą ukochanego pluszaka. Było bardzo wesoło i sympatycznie, jak zawsze, gdy blisko siebie mamy ukochanego MISIA.
Przedstawienie przygotowali uczniowie z klasy IIIa, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.
2
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU USŁUGI
Dostarczania artykułów żywnościowych do stołówki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej.
wszystkie informacje znajdą Państwo w zakładce do pobrania
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W MIECHOWIE
Niedługo święta Bożego Narodzenia. W związku z tym, 21 listopada 2018br., została zorganizowana wycieczka do Fabryki Bombek ,,Decora’’ w Miechowie.
Jednocześnie, wyjazd wpisał się w organizowany w naszej szkole Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.
Uczestnikami wycieczki były dzieci z klas V-VI szkoły podstawowej, a opiekę sprawowały panie: Jolanta Góźdź, Beata Osman, Małgorzata Pawelec oraz pan Paweł Jarosz.
W fabryce uczniowie poznali proces tworzenia bombek. Dzieci miały okazję przyjrzeć się tradycyjnej, ręcznej produkcji tych najbardziej znanych ozdób choinkowych, które przybierają kształty nie tylko tradycyjnych okrągłych kul, ale również kształty zwierzątek, postaci z bajek, aniołków, Mikołajów itp.
Wszystkie ozdoby produkowane są przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej.
Mieliśmy możliwość z bliska przyjrzeć się kolejnym etapom produkcji ozdób choinkowych. Te etapy to: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie i dekorowanie. Nieodzownym etapem tworzenia bombek jest proces pakowania.
Punktem kulminacyjnym zwiedzania fabryki były warsztaty, gdzie dzieci mogły samodzielnie ozdabiać bombki, które później zabrały do swoich domów.
Odwiedziliśmy również sklep firmowy, gdzie była możliwość zakupu pięknych ozdób. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.
PROFILAKTYKA W INNEJ ODSŁONIE
W dniu 15 listopada 2018r., uczniowie klas VII, VIII i III gimn. mieli okazję obejrzeć i wysłuchać bardzo oryginalny program o charakterze profilaktyki uzależnień.
Bohaterem tego przedstawienia był Piotr Lupi Lubertowicz - wokalista, gitarzysta, autor tekstów, od dawna związany ze sceną bluesowo - rockową. Ze względu, że przeszedł bardzo wiele w swoim życiu w doskonały sposób uświadomił uczniom niebezpieczeństwo pokus czyhających na młodego człowieka we współczesnym świecie.
Młodzież miała okazję usłyszeć jak destrukcyjny wpływ na życie ma narkomania, alkoholizm, przemoc, pościg za pieniądzem, stres, samotność czy niezaradność życiowa.
Pan Piotr swoje przesłanie zawarł również w muzyce i tekstach piosenek, o czym mieli okazję przekonać się uczniowie.
Skupienie widzów na występie oraz głębokie przemyślenia i refleksje uczniów po przedstawieniu świadczyły o właściwym odbiorze przekazu pana Piotra.
KOROWÓD ŚWIĘTYCH
W roku Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie naszej szkoły przybliżyli sylwetki świętych i błogosławionych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze na przestrzeni minionego wieku.
Korowód Świętych miał formę konkursu.
W kategoriach klas IV-VI oraz VII-III gimnazjum, każda klasa zaprezentowała jedną - wcześniej losowo wybraną - postać za pomocą plakatu i scenki rodzajowej.
Zaś uczniowie z klas I - III przedstawili prace na temat: „Jak wygląda współczesny święty?”
Nad całością „Korowodu Świętych” czuwał Pan Dyrektor Maciej Mądzik oraz panie: Agnieszka Bojarska i Irena Obara, nauczycielki religii.
Prezentowane prace oceniało jury, w skład którego weszli: pani Iwona Domagała, pani Karolina Zawisza, pan Paweł Jarosz oraz pan Jacek Wójcik.
BEZPIECZEŃSTWO NA PIĄTKĘ
W dn. 29 października br., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym etapie XII wojewódzkiego Konkursu "Bezpieczeństwo na piątkę".
Konkurs odbył się w murach gościnnego Zespołu Szkół Publicznych w Bliżynie, a do udziału na szczeblu powiatu skarżyskiego przystąpiło 8 szkół podstawowych.
Nasza trzyosobowa drużyna z kl. V w składzie: Julia Moćko, Damian Dyk i Kacper Dąbek, wywalczyła II miejsce wykazując się wysoką wiedzą ze znajomości przepisów o ruchu drogowym oraz zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dodatkowe punkty zdobyli za pracę plastyczną pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole". Praca wykonana przez Julię Moćko, została bardzo wysoko oceniona.
Trzeba zaznaczyć, że uczniowie klas piątych, w bieżącym roku szkolnym zdobyli swoje pierwsze "prawo jazdy" - kartę rowerową.
Wiedza, którą zdobyli zaprocentowała wysokim miejscem w konkursie.
Do uzyskania karty rowerowej oraz do konkursu, uczniowie przygotowywali się pod opieką nauczyciela techniki, pani Marii Marzec Garbali.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.spottedskarzysko.pl/
12
PRÓBNY ALARM EWAKUACYJNY
Już dwukrotnie w tym półroczu (25 września i 25 października), w naszej szkole odbyły się praktyczne ćwiczenia ewakuacji z budynku szkoły.
Obserwatorami i koordynatorami ćwiczeń byli strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku - Kamiennej.
W ewakuacji ze wszystkich sal lekcyjnych, sali gimnastycznej oraz pozostałych pomieszczeń budynku (świetlicy, stołówki itp.) uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami, personel administracyjny, gastronomiczny, usługowy. A zgodnie z celowością ćwiczeń, nikt nie pozostał w szkole.
Ewakuacja przebiegała sprawnie i odbywała się zgodnie z wyznaczonymi drogami ewakuacji. Ewakuowane osoby z naszej szkoły udały się w wyznaczone miejsca ewakuacji, gdzie opiekunowie uczniów po kolei zdawali Panu Dyrektorowi raport o stanie liczebnym klas.
Po zakończonych ćwiczeniach uczniowie mieli również okazję przyjrzeć się czynnościom ratowniczym w ramach ćwiczeń i treningu dla okolicznych jednostek Straży Pożarnej.
Ponadto, strażacy sprawdzili urządzenia gaśnicze oraz hydranty zewnętrzne, zapewniając nam tym samym o nasze bezpieczeństwo w szkole.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W dniu 18 października 2018r,, w naszej szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz akcji prowadzonej przez sieć sklepów Biedronka pod hasłem "Poznaj Gang Słodziaków".
W spotkaniu wzięła udział pielęgniarka szkolna, która zapoznała dzieci ze swoją pracą oraz przeczytała fragment książki Renaty Piątkowskiej pt. "Gang Słodziaków".
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadając na pytania zadawane przez nauczyciela biblioteki.
Następnie podzieliły się na grupy Słodziaków: Rysie, Sowy, Bobry, Jeże, Zajączki, Liski. Z kieszeni fartucha pani pielęgniarki każda z grup losowała pytania do przygotowanej krzyżówki a z rozsypanki literowej układały hasła.
Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom na czym polega opieka, nawiązując do utworzonego w krzyżówce hasła. Dzieci bardzo zainteresowały zestawy pierwszej pomocy - duży i turystyczny, które mogły sobie dokładnie obejrzeć i posegregować.
Na koniec tańczyły w rytm tytułowej piosenki "Poznaj Gang Słodziaków" podnosząc do góry przyniesione maskotki.
Każde z nich otrzymało od pani pielęgniarki odznakę "Dzielny pacjent" a od Rady Rodziców cukiereczka.
Dziękujemy pani pielęgniarce, wszystkim dzieciom wraz z wychowawcami za przybycie i miło spędzony czas oraz zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie o Słodziakach, którego szczegóły znajdują się u wychowawców klas I - III oraz na stronie internetowej szkolne przygody gangu słodziaków
AKCJA EDUKACYJNA "LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH"
Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V”, tym samym znaleźliśmy się w gronie 268 placówek oświatowych z 5 województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie!
W naszej szkole, zajęcia z projektu były realizowane 17 i 18. października 2018 r., a uczestniczyli w nich uczniowie klasy 8 ab i 7b.
Zajęcia prowadziła p. Jolanta Żaczek
W ramach akcji uczniowie (klasy 6-8) mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych zajęciach, przybliżających im świat Funduszy Europejskich.
Co świadczy o ich niezwykłości? Przede wszystkim formuła zajęć.
Podstawowym materiałem dydaktycznym lekcji jest komiks oraz film animowany.
Komiks nosi tytuł „Fundusze Europejskie - Z nimi wszystko jest możliwe” i przedstawia historię Olka, niepełnosprawnego chłopca, który sądzi, że nie poradzi sobie w „zewnętrznym” świecie, poza swoim mieszkaniem oraz jego koleżanki Julki, nowej sąsiadki, która namawia chłopca na wzięcie udziału w szkolnej wycieczce.
Wyjazd z klasą otwiera Olka na nowe doświadczenia. Chłopak widzi zmiany w otaczającej go rzeczywistości, którą w znacznej mierze kształtują Fundusze Europejskie i chce zacząć bardziej korzystać z życia.
Natomiast film animowany, pokazuje uczniom, przez pryzmat wycieczki szlakiem rowerowym Green Velo, jak wiele ciekawych i wartościowych projektów jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej na terenie Polski Wschodniej.
To dzięki tym materiałom, uczniowie dowiadują się, jakie inicjatywy wspierają środki unijne i jak bardzo zmieniło się ich własne otoczenie, dzięki Funduszom Europejskim!
Dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w konkursie wiedzy, w którym do wygrania są ciekawe nagrody.
Zajęcia w ramach projektu prowadzone będą do 19 listopada 2018 r. Szacuje się, że weźmie w nich udział ponad 8 tys. uczniów.
Organizatorem akcji edukacyjnej, współfinansowanej ze środków Funduszy Europejskich, jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
16 października 2018r., na placu szkolnym uczniowie klas piątych zdawali praktyczny egzamin na kartę rowerową.
56 uczniów pod nadzorem panów policjantów i opieką pani Ilony Michty oraz pani Marii Marzec-Garbali, wykonywali praktyczne manewry na wyznaczonych torach jazdy.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu był pozytywnie zaliczony test teoretyczny, co każdy z uczniów wcześniej uczynił.
Pogoda dopisała a uczniowie się spisali na piątkę. Brawo rowerzyści!
XVIII DZIEŃ PAPIESKI "PROMIENIOWANIE OJCOSTWA"
Jak co roku cała społeczność naszej szkoły włączyła się aktywnie w zbiórkę charytatywną na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego, Tysiąclecia” w ramach obchodów Dnia Papieskiego.
Dzień Papieski obchodzony był już po raz 28.
Przypada zawsze w niedzielę przed 16 października, kiedy to na papieża został wybrany nasz wielki rodak Karol Wojtyła - Święty Jan Paweł II. (W tym roku minęła już 40 rocznica tego ważnego wydarzenia.)
Zgodnie z ideą akcji, z zebranych w ten sposób pieniędzy tworzony jest fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin.
Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
Z inicjatywy 36 Drużyny Harcerskiej oraz Samorządu Uczniowskiego, w szkole zorganizowano sprzedaż „papieskich kremówek”. Pozyskane w ten sposób pieniądze, w kwocie 828,62 zł, przekazane zostały na konto fundacji.
Cieszymy się, że chociaż w niewielkim stopniu możemy wesprzeć tak szczytny cel.
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Jak co roku była to okazja do podziękowań, wielu życzeń i uroczystej akademii, która połączona była ze ślubowaniem i pasowaniem na uczniów pierwszoklasistów.
W tym dniu i w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości nie zapomnieliśmy o nauczycielach tajnego nauczania z terenu Łącznej, których tablica upamiętniająca znajduje się przy głównym wejściu do naszej szkoły i uczniowie zapalili znicze oraz złożyli pod nią kwiaty.
Bardzo dziękujemy przybyłym zaproszonym gościom za miłe i ciepłe słowa.
Pierwszoklasiści bardzo dziękują Radzie Rodziców za upominki, radnym p. Jolancie Żaczek i p. Mirosławowi Nyga za słodkie upominki, a Dyrekcji Szkoły za włączenie ich w poczet jej uczniów.
10
IX MARSZ RÓŻOWEJ WSTĄŻECZKI
28 września br., uczennice klasy III gimnazjum wraz z opiekunkami uczestniczyły w IX Marszu Różowej Wstążeczki w Skarżysku- Kamiennej.
Różowa wstążeczka to międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi. Uczestnicy marszu solidaryzują się z kobietami po mastektomii piersi.
Marsz zatem, promował profilaktykę raka piersi, potrzebę systematycznego samobadania i badań mammograficznych według zasady, że zapobieganie jest skuteczniejsze niż leczenie.
Uczestniczki marszu miały możliwość wykonać bezpłatnie badanie cukru i ciśnienia krwi, skorzystać z porad dietetyka oraz częstować się specjałami kulinarnymi Koła Gospodyń Wiejskich.
Organizatorzy przygotowali również pokaz resuscytacji na fantomie, badanie wydolności płuc, pokazy tańca i muzyki etnicznej.
Serdecznie dziękujemy za udział w Marszu i liczymy na Wasze towarzystwo za rok.
Archiwum Aktualności