Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, sprawiła, iż tradycyjne uczczenie 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stało się niemożliwe.
Lekarze, specjaliści i eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Stąd to ważne dla Nas Polaków wydarzenie musimy, w tym roku, celebrować w domowym zaciszu.
Z pewnością pomoże nam w tym filmik (odpowiedni link zamieszczony u dołu tekstu) przedstawiający okoliczności uchwalenia tego ważnego dokumentu.
W tej trudnej sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj można doszukać się pewnych analogii z wydarzeniami sprzed ponad dwustu lat.
Wówczas twórcy konstytucji także kierowali się troską i odpowiedzialnością za Polskę. Konstytucja 3 maja uchwalona została przez Sejm Wielki w 1791 roku.
Była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej) uchwaloną ustawą zasadniczą.
Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany świętem Konstytucji.
Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku nie było już w PRL obchodzone.
Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych.
Po transformacji ustrojowej od kwietnia 1990 roku, święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
W 2007 roku po raz pierwszy obchodzone było na Litwie (przed wiekami równoprawny członek Rzeczypospolitej Obojga Narodów).
zapraszamy do obejrzenia filmu Święto Konstytucji 3 Maja
Jan Matejko „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” (1891) źródło wikipedia