Oferta Zespołu Szkół Technicznych "ELEKTRYKA"
Odwiedź nas i wybierz naszą szkołę!
przydatne linki:
Oferta Zespołu Szkół Technicznych "ELEKTRYKA"
Odwiedź nas i wybierz naszą szkołę!
przydatne linki:
Drodzy Ósmoklasiści
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi oferty edukacyjnej II LO im. A. Mickiewicza w Skarżysku- Kamiennej
ulotka_mickiewicz.pdf
Informacje o odpłatności za obiady w maju 2021r. można znaleźć tutaj
To już druga rocznica, tym razem 230, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą obchodzimy w warunkach pandemii.
Sytuacja epidemiologiczna nie uległa zasadniczej zmianie i to ważne dla nas POLAKÓW święto, ponownie obchodzimy w domowym zaciszu.
Obecnie, tak jak i przed wiekami, sytuacja wymaga przemyślanych działań, prowadzących do uzdrowienia stosunków międzyludzkich i gospodarki.
Twórcy Konstytucja 3 maja, doskonale rozumieli fakt, iż wzmocnienie państwa oraz reforma ustrojowa to konieczność. Za zmianami opowiadała się światła część magnaterii i szlachty. Reformom sprzyjała, również, sytuacja międzynarodowa.
Z powodu nowej wojny z Turcją, rozpoczętej przez Katarzynę II w 1787 roku, doszło do poważnych nieporozumień pomiędzy Rosją a Prusami. Wykorzystał to król Stanisław August Poniatowski i uzyskał od Katarzyny II, której zależało na poparciu Polski, zgodę na przeprowadzenie niewielkich reform w państwie.
W takich warunkach jesienią 1788 roku zebrał się w Warszawie sejm. Obradował on cztery lata, a nie zwyczajowe dwa. Aby nie przerywać jego działalności, dołączono do składu sejmu nowo obranych posłów. Stąd nazwa Sejm Czteroletni lub Wielki.
Zwolennicy reform i uniezależnienia się od Rosji tworzyli w sejmie stronnictwo zwane patriotycznym. Aby zapobiec zerwaniu sejmu, zawiązali konfederację. Dzięki posłom stronnictwa patriotycznego w pierwszym roku działania sejmu przegłosowano reformy dotyczące skarbu i wojska.
Jednak najdonioślejszą reformą, miała stać się gruntowna przemiana ustrojowa, którą miało zapoczątkować uchwalenie konstytucji.
Przez całą noc z 2 na 3 maja 1791 roku w Pałacu Radziwiłłowskim przy Krakowskim Przedmieściu obradowano w tajemnicy, jak uchwalić konstytucję.
Dużą rolę w tych działaniach odegrał Stanisław August Poniatowski.
Od wczesnego ranka 3 maja, Zamek Królewski, w którym obradował sejm, obstawiło z rozkazu króla, wojsko. Na ulicach tłumy ludzi, w patriotycznym uniesieniu manifestowały poparcie dla planowanych zmian. Mimo nieobecności większości posłów opozycji, nie powrócili jeszcze do Warszawy po świętach Wielkiej Nocy, obrady były burzliwe.
Wreszcie przy powszechnej zgodzie zgromadzonych przyjęto Ustawę Rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja.
Konstytucja dokonywała zasadniczej zmiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadzała podział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Ustawa Rządowa uczyniła z Polski monarchię konstytucyjną i stwarzała możliwość wzmocnienia państwa i uniezależnienia go od obcych wpływów.
Była bardzo ważnym wydarzeniem politycznym, wykraczającym znacznie poza granice Rzeczypospolitej i pierwszą w Europie Konstytucją opracowaną w duchu Oświecenia, a drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
27 kwietnia odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy.
Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi.
Z pytaniami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego zmierzyło się 26 uczniów naszej szkoły w trzech kategoriach wiekowych.
Dziękujemy uczestnikom i życzymy powodzenia!!!
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
W związki z powszechnym problemem złej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży związanej z koniecznością izolacji domowej, polecam materiał psychoedukacyjny dotyczący depresji, który stworzony został we współpracy z psychologiem oraz przetłumaczony materiał z ćwiczeniami z zakresu edukacji emocjonalnej.
Serdecznie zachęcam do zapoznania się załączoną treścią na temat problemu depresji oraz wykorzystania czasu wolnego na proste, integrujące ćwiczenia z dzieckiem.
Co_powinnismy_wiedziec_o_zdrowiu_psychicznym_i_depresji.pdf
Karty_cwiczen_dla_dzieci_IFRC_1_.pdf
pozdrawiam serdecznie
pedagog szkolny Ilona Michta
22 kwietnia - każdego roku - obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
W tym roku upłynie on pod hasłem PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ, ale ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień wszędzie będzie wyglądać inaczej.
Nauka odbywa się zdalnie, więc wiele rzeczy musimy robić inaczej, ale powinniśmy pamiętać, że pomimo pandemii ważne jest dbanie o naszą planetę.
Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy: zero odpadów, zero marnowania.
Jest to styl życia, zgodnie, z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.
To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.
Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
Koronawirus nie przeszkadza w byciu eko, segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich ilości. Zastanówmy się, czy jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, która jest naszym domem i bezcennym dobrem.
Szczególnie w tym roku, 22 kwietnia wiele wydarzeń organizowanych jest w Internecie. Wśród zaplanowanych znaleźć możemy m.in. webinaria on-line organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na które serdecznie zapraszamy pod adresem: lekcjezklimatem.pl.https://lekcjezklimatem.pl/ (może warsztat kulinarny - zwracający uwagę na problem marnowania żywności; lub warsztat ubraniowy - podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody, koniecznie musicie tam zajrzeć…)
Również na platformie Teams czekają na Was ekologiczne ciekawostki i konkurs przygotowany przez nauczycieli biologii.
W trosce o kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi dnia 27.04.2021 nasza szkoła weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych. Powodzenia!!!
Zachęcamy też do obejrzenia ciekawej prezentacji autorstwa Filipa Dąbka z klasy VI, która przybliży Wam, z jakimi zagrożeniami musi się zmierzyć nasza planeta i jak ją ratować każdego dnia.
Jednym z bloków tematycznych w klasie 2 było poznanie różnych legend. W ramach zajęć uczniowie samodzielnie wykonali średniowieczne grody. Do ich zrobienia wykorzystywali różne materiały przyrodnicze. Oto one:
Drodzy Ósmoklasiści
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi oferty edukacyjnej I LO im. J. Słowackiego w Skarżysku- Kamiennej
Z powodu zawieszonych zajęć szkolnych, nasza społeczność szkolna nie spotka się na tradycyjnej akademii szkolnej, dlatego zapraszamy Wszystkich do obejrzenia prezentacji o świątecznej tematyce
Wielkanoc_i_Wielki_Post.pptx
W dniach 15 - 20 marca 2021r., obchodziliśmy w naszej szkole XXIX Tydzień Kultury Języka.
Jest to coroczna inicjatywa polegająca na kultywowaniu miłości do mowy ojczystej. Nadrzędnym celem jest zgromadzenie jak najliczniejszego grona odbiorców naszego języka ojczystego, uświadomienie jego piękna i czerpania radości z wypowiadania się w języku polskim, stwarzanie szansy uczestnictwa w tak zwanej kulturze „wysokiej”.
Do propagowania tej akcji wiele lat temu zachęciła nas - nieżyjąca już nauczycielka języka polskiego - pani Aneta Kabała, która zawsze bardzo dbała o piękne wypowiedzi uczniów, uświadamiała, jaką wdzięczność powinniśmy odczuwać, za to, że możemy mówić w naszym pięknym, polskim języku.
Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.
Wychodząc naprzeciw idei projektu Biblioteka Szkolna zorganizowała wystawę portretów pod hasłem „Wybitni twórcy na poważnie i na wesoło”, połączoną z plebiscytem na najciekawszy portret. Największą liczbę głosów uczniowie oddali na Joanne Kathleen Rowling, co potwierdza fenomen i popularność Harrego Pottera. Wystawę obejrzeli uczniowie klas I - III oraz dzieci z naszego przedszkola.
W ramach obchodów XXIX Tygodnia Kultury Języka Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pod hasłem „Moja pasja - Mój talent”.
Swoim hobby podzieliła się z nami - jako jedyna - uczennica klasy Ia Maja Wątrobińska, która zaprezentowała zdolności plastyczne. Efekty możemy podziwiać w galerii fotograficznej.
Maja wykonuje prace wszelkimi technikami i przeróżnymi materiałami. Dziewczynka dużo czyta więc wyobraźnia pracuje ze zdwojoną siłą.
Sądząc po minie Młodej Plastyczki tworzenie prac sprawia jej ogromną przyjemność.
Nie pozostaje nic innego jak pogratulować Mai jej pasji i przyznać I miejsce w naszym konkursie, a dyplom i nagroda zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach prace Zwyciężczyni będą zdobiły wnętrze naszej szkoły a w przyszłości, kto wie… może najsłynniejsze światowe galerie?
Tego życzymy Mai oraz gratulujemy pasji i talentu.
Informujemy, że w okresie od 22 marca do 11 kwietnia 2021r.,
biblioteka szkolna będzie czynna w środę w godzinach 10.30 - 12.30.
Prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego.
nauczyciele bibliotekarze
W dn. 9 marca 2021r. odbył się etap szkolny XI Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego dla szkół podstawowych.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 62 w Krakowie oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Realizacja tego konkursu pozwoli wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności stosowne do ich rozwoju i zdolności. Umożliwi ukształtowanie wrażliwości ekologicznej, wytworzy przekonanie, że przyroda jest wartością wspólną i jej stan zależy od każdego z nas.
Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny obejmuje i poszerza treści obowiązujących podstaw programowych przedmiotów: przyroda kl. IV, biologia i geografia kl. V-VIII, i chemia kl. VII-VIII.
W naszej szkole w turnieju swoje umiejętności (pod opieką p. Anny Kopytek, p. Klaudii Przeorskiej, p. Pawła Jarosza) sprawdzało 11 sympatyków przyrody: uczniów z klas 6 - 8: Łukasz Wójcik, Zuzanna Jaworska, Miłosz Misiak, Oliwia Adamczyk, Nikola Ryś, Damian Dyk, Maja Kuszewska, Julia Moćko, Natalia Kupis, Aleksandra Syzdół, Dawid Matysek
Z niecierpliwością czekamy na drugi etap - finałowy i życzymy powodzenia.
Informacje o odpłatności za obiady w marcu 2021r. można znaleźć tutaj
W dniach 25.02 - 8.03.2021 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łącznej został zorganizowany konkurs pod hasłem ,,Ci, co upadli na kolana. Żołnierze Wyklęci - Niezłomni”.
Głównymi celami konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy plastycznej bądź literackiej.
Konkurs miał charakter międzyszkolny. Skierowany był do dzieci i młodzieży klas I - VIII szkół podstawowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej oraz do zaprzyjaźnionych placówek. Odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria uczniowie klas I-III
II kategoria uczniowie klas IV – VIII.
Na konkurs napłynęło sześćdziesiąt sześć prac spełniających wymagania konkursowe. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.
Jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się poprawnością merytoryczną (zgodność treści z prawdą historyczną o Żołnierzach Wyklętych), oryginalnością ujęcia tematu, kreatywnością, estetyką. Podczas oceny uwagę zwracano także na poziom aktywności twórczej i ilość włożonej pracy.
Laureatami konkursu w kategorii klas I - III zostali:
I miejsce Krzysztof Saletra, klasa III, Szkoła Podstawowa im. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” Goździe
II miejsce Ksawery Korpacki, klasa I, Szkoła Podstawowa im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie
III miejsce Kacper Życiński, klasa II, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie
Wyróżnienia Jakub Gil, klasa III, Szkoła Podstawowa im. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” w Goździe
Maciej Przeorski, klasa I, Zespól Szkolno - Przedszkolny w Łącznej
Laureatami konkursu w kategorii klas IV - VIII zostali:
I miejsce Dominik Przeworski, klasa VIII, Zespól Szkolno - Przedszkolny w Łącznej
II miejsce Oliwia Mazur, klasa VII, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie
III miejsce Natalia Kupis, klasa VII, Zespól Szkolno - Przedszkolny w Łącznej
Wyróżnienia Jakub Pająk, klasa VIII Zespól Szkolno - Przedszkolny w Łącznej Krystian Kałuziński, klasa VI, Zespól Szkolno - Przedszkolny w Łącznej
Laureaci konkursu otrzymali upominki rzeczowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Z prac konkursowych stworzona została piękna wystawa w Szkolnym Centrum Historycznym.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy
Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs pod hasłem "Moja pasja - mój talent"
szczegóły w załaczniku Biblioteka_-_ogloszenie.docx
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
Powered by aSc EduPage