• OTWARTA FIRMA

• Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat,

są tymi, którzy go zmieniają…”
          Steve Jobs

W dniach 12 - 18 listopada br. nasza szkoła czynnie uczestniczyła w projekcie Światowy Tydzień Przedsiębiorczości Otwarta Firma.

Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Program ten organizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia mającego na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

W tegorocznej edycji uczestniczyło 160 krajów świata, w tym Polska. Co roku, Otwartą firmę wspólnie z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, współtworzą szkoły, firmy, nauczyciele, wolontariusze, rodzice i oczywiście uczniowie.

Uczniowie zapoznają się ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa, z głównymi elementami działań marketingowych, z prawami i obowiązkami pracownika, z zasadami etycznymi, którymi powinni się kierować pracownicy i pracodawcy, a także z możliwościami zatrudnienia, co pozwoli im lepiej zaplanować dalszą edukację (w tym wybór szkoły ponadpodstawowej).

Uczestnicząc w programie szkoła wzbogaca tradycyjne lekcje, pozwalając na przekazanie w atrakcyjnej formie treści nauczania zapisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego:

·       wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej

·       formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;

·       rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;

·       wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;

·       kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość.

W ramach realizacji programu, nasza szkoła współpracowała z następującymi firmami i wolontariuszami:

·       SSR Norbert Krawczyk - Sąd Rejonowy w Końskich

·       Anna Wrzoskiewicz, Aneta Sławek, Magdalena Nowak - Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu

·       Janusz Molicki - Fabryka Bombek Decora Sp.zo.o  w Miechowie

·       Joanna Obara - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łącznej

Podczas wycieczek wolontariusze dokonali prezentacji firmy bądź instytucji i  przedstawili specyfikę wykonywanych tam zawodów wraz z zarysem przebiegu kariery edukacyjnej oraz opisem wymagań i predyspozycji niezbędnych do wykonywania pracy na prezentowanym stanowisku bądź w danym zawodzie.

Uczniów klas najmłodszych w tajniki zawodu pielęgniarki wprowadziła pani Janina Obara.

Klasy 4-6 pod kierownictwem p. Jolanty Góźdź odwiedziły fabrykę bombek w Miechowie.

Oprócz teorii, każdy uczestnik wycieczki mógł własnoręcznie wykonać bombkę choinkową.

Uczniów kas 7 - 8 w tajniki zawodu sędziego wprowadził Sędzia Sądu Rejonowego -  Norbert   Krawczyk - koordynator ds. mediacji .

Nasza młodzież oprócz poznania systemu prawa karnego i cywilnego aktywnie uczestniczyła w zaaranżowaniu fikcyjnej rozprawy sądowej wcielając się w rolę: sędziego, ławników, prokuratorów, oskarżonych i świadków.

Terminologię prawniczą szlifowali bawiąc się w Tabu.

Zajęcia zostały podsumowane obszernym testem wiedzy prawniczej.

Zwycięska drużyna wywalczyła sobie oceny bardzo dobre z wos.

Na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka przygotowana przez sędziego.

Na zakończenie młodzież, dziękując wolontariuszowi za zaangażowanie w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi, wręczyła certyfikat udziału w programie.

Młodzież gimnazjalna, pod kierownictwem p. Jolanty Żaczek miała przyjemność uczestnictwa w warsztatach pod hasłem „Z biznesplanem droga do sukcesu” organizowanych przez Centrum Naukowo- Technologiczne w Podzamczu.

Uczniowie uczyli się jak planować swoją ścieżkę kariery zawodowej, jakie czynniki powinni brać pod uwagę kreując swoją przyszłość.

zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii projekt otwarta firma