• KOŁO PATRONA JODEŁKA

IDEA DZIAŁALNOŚCI KOŁA

Idea Polskiego Państwa Podziemnego, wpisana w tradycyjną dewizę „Bogu i Ojczyźnie”, jest spójna z przyjętym przez naszą szkołę modelem wychowania na "dobrych i mądrych obywateli”, stąd już czternasty rok działa Szkolne Koło Przyjaciół Patrona Szkoły „Jodełka”.

Kultywuje ono tradycję i pogłębia wiedzę uczniów o Polskim Państwie Podziemnym (1939-1945) i jego sile zbrojnej - Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem Korpusu AK „Jodła”.

Utrwala znaczenie Armii Krajowej w walce o niepodległość i honor narodu polskiego.

Kształtuje patriotyczne i chrześcijańskie postawy obywatelskie. Celem działalności Koła jest także podtrzymywanie etosu Armii Krajowej przez młode pokolenie.

Każdego roku, członkowie koła biorą udział w podsumowaniu projektu w ramach stowarzyszenia szkół noszących imiona bohaterów Armii Krajowej i w konkursach - historycznym i plastycznym - zawsze zajmują czołowe miejsca.

Do ulubionych, członkowie koła zaliczają także rajdy (kolejny w Zagnańsku, poprzedni w Olesznie) i pikniki integracyjne oraz spotkania z kombatantami.

Obecnie koło liczy 9 członków głównie ze starszych klas szkoły podstawowej.

Opiekunami Koła są : Jolanta Góźdź, Paweł Jarosz, Sławomir Szczepański.

• 21.5.1985

SPOTKANIE Z HOPLITĄ

17 października 2019 roku dla uczniów szkoły podstawowej w Łącznej odbył się niezwykły  pokaz historyczny o tematyce antycznej Grecji.

Było to interesujące urozmaicenie lekcji historii. Rekonstrukcja zawierała  pokaz historyczny prowadzony w formie interaktywnej - uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kolekcją replik broni i brała czynny udział w licznych prezentacjach.

Pokaz trwał 45 minut, podczas którego prowadzący przekrojowo poruszał kwestie mitologii greckiej, dzieł Homera, pierwszych olimpiad, wychowania w starożytnej Sparcie, różnic między ustrojem Sparty a innymi greckimi polis, wojen grecko-perskich jak również szczegółowo omawiał wyekwipowanie greckich hoplitów oraz szyku bitewnego "falangi".

Omawiał również najważniejsze osiągnięcia kulturowe i cywilizacyjne Hellenów.

Po pokazie prowadzący i jego rekwizyty były dostępne dla uczniów, każdy zainteresowany miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z greckim hoplitą, przymierzyć zbroje, czy zostać zakuty w pręgierz.

Pokaz był dostosowany merytorycznie do różnych grup wiekowych, bowiem wzięli w nim udział i najmłodsi i najstarsi uczniowie.

Spodobał się również nauczycielom i organizatorowi.