• TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA KOŁA W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

• Organizacja  bezpłatnych półkolonii dla 13 dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach które nie miały możliwości skorzystania  z  wakacyjnego wypoczynku poza miejscem swojego zamieszkania.
              • Organizacja wycieczek autokarowych  podczas każdego turnusu półkolonii, dofinansowanie do wycieczek szkolnych.
              • Udzielanie pomocy finansowej rodzinom wychowującym chore dzieci i będącym w bardzo trudnej sytuacji materialnej.
              • Wyposażanie  dzieci w wyprawki szkolne.
              • Pozyskiwanie i  przekazywanie używanej odzieży potrzebującym.
              • Przekazywanie dzieciom  z najuboższych  rodzin  świątecznych  paczek
              • Dofinansowanie poczęstunku dla dzieci i młodzieży podczas Święta Szkoły, projektu  Erasmus, nagród na konkursy i Dzień Dziecka.
              • Zorganizowanie (zamiast półkolonii)  zorganizowanego wypoczynku wyjazdowego tj. kolonii letnich w Murzasichlu i Zardoniu w Beskidzie Śląskim.
              • Organizowanie wyjazdów i wycieczek w czasie ferii zimowych do Muzeum Narodowego i Geoparku w Kielcach, warsztaty w średniowiecznej osadzie w Hucie Szklanej, Opatów, warsztaty wytwarzania krówki opatowskiej oraz  zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej.
              • Zorganizowanie „Zielonej Szkoły” we Władysławowie.

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DZIECI

Jest ogólnopolskim pozarządowym stowarzyszeniem pożytku publicznego zrzeszającym  osoby fizyczne i prawne działające na rzecz i dla dobra dzieci oraz ich rodzin.

Ruch ten na ziemiach polskich ma już ponad 100-letnią tradycję, ale w obecnym kształcie i strukturach działa od 1949r. Posiada własne logo. Działa w oparciu o statut.

Działalność TPD w Łącznej  datuje się od 1972r., w tym bowiem roku zostało utworzone koło zrzeszające rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Łącznej.

Jego twórcą był pedagog, Dyrektor Szkoły śp. Stanisław Kończak.

Gminny Oddział  TPD w Łącznej został powołany na mocy uchwały podjętej przez grupę założycieli dnia 21 lutego 2003r.  Pracę swą opiera na działalności 3 kół.

• Szkolne Koło przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łącznej
              • Szkolne Koło przy Zespole Placówek Oświatowych w Goździe
              • Koło pracowników Urzędu Gminy, GOPS, NZOZ, radnych, emerytowanych nauczycieli oraz mieszkańców gminy.

​​​​​Środki na działalność statutową pozyskiwane są  z następujących źródeł:

• składek członków zwyczajnych (12 zł. rocznie)
              • dobrowolnych wpłat członków wspierających
              • 1% należnego podatku od osób fizycznych
              • dotacji otrzymywanych z Urzędu Gminy w Łącznej na organizację półkolonii
              • kwest organizowanych przy kościele parafialnym w Łącznej.

TPD współpracuje z miejscowymi instytucjami i urzędami: z samorządem lokalnym: z GOPS, z kościołem parafialnym, ze szkołami, CARITAS i innymi fundacjami dla dobra dzieci.

Szkolne Koło TPD ściśle współpracuje z Gminnym Oddziałem  TPD i podejmuje szereg wspólnych działań.