- PROJEKT WŁACZAMY PRZYSZŁOŚĆ
- M POTĘGA - PROJEKT MATEMATYCZNY
- PRACOWNIE EKOLOGICZNE W GMINIE ŁĄCZNA
- AKTYWNA TABLICA
- ERAZMUS +
- PROGRAM EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ ,,BY MOCNEJ KOCHAĆ OJCZYZNĘ’’ - INNOWACJA PEDAGOGICZNA
- PROJEKT UMIEM PŁYWAĆ
- OTWARTA FIRMA
- PROJEKT 8.3.3.
- POZNAJĘ I CHRONIĘ WŁASNE DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE 2018
- POZNAJĘ I CHRONIĘ WŁASNE DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE 2017
- POZNAJĘ I CHRONIĘ WŁASNE DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE 2019
- DOSTĘPNY WIRTUALNY ŚWIAT
ERAZMUS +
W dniach od 6.09 do 13.09.2017r. w Zespole Szkół w Łącznej przebywała grupa młodzieży Słoweńskiej. Uczniowie i nauczyciele przybyli ze Szkoły Podstawowej w Cankovej.
Naszą szkołę odwiedziło 10 uczniów i 4 opiekunów w składzie: pani Jolanda Maruško - Dyrektor Szkoły, pan Vid Ismajlovič - Koordynator Projektu Erasmus + po stronie Słoweńskiej, pani Monika Hajdinjak i pani Monika Paluc Zamuda.
Polska grupa składała się z 14 uczniów i 2 opiekunów, tj. pani Jolanty Żaczek Koordynatora Projektu Erasmus + po stronie Polskiej i pani Pauliny Grudniewskiej.
Dnia 06.09.2017r. w godzinach południowych na dworcu PKP w Kielcach panie Jolanta Żaczek
i Paulina Grudniewska powitała grupę uczestników Projektu Erasmus +.Następnie wszyscy udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w Wólce Milanowskiej, a goście po posiłku udali się na odpoczynek.
W godzinach popołudniowych, została zakwaterowana młodzież z naszej szkoły. Po krótkim powitaniu młodzież wzięła udział w grach integracyjnych. Młodzież spotkała się w tej grupie po raz drugi. Pierwsze spotkanie miało miejsce w maju, kiedy to my gościliśmy w Cankovej. Miło nam było spotkać przyjaciół ze Słowenii.
Uczestnicy projektu dnia 07.09.2017r. brali udział w święcie szkoły, w czasie którego spotkali się z zawodnikami PGE VIVE Kielce, którzy pochodzą ze Słowenii (Uroš Zorman, Dean Bombac, Blaz Janc) Cała społeczność szkolna, zaproszeni goście tj. pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, pan Romuald Kowaliński Wójt Gminy Łączna, pan Drago Vogincic Żupan Gminy Cankova, pani Bogusława Krawczyńska Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, pana Mirosław Kopytek Sekretarz Gminy Łączna, pani Momika Pająk Przewodnicząca Rady Gminy Łączna, pan Andrzej Wisowaty Wiceprzewodniczący Rady Gady Gminy w Łącznej, Radni Gminy Łączna, ks. Jan Marczewski proboszcz parafii Łączna, ks. Konrad Kowal wikary parafii Łączna, pani Urszula Wilkosz Dyrektor Zespołu Szkół w Goździe, pani Agnieszka Grula Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaleziance, przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Rezerwa”, obejrzeli spektakl teatralno-muzyczny mówiący o II wojnie światowej przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli (pani Iwona Domagała, pani Agnieszka Odzimek, oprawa muzyczna pan Szczepan Królikowski, dekoracje pani Maria Marzec- Garbala, pani Irena Obara, pani Ewa Grabowska, pani Joanna Zapart)
Po uroczystości młodzież z grupy Erasmus + brała udział w grze terenowej - Quest o Łącznej, w czasie której mieli rozwiązać zagadki o miejscach związanych z historią Łącznej. (Nauczyciele przygotowujący grę to: pani Izabela Paszowska, pani Wanda Dulęba i pan Sławomir Szczepański )
Uczestnicy projektu brali również udział w strzelaniu do celu pod opieką przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Rezerwa”.
W drodze powrotnej na kwaterę, młodzież i opiekunowie odbyli spacer po Nowej Słupi, poznając historię pielgrzyma Emeryka.
08.09.2017r. młodzież wraz z opiekunami zwiedzała Kopalnię PCC Silicium w Zagórzu. Po kopalni oprowadzała nas Pani Kinga Lewicka - Leśkiewicz - geolog. W czasie wycieczki młodzież poznała przeszłość geologiczną ziemi na terenie Gór Świętokrzyskich.
Na pożegnanie, każdy uczestnik otrzymał skamieniałość-zwierzę żyjące w okresie Dewonu.
Kolejnym punktem naszej podróży była Szkoła Wrażliwości na Kapkazach. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała spektakl oparty na legendach świętokrzyskich pt. „O babie i diable”. Uczestnicy lepili z gliny oraz ozdabiali gliniane kubki, które otrzymali na pamiątkę.
Wypiek tradycyjnych placków podpłomyków i zwiedzanie gospodarstwa rolnego cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.
Organizacje i opiekę pełniły panie Jolanta Żaczek i Paulina Grudniewska.
Po południu odwiedzili Bodzentyn. W czasie spaceru uliczkami miasteczka poznali jego ciekawą historię. Opiekę zapewniły panie Klaudia Przeorska i Izabela Paszowska.
Sobota 09.09.2017r., to czas spędzony na poznawaniu Ziemi Świętokrzyskiej. Na początek odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej, gdzie młodzież poznała życie
w średniowiecznej wiosce z czasów słowiańskich.Następnie udaliśmy się na Święty Krzyż, gdzie młodzież zwiedziła Muzeum Przyrody Gór Świętokrzyskich, podziwiali widok z tarasu na gołoborzach i wzięli udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Z wieży przy kaplicy podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich.Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka to kolejne punkty podróży. Urokliwa Jaskinia Raj
i Centrum Neandertalczyka, przybliżyły uczestnikom życie pierwszych ludzi na naszym terenie.Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, gdzie młodzież zwiedziła wystawę pt. „Człowiek” i uczestniczyła w warsztatach chemicznych.
Zamek w Chęcinach i jego historia ogromnie zaciekawił uczestników. Z wieży zamkowej podziwiali widok rozciągający się na okolicę.
Nocny spacer po stolicy województwa Kielcach, zachwycił wszystkich. Z dużym żalem wracaliśmy na kwaterę. Organizacja i opieka panie Jolanta Żaczek, Paulina Grudniewska i Iwona Domagała.
Niedziela 10.09.2017r. to podróż do Sandomierza i Kurozwęk.
W Sandomierzu zwiedziliśmy Bramę Opatowską, Dom Długosza, Katedrę, kościół św. Jakuba i okalające winnice, rynek, podziwialiśmy ratusz miejski, zamek królewski, odbyliśmy spacer trasą podziemną oraz rejs po Wiśle. Do Kurozwęk dotarliśmy po południu tam czekało nas Safari z bizonami i labirynt w kukurydzy. Pokonując labirynt poznaliśmy historię życia bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. Organizacja i opieka: pani Jolanta Żaczek, pani Paulina Grudniewska i pan Paweł Jarosz.
Poniedziałek 11.09.2017r. to czas spędzony w szkole na różnego rodzaju zajęciach.
Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach warsztatowych z:
- matematyki pod kierunkiem pani Marzeny Piasty;
- chemiczno-biologicznych pod kierunkiem pań Klaudii Przeorskiej i Marii Zdeb;
- geograficznych pod kierunkiem pana Pawła Jarosza;
- robotyki pod kierunkiem Pani Jolanty Żaczek;
- tanecznych pod kierunkiem Pani Małgorzaty Pawelec;
- kulinarnych pod kierunkiem pań Marii Marzec-Garbali, Świszczorowskiej, Iwony Domagały
i Barbary Tomalskiej;
- sportowych pod kierunkiem panów Artura Barana, Eligiusza Matli, Jerzego Okulskiego, których w tłumaczeniu wspomagała pani Paulina Grudniewska,
Po południu młodzież wraz z opiekunami brała udział we wspólnym grillu, podczas którego wystąpiła młodzież z naszej szkoły z krótkim spektaklem tanecznym pt. „Taniec Czarownic” przygotowanym pod kierunkiem Pani Małgorzaty Pawelec.
Po powrocie do ośrodka w Wólce Milanowskiej zorganizowano pidżama party, w czasie którego młodzież bawiła się w gry integracyjne, tańczyła i zacieśniała więzi przyjaźni.
Organizacja i opieka panie Jolanta Żaczek, Małgorzata Pawelec i Magdalena Mojecka.
We wtorek 12.09.2017r. młodzież uczestniczyła w zajęciach językowych, które odbyły się w naszej szkole i zostały przygotowane przez panie Barbarę Tomalską, Izabelę Paszowską, Magdalenę Mojecką, Urszulę Niziołek i Paulinę Grudniewską.
Po południu wybraliśmy się do Polaniki w Chrustach, gdzie zwiedziliśmy Oceanarium i Park Miniatur zabytków Ziemi Świętokrzyskiej. Następnie udaliśmy się do centrum handlowego Echo, gdzie świetnie bawiliśmy się w kręgielni.
Organizacja i opieka panie Jolanta Żaczek i Paulina Grudniewska.
Środa 13.09.2017r. to ostatni dzień pobytu młodzieży w murach naszej szkoły.
Już od rana młodzież intensywnie pracowała wypełniając karty YOUPASS, które potwierdzają kompetencje zdobyte w czasie realizacji projektu.
W wolnej chwili wybraliśmy się na lody do pobliskiej kafejki u Pani Marty Pękowskiej.
Po południu nadszedł czas pożegnania.
Uczestniczył w nim pan Romuald Kowaliński - Wójt Gminy Łączna i fundator upominków dla gości ze Słowenii, pan Maciej Mądzik- Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Łącznej, pani Agnieszka Łutczyk Wicedyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Łącznej, Grono Pedagogiczne, pracownicy obsługi. Dyrekcja Szkoły przygotowała upominki dla Gości.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani okolicznościowym tortem ufundowanym przez panią Martę Szołdra.Po pożegnaniu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Kielc na dworzec PKP i rozpoczęli podróż powrotną do Słowenii.
Szczególne podziękowania kieruję do:
- pani Anny Łubek - Dyrektora Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej;
- pana Aleksandra Wąsik - Prezesa Zarządu PCC Silicium Spółka Akcyjna w Zagórzu za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania Kopalni PCC Silicium;
- pana Romualdai Kowalińskiego - Wójta Gminy Łączna za pomoc i wsparcie w realizacji projektu Erasmus+;
- pana Macieja Mądzika - Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej za pomoc i wsparcie w realizacji projektu Erasmus+;
- pani Agnieszki Łutczyk - Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej
za pomoc i wsparcie w realizacji Projektu Erasmus+; - Grona Pedagogicznego i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej za Łącznej za pomoc i wsparcie w realizacji Projektu Erasmus+;
- całego zespołu nauczycieli: pań Pauliny Grudniewskiej, Iwony Domagały, Klaudii Przeorskiej, Barbary Tomalskiej za współtworzenie i realizację działań w całym Projekcie Erasmus +
- pani Renaty Wójcik Przewodniczącej Rady Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łącznej;
- pani Elżbiety Dudek - Wicedyrektor ds. administracyjno-gospodarczych w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli;
- pana Andrzeja Witkowskiego - właścicielowi firmy Witkobus;
- przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Rezerwa”.
Dziękuję Uczniom i całej społeczności szkolnej za aktywny udział w Projekcie Erasmus +.
Jolanta Żaczek Koordynator Projektu
zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii projekt ERASMUS +