• PRACOWNIE EKOLOGICZNE W GMINIE ŁĄCZNA

            • PRACOWNIA EKOLOGICZNA W GMINIE ŁĄCZNA

              PRACOWNIA EKOLOGICZNA W GMINIE ŁĄCZNA

              Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łącznej bierze udział w programie dla gmin województwa świętokrzyskiego pod nazwą Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej w szkole podstawowej.

              Organizatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 

               

              Ważną rolę w programie wychowawczym naszej szkoły, w kształceniu świadomości człowieka odgrywa edukacja ekologiczna. Treści wynikające z podstawy programowej będą realizowane na zajęciach lekcyjnych i poza lekcyjnych,  w oparciu o powstałą pracownię ekologiczno - przyrodniczą.

              W dniu 17 maja, w Kielcach podpisano umowę dotacji o dofinansowanie zadania pn. „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w Gminie Łączna” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a Gminą Łączna. Dokument ten finalizował etap przygotowań i pozwolił na rozpoczęcie działań na łączną kwotę 25.000zł.

               

              Głównym celem realizacji projektu jest m.in.

              • polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo - środowiskowych w szkołach podstawowych poprzez zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych;
              • podniesienie jakości edukacji ekologicznej w szkołach podstawowych;
              • kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną przyrody i środowiska oraz poszerzenie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych/środowiskowych w szkole podstawowej.

               

              W ramach projektu szkoła otrzymała liczne pomoce dydaktyczne do przeprowadzenia obserwacji, badań i pomiarów przyrodniczych w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego, energii odnawialnej, ochrony wód, ochrony gleb.

              Są to min: sprzęt do badania czystości powietrza, wody i gleby, mikroskopy, model ukazujących sposób  wykorzystania energii odnawialnej, różnego rodzaju mierniki (prędkości wiatru, temperatury, promieniowania), zestawy do określania zawartości związków chemicznych, zestaw doświadczalny do biodegradacji,  lupy, a także laptop, filmy, plansze i gry o tematyce ekologicznej oraz szafy na pozyskane pomoce.

               

              W ramach realizacji projektu przewidziane są różnego rodzaju zajęcia szkolne i terenowe w ramach lekcji oraz w formie zajęć pozalekcyjnych, a także akcje propagujące ekologiczny tryb życia, konkursy i pokazy.

              Bardzo ważną kwestią jest również poszerzenie zakresu współpracy naszej szkoły z Urzędem Gminy i całej społeczności lokalnej.

               

              zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii pracownia ekologiczna

            • ZAJĘCIA: ENERGIA Z WODY, CZYLI CO? MOŻE TURBINA WODNA?

              ZAJĘCIA: ENERGIA Z WODY, CZYLI CO? MOŻE TURBINA WODNA?

              Uczniowie poznali zasady działania i wykorzystania turbiny wodnej. 

              Model turbiny wodnej podłączono do źródła wody, obserwowano jej pracę poprzez z transparentną szybą z przodu.

              Turbina podłączona do małego generatora wytwarzała prąd, którego działanie można było zobaczyć poprzez świecącą żarówkę, obracające się koło barw i inne elementy obwodu.

              Po wykonaniu doświadczenia z użyciem modelu turbiny wodnej uczniowie zapoznali się z  rozmieszczeniem elektrowni wodnych w Polsce co pozwala realizować zasadę racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi zgodnie z ideą ekorozwoju.

            • ZAJĘCIA: ENERGIA ZE SŁOŃCA

              ZAJĘCIA: ENERGIA ZE SŁOŃCA

              Klasa VIa (13 uczniów) i VIb (17 uczniów) dokonali podczas zajęć skupienia energii słonecznej przy użyciu zwierciadła kulistego wklęsłego.

              Model ten demonstruje skupianie promieni słonecznych i przekazywanie ich energii przewodnikiem miedzianym. Uczniowie sprawdzali szybkość nagrzewania białej i czarnej kartki. Umieszczone piórko ptasie w ognisku zwierciadła pali się po około 1 godzinie przy wysokim nasłonecznieniu.

              Podłączyli silniczek ze śmigiełkiem i fotoogniwem skierowanym w stronę świecącej lampki - fotoogniwa zamieniły energię promieniowania słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną.

              Doświadczenia z zakresu energii słonecznej - jej pozyskiwania, przetwarzania, zachowywania oraz wykorzystywania, zaznajomiły uczniów z pojęciem  fotoogniwa, czyli ogniwa fotowoltaicznego.

            • ZAJĘCIA TERENOWE WOKÓŁ SZKOŁY

              ZAJĘCIA TERENOWE WOKÓŁ SZKOŁY

              Podczas zajęć uczniowie wykonywali następujące zadania:

               

              • Orientowanie mapy za pomocą kompasu oraz znaków topograficznych i obiektów terenowych.
              • Wyznaczanie za pomocą kompasu kierunku północnego w terenie oraz pozostałych kierunków  i zaznaczanie ich na róży kierunków.
              • Szukanie obiektów znajdujących się na południe, północ, wschód i zachód od miejsca obserwacji.
              • Wyznaczanie kierunku północnego za pomocą gnomonu.
              • Obserwacja drzewa -  jego korony  i kory.
              • Szukanie kamieni porośniętych mchem za pomocą lupy obserwacja   (mech rośnie od północy, ponieważ najbardziej oświetlona w ciągu dnia jest południowa strona kamienia, a mech lubi cień).
              • Obserwacja przez lornetkę zamontowanych anten satelitarnych, w którym kierunku są zwrócone (zazwyczaj na południe)
              • Wyznaczanie temperatury oraz poziomu hałasu za pomocą przyrządu 5w1. Temp. 20oC     Poziom hałasu w normie.
              • Zabawa w poszukiwaczy skarbów. Odszukiwanie skarbów ukrytych w różnych miejscach w pobliżu szkoły, w jak najkrótszym czasie według instrukcji poruszania się np.: idź 5 kroków na N następnie skręć na W, itp.

               

               

            • ZAJĘCIA: GLEBY

              ZAJĘCIA: GLEBY

              Temat: Poznajemy podstawowe frakcje glebowe.

              Uczniowie badali doświadczalnie próbkę gleby  200g z terenu wokół szkoły w Łącznej.

              Określili zawartość procentową frakcji glebowych: #5 - 129g, #10 - 97g, #35 - 185g, 92,5%, #60 - 3g, 1,5%, #120 - 3g, 1,5%, #230 - 3g, 1,5%.

              Wniosek: Udział procentowy frakcji glebowych ma wpływ na zastosowanie i wartość użytkową gleb.

              Temat: Wpływ wapnowania gleby na strukturę gruzełkowatą gleby.

              Uczniowie badali odczyn roztworu za pomocą roztworu wskaźnikowego oraz za pomocą pasków wskaźnikowych, przed i po dodaniu do gleby kwaśnej rozdrobnionej kredy.

              Wniosek: Po wapnowaniu gleby pH=7 poprawia się struktura gleby, gruzełki gleby zamieniają się w kłaczki i próba się klaruje.

              Temat: Badanie przepuszczalności, właściwości sorpcyjnych gleb oraz wpływu chlorku sodu na glebę

              Badano przepuszczalność próby glebowej i gleby piaszczystej. Czas przepływu wody w glebie piaszczystej wyniósł 59s50”, czas przepływu wody w próbce gleby użytkowej wyniósł 1min6s34”. Dodanie do gleby użytkowej piasku nie powoduje zmian w prędkości klarowania się gleby. Dodanie soli powoduje rozpadanie się cząstek gleby, powstaje zawiesina i próba klaruje się wolniej.

              Wniosek: Sól zmniejsza przepuszczalność i zdolności sorpcyjne gleby - stosowanie soli zimą wykazuje działanie szkodliwe.

              Prowadzono również obserwacje mikroskopowe i określano wpływ soli na organizmy glebowe. Poznawano zjawisko plazmolizy jako skutek posypywania solą jezdni zimą.

               

               

            • ZAJĘCIA: OTACZA NAS HAŁAS  

              ZAJĘCIA: OTACZA NAS HAŁAS  

              Uczniowie klas Va i b podczas zajęć mierzyli poziom hałasu w szkole  za pomocą urządzenia pomiarowego 5w1 (odczyt 110 dB na przerwach do 74 dB na lekcji) 

              Uzyskane wyniki interpretowali jako wpływające niekorzystnie na zdrowie społeczności szkoły.

              Badali również promieniowanie UV za pomocą  miernik promieniowania UV-AB z podświetlanym wyświetlaczem LCD do pomiarów ultrafioletu (UVA/UVB) w zakresie 290...370 nm

            • ZAJĘCIA: BIOCENOZA LASU

              ZAJĘCIA: BIOCENOZA LASU

              Uczniowie poznawali zależności między organizmami w lesie, wzbogacali wiedzę o biocenozie lasu z użyciem plansz dydaktycznych, gier dydaktycznych, poznawali różnorodność ekosystemów leśnych na świecie.

              Przez cały październik i listopad 2017r. prowadzili obserwację roślin i grzybów spotykanych w Łącznej korzystając z mikroskopów, lupy i atlasów.

              W czasie zajęć prowadzili obserwacje mikroskopowe wykonywanych przez siebie preparatów.

              Na zajęciach używali kart demonstracyjnych celem opisywania cyklu życia metalu, plastiku, drewna i szkła, poznawali proces recyklingu. 

              W styczniu identyfikowali zabytki Łącznej i województwa świętokrzyskiego z uwzględnieniem sposobów ochrony przyrody i środowiska.

            • PRZYGOTOWANIE DO KONKURSU

              PRZYGOTOWANIE DO KONKURSU

              Uczniowie klas IV i V w lutym 2018r. poznawali krajobraz Łącznej i sposoby ochrony przyrody oraz środowiska.

              Najlepsi uczniowie pod opieką nauczycieli przyrody przygotowali grę dydaktyczną z wielkim testem ekologiczno - przyrodniczym o Łącznej i okolicy a także nakręcili film w scenerii leśnej  w ramach Konkursu Województwa Świętokrzyskiego  - Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach: „ Ekologia, my i region, w którym żyjemy” - XXVII edycja”

              Temat konkursowy brzmiał: „Oglądanie telewizji, gry na komputerze, wyprzedaże w supermarketach to popularne sposoby spędzania czasu, które negatywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Wskaż w jaki sposób zachęcić do aktywnego spędzania czasu wolnego w oparciu o parki krajobrazowe lub Nadleśnictwo.

            • ZAJĘCIA: OGNIWO PALIWOWE JAKO PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA ETANOLU DO PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ

              ZAJĘCIA: OGNIWO PALIWOWE JAKO PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA ETANOLU DO PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ

              Uczniowie klas Vab, poznali działanie modelu bioenergii wykorzystując etanol do produkcji energii elektrycznej. Ogniwo paliwowe przetwarza energię elektryczną w wyniku chemicznej przemiany 15% - ego roztworu etanolu  w roztwór kwasu - papierek uniwersalny barwił się w zakresie pH6.

              Uczniowie zauważyli, że ogniwo to może być  przyszłościowym źródłem energii elektrycznej, gdyż przetwarza w pojedynczej operacji energię chemiczną w elektryczną bez pośrednictwa ciepła i energii mechanicznej.

              Poza tym zwrócili dużą uwagę na fakt, iż proces ten przebiega bez hałasu i przy ubogiej emisji szkodliwych składników spalin.

            • ZAJĘCIA: SKALA

              ZAJĘCIA: SKALA

              Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia z zakresu posługiwania się skalą:

               

              Opis ćwiczenia:

              Rysujemy plan sali lekcyjnej w skali. Do pomiaru długości sali używamy drogomierza.

              Nasze pomiary:

              Klasa IV b - sala 27

              Nasze wymiary sali 10mx7 m

              W skali 1: 100

              10 m= 1000cm : 100 = 10 cm

              7m = 700 cm : 100 = 7 cm

               

              Sala nr 27 w skali 1: 100 ma wymiary 10cmx7cm

            • ZAJĘCIA: CZY WODÓR MOZĘ BYĆ PALIWEM PRZYSZŁOŚCI? SAMOCHODY ZASILANE WODOREM

              ZAJĘCIA: CZY WODÓR MOZĘ BYĆ PALIWEM PRZYSZŁOŚCI? SAMOCHODY ZASILANE WODOREM

              Na zajęciach, uczniowie po złożeniu modelu obserwowali jeżdżące autko-model pojazdu napędzanego czystym wodorem gromadzonym w wodzie w wyniku wykorzystania ogniwa paliwowego typu PEM (Polymer Electrolyte Membrane).

              Mogli obserwować tworzenie się tlenu i wodoru w dwóch transparentnych pojemnikach z wodą umieszczonych z tyłu pojazdu. 

              Wniosek: W wyniku zachodzenia reakcji tlenu z wodorem wytwarzano energię elektryczną oraz wodę (para wodna) - pojazd poruszał się cicho, bez wydzielania toksycznych produktów spalania. 

              Na zakończenie uczniowie burzliwie dyskutowali na temat wad i zalet zastosowania wodoru jako paliwa na szeroką skalę.

            • INTERAKTYWNY POKAZ POD HASŁEM: FIZYKA WSZĘDZIE STYKA

              INTERAKTYWNY POKAZ POD HASŁEM: FIZYKA WSZĘDZIE STYKA

              15 października 2019 r. w naszej szkole odbył się interaktywny spektakl pt. „Fizyka wszędzie styka” przeprowadzony przez grupę animatorów „Zaelektryzowani” z Lublina.

              Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły.

              Podczas tej niecodziennej lekcji nasi goście zaprezentowali widowiskowe eksperymenty i doświadczenia.

              Wśród nich znalazły się: „wodorowa mamba”, latający balon na ciepłe powietrze, wytwarzanie wodoru, czy istnieje idealny kształt? na czym polega „efekt Stroopa”, powstawanie kondensacji, działanie tłoka w silniku.

              Niezwykłą frajdę wszystkim sprawiły zabawy z helem i ciekłym azotem.