• kodeks ucznia

1. DOROSŁY TO NIE KOLEGA

Uczeń kłania się nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły oraz odnosi się do nich z szacunkiem. Używa zwrotów grzecznościowych.

2. SZKOŁA TO NIE DYSKOTEKA I REWIA MODY

Strój i wygląd uczniowski ma być schludny, przyzwoity i skromny. Uczeń nie obnaża: pleców, brzucha, ud i dekoltu. Uczniowie mogą zakładać skromną, delikatną biżuterię, a kolczyki nosić wyłącznie w uszach. Makijaż i manicure uczennic jest delikatny i podkreśla naturalną urodę. Uczniowie mają włosy w kolorze naturalnym, uczesane w sposób konwencjonalny. Uczeń posiada strój galowy, który ma obowiązek nosić w czasie: uroczystości szkolnych wynikających z ceremoniału szkolnego, grupowych lub indywidualnych wyjść poza teren szkoły w charakterze reprezentacji, imprez okolicznościowych, jeżeli taką decyzję podejmie wychowawca klasy lub rada pedagogiczna. Przez strój galowy należy rozumieć: dla dziewcząt - ciemna spódnica lub spodnie i biała bluzka, dla chłopców – ciemne spodnie i biała koszula.

3. SZKOŁA TO INSTYTUCJA

Szkoła to instytucja. Uczeń nie chodzi w szkole w kurtce i nakryciu głowy (czapka, kaptur, itp). Na lekcjach nie je, nie pije, nie żuje gumy. Na lekcjach ma wyłączony telefon komórkowy (telefon i inne urządzenia są wyłączone i schowane w torbie), w wyjątkowych sytuacjach nauczyciel może odwołać zakaz.

4. SZKOŁA TO MIEJSCE PUBLICZNE

Uczniowie sympatyzujący ze sobą nie manifestują swoich uczuć w sposób demonstracyjny. Uczniowie nie okazują przynależności do grup nieformalnych, subkultur poprzez ubiór i propagowanie symboliki.

5. SZKOŁA TO MIEJSCE BEZPIECZNE

Uczniowie nie tolerują i nie przejawiają zachowań agresywnych. Bicie, obrażanie, poniżanie i szykanowanie są zabronione. Uczniowie unikają niebezpieczeństwa, przestrzegając zakazu opuszczania terenu szkoły. Kradzież, niszczenie mienia szkolnego lub mienia innych osób oraz fałszowanie dokumentów jest zabronione.

6. SZKOŁA NAS WYCHOWUJE

Uczeń nie przeklina, nie używa wulgaryzmów i nie krzyczy, panuje nad emocjami. Jest uprzejmy wobec dorosłych i rówieśników.

7. UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY DBA O ZDROWIE

Nie pali, nie pije i nie używa innych środków psychoaktywnych w szkole i poza nią. Nie namawia do tego innych.

8. SZKOŁA TO MIEJSCE CZYSTE

Uczniowie dbają o porządek i higienę osobistą. Nie śmiecą, nie malują i nie niszczą ścian, ławek i krzeseł, nie plują, nie dewastują mienia publicznego. Przebywanie w szatniach i toaletach dłużej niż wymaga tego potrzeba jest zabronione.

9. SZKOŁA TO NIE MIEJSCE NA SZPAN I EKSTRAWAGANCJĘ

Uczniowie nie eksponują posiadanych dóbr materialnych i nie oceniają innych na ich podstawie.

10. SZKOŁA JEST MIEJSCEM PRZESTRZEGANIA PRAWA

Uczeń nie utrwala wizerunku osoby bez jej wiedzy i zgody (zdjęć, filmów)

11. UCZEŃ ZOBOWIĄZANY JEST DO PRZESTRZEGANIA STATUTU SZKOŁY